ויקיפדיה:וואלה! פדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:לעדכן

פרמטרים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

וואלה! פדיה, הייתה אנציקלופדיית אינטרנט חינמית שהפעיל אתר "וואלה!" החל מדצמבר 2005. אנציקלופדיה זו הייתה העתק סטטי של הערכים של ויקיפדיה העברית, אך בוואלה! פדיה, בניגוד לוויקיפדיה, הערכים לא היו ניתנים לעריכה. לפי מכונת הזמן של ארכיון האינטרנט, שם המתחם הפסיק להציג תוכן אנציקלופדי בחודש ינואר 2013,[1] ומפנה כיום אל הדף הראשי של וואלה! NEWS.

"וואלה!" נהגה לעדכן את "וואלה! פדיה" על־ידי הורדה מחדש של מסד הנתונים של ויקיפדיה אחת למספר חודשים בלבד. כמו כן, היא אינה מציגה גרסאות קודמות של הערך (היא מפנה לוויקיפדיה למטרה זו), ואינה מציגה את דפי השיחה, שהם ממאפייניה המובהקים של ויקיפדיה. הערכים מוצגים ב"וואלה!פדיה" בלוויית פרסומת (במינון נמוך יחסית לדפים אחרים באתר "וואלה!").

החל מהדיווח הראשון על הקמת האנציקלופדיה[2] עוררה "וואלה! פדיה" סערה בקרב משתמשי ויקיפדיה העברית, כשעיקר הטענות נגדה מתמקדות בחוסר עדכון, שנוגד את אופייה הדינמי של ויקיפדיה - בעוד ויקיפדיה העברית מתעדכנת ומשתנה תדיר, הרי שהערכים ב"וואלה! פדיה" מתעדכנים אחת לכמה חודשים; כן הועלו טענות כי "וואלה! פדיה" מושכת קוראים מוויקיפדיה אליה. מנגד, אחרים טענו כי "וואלה! פדיה" עוזרת בפרסום ויקיפדיה והפצתה.

עמוד השער של "וואלה! פדיה" מעוצב על־ידי אתר "וואלה!" במבנה דומה לזה של ויקיפדיה העברית: בראש העמוד הראשי הפניה לקטגוריות ראשיות, מימין הפניות, שנבחרות מדי יום על־ידי מערכת "וואלה!", למספר ערכים בעלי קשר מסוים - קשורים לנושא אקטואלי או לנושא מסוים אחר, ומשמאל תיבת "היום בהיסטוריה" שמועתקת מויקיפדיה:היום בהיסטוריה, תיבת "הידעת" שהיא הפסקה הראשונה מערך אקראי, וכן תיבת "נולדו ונפטרו ביום זה", שמועתקת מהערך על התאריך המסוים בוויקיפדיה העברית.

בתחתית כל דף של "וואלה! פדיה" (מלבד עמוד השער) מופיעה הערה: "ויקיפדיה העברית היא המקור של ערך זה, לרשימת הכותבים לחץ כאן" - עם הפניה לעמוד הראשי של ויקיפדיה העברית ולדף הגרסאות הקודמות של הערך בוויקיפדיה, שבו מפורטים כותביו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]