לדלג לתוכן

ויקיפדיה:למה ליצור חשבון?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משתמש חדש

אין צורך ליצור חשבון כדי לקרוא ערכים בוויקיפדיה, ואף לא כדי לכתוב בה – כולם יכולים לערוך כמעט כל דף בוויקיפדיה, אפילו בלי ליצור חשבון. עם זאת, הרשמה היא תהליך מהיר, חופשי ושומר על אנונימיות מלאה, ויש סיבות רבות לעשותה:

 • הרשמה גורמת להסתרת כתובת הIP של המכשיר שלך, ובכך תורמת לבטחונך.
 • הרשמה מאפשרת למנוע בלבול בינך לבין עורכים אנונימיים אחרים.
 • הרשמה מאפשרת תקשורת ארוכת טווח בדף השיחה האישי שקיים לכל משתמש רשום.
 • הרשמה כוללת רשימת מעקב אישית, בה תוכל לעקוב אחרי שינויים בערכים לבחירתך.
 • הרשמה היא הבסיס להשתתפות בתהליכים הדמוקרטיים שבהם נפתרות מחלוקות על ערכים ונקבעת מדיניות.

אלו רק חלק מיתרונות ההרשמה.

כדי להירשם כבר עכשיו, היכנסו לדף ההרשמה.

חשבון המשתמש שתיצרו ישמש אתכם בכל מיזמי קרן ויקימדיה, במסגרת חשבון משתמש מאוחד. משמעות הדבר היא שעליכם להירשם פעם אחת בלבד, ולאחר מכן תוכלו להיכנס בשם המשתמש שיצרתם ולערוך בכל אחד מאתרי ומיזמי קרן ויקימדיה, כמו ויקיפדיה האנגלית או ויקימילון - ללא הצורך להירשם לכל אחד מן האתרים השונים בנפרד.

לחצו להרשמה

שם משתמש

שם משתמש הוא כינוי שהאדם הנרשם לוויקיפדיה בוחר לעצמו. הכינוי הזה נרשם במאגר הנתונים בצמוד לכל פעולה אקטיבית שהמשתמש עושה. תוכלו לצפות בכל התרומות שלכם על ידי לחיצה על הקישור "התרומות שלי", המופיע רק כאשר אתם מחוברים (כשאינכם רשומים, הפעולה נרשמת לזכות כתובת ה-IP שלכם).

תוכלו ליצור גם דף משתמש משל עצמכם, שבו תוכלו לכתוב מה שתרצו, פרט לדברים המנוגדים למדיניות ויקיפדיה. בעוד שוויקיפדיה איננה משמשת לאחסון אתרים פרטיים, אתם עדיין רשאים לכתוב מעט על עצמכם, על תחביביכם, להציג מספר תמונות וכדומה. ויקיפדים רבים משתמשים בדף המשתמש שלהם כדי לנהל רשימה של ערכים שהם חשים שתרומתם להם הייתה גדולה, או כדי לאחסן במקום אחד מידע חיוני אחר על ויקיפדיה (קישורים שימושיים, רשימות וכדומה).

בנוסף, יהיה לכם גם דף שיחת משתמש, שבו יוכלו משתמשים אחרים ליצור עמכם קשר. בכל פעם שמישהו יכתוב לכם הודעה בדף השיחה, תקבלו על כך הודעה מיוחדת. כיוון שאין דף קבוע כזה למשתמשים אנונימיים (דף השיחה של כתובת IP אחת עלול להיות משותף למספר משתמשים שונים), עבודתם עלולה להימחק בשל בעיות של חוסר בהירות שאין אפשרות ללבן אותן איתם. אם תרצו להזין למערכת כתובת דואר אלקטרוני, משתמשים אחרים יוכלו לשלוח לכם הודעות דואר אלקטרוני בלי לצפות בכתובתכם באופן ישיר, ויהיה באפשרותכם לבקש שליחת סיסמה חדשה לדואר האלקטרוני באם שכחתם את סיסמתכם.

הכינוי יהיה מוגן בסיסמה, על מנת למנוע מאנשים אחרים להתחזות אליכם. הסיסמה צריכה להיות אישית. אם אתם חושבים שמישהו גילה את הסיסמה, החליפו אותה מיד. אם כבר אינכם יכולים להיכנס לחשבון, הודיעו על כך בדף הבקשות ממפעילים.

חשבון המשתמש שתיצרו ישמש אתכם בכל מיזמי קרן ויקימדיה, במסגרת חשבון משתמש מאוחד.
משמעות הדבר היא שעליכם להירשם פעם אחת בלבד, ולאחר מכן תוכלו להיכנס בשם המשתמש שיצרתם ולערוך בכל אחד מאתרי ומיזמי קרן ויקימדיה, כמו ויקיפדיה האנגלית או ויקימילון – ללא צורך להירשם לכל אחד מן האתרים השונים בנפרד.

הנחיות לבחירת שם משתמש

 • שם המשתמש ישמש אתכם בשיחות עם משתמשים אחרים, ולכן עליו להיות מובן ונוח.
 • שם בעברית באותיות מנוקדות, שם בתווים אירופיים מיוחדים, באותיות קיריליות, יווניות, ערביות וכו' יקשה על התקשורת עם שאר העורכים באתר, ולכן אינו מקובל. הירשמו בשם ברור וקליט אך ורק באותיות עבריות או לטיניות.
 • חשבון משתמש מאוחד - שם המשתמש עשוי לשמש אתכם במיזמי אחות של ויקיפדיה (ויקישיתוף, ויקינתונים וכו') וכן בוויקיפדיות בשפות אחרות (כדוגמת ויקיפדיה בערבית, באנגלית וברוסית).
 • אין לבחור שמות פוגעניים או כאלו המכילים קללות (כגון "בן זונה69" או "מניאק300"). מומלץ להימנע משמות בעלי הקשר פוליטי (לדוגמה: "ביבי נתניהו200", "נפתלי בנט לשלטון" וכדומה), צבאי (לדוגמה: "רל"ש הרמטכ"ל"), דתי (לדוגמה: "אתאיסט לתמיד") או מיני (לדוגמה: "סקס700").
 • אין לבחור שמות ארוכים או חסרי משמעות או שמות ארוכים מאוד הכוללים חזרה על אותה אות (לדוגמה: "מכחצ", "ךיעון", Ghfdjhdfkj, ‏"254צונגלבFG58",‏ Idoooooo51, 10293847567h, מיאוווווווווווו, zzzz129 וכדומה). שמות כאלה מהווים מטרד לקהילה.
 • אין לבחור שמות שמהווים פרסומת למוצר, לאדם, לגוף או לאמונה כלשהי, או שמות ארוכים המהווים סיסמאות.
 • אין להתחזות לאישים מוכרים (לדוגמה: "דנה פרידר", "יונית לוי1958", "Gal Gadot" וכדומה) או לוויקיפדים אחרים (לדוגמה: "דוד שי המקורי" וכדומה).
 • אין לבחור שמות עם כינויים (לדוגמה: "דורון הגבר", "אבי המלך", "דורון שולטתתת", "Yossitheking",‏ "orihayafyuf", "תותיהמלכה", "BennyHatotah", "רחל המתוקה", "הסמיילי המהממת" וכדומה).
משתמשים שיבחרו שמות שמפרים את הקווים המנחים צפויים להיחסם לצמיתות בחשבון המפר. הם יכולים להירשם מחדש בשם אחר.

שינוי שם משתמש

לשינוי שם משתמש יש לפנות לדף הבקשות.

תקשורת עם עורכים אחרים

למשתמשים רשומים יש דף שיחה אישי. בכל פעם שעורך כלשהו יבצע עריכה בדף השיחה שלך, יתקבל חיווי בולט על כך. אפשרות נוספת, שאיננה חובה, היא הוספת כתובת אימייל בהרשמה. הוספת הכתובת אינה חושפת אותה למשתמשים אחרים. במקום זאת, תופיע האפשרות "שליחת דוא"ל למשתמש" בתיבת הכלים בצד ימין. כל עוד התקשורת נעשית דרך קישור זה, הכתובת אינה נחשפת.

בנוסף, בוויקיפדיה אדם לא רק מנחיל ידע לאחרים, אלא גם רוכש ידע בעצמו. הערות, כאשר הן ניתנות מרצון טוב, הן אחת הדרכים של הכותב לרכוש ידע - ללמוד דרכי ניסוח, ללמוד את כללי הלשון, ללמוד הצגה של מקורות ועוד. מכיוון שההרשמה מאפשרת תקשורת ארוכת טווח בדף השיחה האישי, היא תייעל את הלמידה. על הוותיקים לזכור שלא הקפדן מלמד, ועל החדשים לזכור שלא הביישן (או הנעלב בקלות) למד.

עריכת ויקיפדיה

משתמשים רשומים זוכים להרשאות עריכה מורחבות מעט מאלה של המשמשים האנונימיים. למשל, אנונימיים מחויבים ללחוץ על כפתור "תצוגה מקדימה" לפני שמירת הדף; משתמשים רשומים אינם מחויבים לעשות זאת, אף שזה מומלץ. משתמשים רשומים יכולים לסמן חלק מעריכותיהם כ"משניות".

מאפיין נוסף שמשתמשים רשומים צפויים להשתמש בו באופן נרחב הוא רשימת המעקב. בכל דף תופיע לשונית נוספת, "מעקב", ותיבת סימון בתחתית דף העריכה, שלחיצה על אחת מהן תוביל להוספת הדף לרשימת המעקב. רשימת המעקב היא גרסה מקוצרת של רשימת השינויים האחרונים שמראה רק את השינויים האחרונים שבוצעו בדפים שהוספתם לרשימה. בנוסף, ערכים שעליהם הופעל מעקב מופיעים בכתב מודגש בדף השינויים האחרונים. בצורה זו, אתם יכולים לעקוב אחר כל הערכים החשובים לכם, בלי לבדוק את השינויים שבוצעו בכל אחד מהם בנפרד.

העלאת קבצים, העברת דפים, עריכת דפים מוגנים חלקית

רק משתמשים מחוברים לחשבון יכולים להעלות קבצים לשרת. משתמשים שרשומים 30 ימים או יותר וביצעו 100 עריכות מקבלים את היכולת להעביר דפים (כלומר לשנות את שם הדף), וכן לערוך דפים מוגנים חלקית.

שינויי תצוגה

משתמשים רשומים יכולים לשנות מאפיינים רבים של הדרך בה ויקיפדיה מוצגת: כל משתמש רשום יכול לבחור מבין סקינים שונים, לשנות את תצוגת הנוסחאות המתמטיות, לקבוע את יישור הפסקאות, את רוחב תיבת העריכה ועוד.

בנוסף, משתמשים רשומים יכולים ליצור לעצמם סקין חדש לחלוטין, או לשנות מאפיינים של סקין קיים באמצעות דף CSS. לפרטים נוספים ראו: ויקיפדיה:דפי CSS אישיים.

התראות, תודות ותיוג

ויקיפדיה היא מיזם שיתופי, ולכן חיוני לקיים תקשורת נוחה ויעילה בין המשתמשים. כאמור, למשתמש לא רשום אין דף משתמש ודף שיחה אישיים, אך מעבר לכך, למשתמשים רשומים יש כלים טכניים המקלים על התקשורת ביניהם, ומסייעים ליצירת שיח מפרגן, יעיל וידידותי. כך, למשל, משתמשים רשומים יכולים לשלוח זה לזה דרך המערכת הודעות הערכה המכונות "ויקי-אהבה" ולהודות למשתמשים אחרים בלחיצת כפתור על עריכות ספציפיות. בנוסף, רק משתמש רשום אפשר לתייג, ומשתמש רשום מקבל התראות (למשל, על הודעה בדף שיחה או על שחזור עריכתו) מיד עם כניסתו לוויקיפדיה דרך החשבון.

דיונים והצבעות

בדיונים העוסקים בערכים, במחיקה ובמדיניות כל המשתמשים רשאים להביע את דעתם, אך דעתו של משתמש רשום תיחשב יותר, משום שמשתמש שכזה מראה על רצון אמיתי יותר לתרום לוויקיפדיה (ולא להשתמש בה כמנוף לשינוי בהתאם לדעותיו), וגם משום שהאנונימיות שבכתובות ה-IP מאפשרת יצירת "בובות קש".

בהצבעות אין למשתמשים אנונימיים אפשרות להצביע כלל.

עריכה כמשתמש לא רשום

כדי לערוך בוויקיפדיה אין צורך להירשם. משתמש שערך ללא כניסה לחשבון קרוי "אנונימי", אך אנונימיות זו אינה מוחלטת – העריכה נרשמת לפי כתובת IP שהיא בוצעה ממנה. באינטרנט יש כלים המאפשרים לזהות לאיזה ספק שירותי אינטרנט שייכת כתובת זו. לארגונים גדולים, כגון אוניברסיטה, יש כתובת IP משלהם, ובכך ניתן לשייך את העריכה לאדם מארגון זה (או לפחות בעל גישה לאחד ממחשבי הארגון). מידע זה אינו נחשף כאשר מדובר במשתמש רשום.

ראו גם