ויקיפדיה:ויקינתונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ויקינתונים

ויקינתונים הוא מיזם של קרן ויקימדיה לאחסון מרכזי של נתונים החוזרים על עצמם במיזמים בשפות השונות.

שתי דוגמאות עיקריות לנתונים כאלה ולצורה שבה מיזם ויקינתונים ייעל את אופן העבודה אתם בוויקיפדיה:

  • קישורים בין־לשוניים ("בינוויקי"): בשיטה הרגילה קישורים בין־לשוניים מאוחסנים כטקסט בסוף כל ערך ומשוכפלים בכל שפה ושפה. עם הוספת ערך חדש יש צורך לערוך ידנית ערך בוויקיפדיה זרה (לרוב אנגלית). הקישורים דורשים תחזוקה מתמדת באמצעות בוטים. כמו כן, ישנם מקרים רבים של התנגשויות, כאשר שני דפים (או יותר) בוויקיפדיה אחת מקשרים לאותו דף בוויקיפדיה אחרת. מיזם ויקינתונים יאחסן את כל הקישורים במקום אחד, כך שהצורך בבוטים לתחזוקת קישורים בין־לשוניים ייעלם. הוא גם יעזור לטפל בהתנגשויות – הן לא ייפתרו אוטומטית, כי לא ניתן לעשות זאת ללא התערבות אנושית, אבל דרך הטיפול תהיה נוחה הרבה יותר, משום שלא יהיה צורך לעבור שפה־שפה ולתקן את כל הקישורים.
  • תבניות מידע: בשיטה הנוכחית כאשר נוצר ערך על יישוב, יש להעתיק את המידע על העיר אל התבנית. כאשר אוכלוסיית העיר תשתנה, יהיה צורך לעדכן אותה שוב – וכך לגבי כל עיר ועיר בכל שפה ושפה. כנ"ל באשר לראשי ערים, אוכלוסיות, שערי מטבע, ועוד. בוויקינתונים יהיה צורך להזין דברים אלה רק פעם אחת במקום מרכזי. כמו כן, התבניות עצמן בוויקיפדיה יתקצרו מאוד והתופעה שבה ערכים רבים מתחילים בשורות רבות של {{{-|[[|={{!}}]]}} תתחיל סוף־סוף להצטמצם.

לפי התכנון לוויקינתונים יהיו עוד יכולות רבות – חיפוש מידע מבני, שאילתות מתוחכמות, יצירת רשימות וכו', אך אלה נושאים מתקדמים שאינם על הפרק בחודשים הקרובים.

מידע מפורט יותר נמצא בדפים הבאים (בעברית!):

שאלות עיקריות מעורכי ויקיפדיה העברית[עריכת קוד מקור]

האם קישורי בינוויקי הכתובים במפורש בגוף הערך בשיטה הקיימת ימשיכו לעבוד?
כן. אין שום תכנון לגרום להם להפסיק לעבוד.
האם תהיה תמיכה בסימון ערך בשפה זרה כערך מומלץ וכערך איכותי?
כן, אם כי נכון לינואר 2013 זה לא ממומש באתר הניסוי. תבניות {{Link FA}} ו-{{Link GA}} שעושות את זה היום, ימשיכו לעבוד.
עדכון: נכון לינואר 2015 קיימת תמיכה בוויקינתונים ולכן תבניות אלו נמחקו מויקיפדיה.
לדפים לעריכת קישורים באתר המאגר יש כותרות עם האות Q ומספר אחריה. איך נקבעים המספרים האלה?
למספרים האלה אין משמעות. אלה פשוט מספרי זיהוי טכניים פנימיים. התוכנה מקצה אותם באופן אוטומטי.
איך שיטת הקישורים החדשה תסתדר עם הבוטים הקיימים לעריכת קישורים?
הנושא נמצא בטיפול משותף של מתכנתי ויקינתונים ומפעילי בוטים. דיונים על כך נערכים ב-דף זה.
יצרתי ערך חדש ואני רוצה שיהיו בו קישורים לשפות אחרות. פעם היה צריך להוסיף אותם בסוף הדף. מה צריך לעשות עכשיו?
  1. ללכת לאתר https://www.wikidata.org .
  2. להשתמש בתיבת החיפוש ולמצוא אם כבר יש פריט המתאים לנושא הערך. בדרך כלל, אם קיים ערך בנושא בוויקיפדיה האנגלית ונחפש באנגלית, נמצא אותו. גוללים לסוף רשימת השפות הקיימת ולוחצים "הוספה". כותבים "he" בעמודה הראשונה ואת שם הערך החדש בעמודה השנייה, ולבסוף לוחצים "שמירה".
  3. אם לא מוצאים את הערך, לוחצים על "יצירת פריט חדש" בסרגל הצד ופועלים על פי ההוראות.
למה כל־כך מסובך להוסיף קישורים לערך חדש? זה פשוט עכשיו, אז למה לשנות?
קודם כול, השיטה הנוכחית עם קישורים בסוף הדף תמשיך לעבוד, ומי שממש לא מסתדר עם ויקינתונים, יכול פשוט להמשיך להשתמש בה. בסופו של דבר הכול יעבור לוויקינתונים, אז מומלץ להתחיל להתרגל. מלבד זאת, ניתן להוסיף קישור לוויקינתונים ישירות מחלון העריכה באמצעות גאדג'ט מתאים: במיוחד:העדפות, תחת "גאדג'טים" בחרו ב"הוספת כפתור לקישור לוויקינתונים" (מידע נוסף). מפתחי ויקינתונים עובדים על שיטה קלה יותר שתאפשר הוספת קישורים ישירות מהערך. זה ייקח מספר שבועות.
האם קישורי בינוויקי ממרחבים שאינם המרחב הראשי, כגון קטגוריות, תבניות, עזרה וויקיפדיה, נתמכים על ידי ויקינתונים, או שקישורי בינוויקי אלו ימשיכו להיות תלויים בקישורי בינוויקי מפורשים בגוף הדף?
גם קישורים שאינם במרחב הראשי נתמכים.

איך מטפלים בהתנגשויות בקישורים?

"התנגשות בינוויקי" הוא כל מצב שבו הקישור אינו חד־חד־ערכי. למשל, אם ערך אחד בעברית מקשר לשני ערכים באנגלית; אם ערך בעברית מקשר לערך באנגלית, וערך באנגלית מקשר לערך אחר בעברית; אם שני ערכים שונים באנגלית מקשרים לאותו הערך בעברית; וכו'. במקרים כאלה ויקינתונים מאפשר קישור יחיד בין ערך בעברית לערך באנגלית, אך ניתן להשלים זאת באמצעות קישורי בינוויקי בטכניקה הישנה.

ראו גם[עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]