ועדת ייעוץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פגישת ועדת הייעוץ של ויקימדיה, טאיפיי, 2007

מועצת המנהלים המייעצת או ועדת ייעוץאנגלית: Advisory board) הוא גוף המספק ייעוץ אסטרטגי בלתי מחייב לניהול נכון של תאגיד, ארגון או קרן. אופיו הבלתי רשמי של גוף מייעץ, בהשוואה לדירקטוריון, מעניק גמישות רבה יותר במבנה ובניהול. להבדיל מהדירקטוריון, למועצה המייעצת אין סמכות להצביע בענייני תאגיד או לשאת באחריות נאמנות משפטית. עסקים חדשים או קטנים רבים בוחרים להיעזר בוועדות ייעוץ כדי ליהנות מהידע של אחרים, ללא הוצאה או פורמליות של הדירקטוריון.

תחומי אחריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידה של מועצה מייעצת הוא להציע סיוע לארגונים בכל נושא משיווק וניהול משאבי אנוש ועד תכנון אסטרטגי כדי להשפיע על בקרה, קביעת מדיניות והתנהלות החברה, וכן לתרום לשיתופי פעולה ויצירת קשרים עם ארגונים חיצוניים. המייעצים כוללים מומחים מוכשרים המציעים ייעוץ חדשני ופרספקטיבה דינמית. במפגש רבעוני או חצי שנתי, המייעצים יכולים לספק הכוונה אסטרטגית, הצעות לשיפור, וסיוע בהערכה של יעילות תוכניות העבודה.

יזמים, במיוחד מחברות סטארט-אפ (הזנק) או מעסקים קטנים, לא ירצו לדלל את שליטתם בעסקיהם על ידי הקמת דירקטוריון בעל אחריות וסמכויות רשמיות. לפיכך, מועצת הייעוץ עשויה להיות פתרון מתאים יותר ליזמים שרוצים ייעוץ איכותי עד-הוק. חברי מועצת המנהלים המייעצת, כקבוצה חיצונית, לא כפופים לחוקי ניהול תאגיד ולכן יכולים גם לספק מידע וייעוץ לא אובייקטיביים ליזמים.

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.