לדלג לתוכן

ורדאפט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שרביט של ארכימנדריט או ורדאפט ארמני מהרבע הראשון של המאה ה-19

ורדאפטארמנית: Վարդապետ בניב המזרחי - "ורטאפט", בניב המערבי "ורטאבד")‏ הוא תואר השכלה בכנסייה האפוסטולית הארמנית הניתן לכומר רווק, כלומר לנזיר ("אבָּגָה"), המצטיין בבקיאותו במסורת התאולוגית הארמנית. התואר שקול כנגד לתואר ארכימנדריט. הוורדאפט מוסמך להטיף וללמד.

משמעות המילה היא "ראש-מורה", תפקיד העולה על "ראבוני" שהוא "מורה" ועל "ראבונאפט" שהוא מעין "מורה ראשון". לפי מסורת הסמינרים הארמנים לכמרים מימי הביניים ורדאפט יכול ללמוד אצל וורדאפט אחר אבל את ההסמכה מקבל רק מידי וועדה בת 2-3 ורדאפטים על בסיס עבודת מסטר שעליו להכין ולהגן. לפי הספר של גרגור טטבאצי מהמאה ה-14[1] על הסמכת הכמרים, רק ורדאפט יכול להוביל שירת תהילים ולגלות משמעויות נסתרות של מילים אלוהיות, "לדבר בלשונות" לא מובנות ולפרשן בפני המאמינים.

  • קיים גם תואר של ורדאפט בכיר - או ארכימנדריט בכיר - (דזאירגוין ורדאפט) המהווה מעין תואר "דוקטור לתאולוגיה" ארמנית, הניתן אחרי כתיבה והגנה של עבודת דוקטורט מיוחדת.

מבין הוורדאפטים נבחרים הבישופים והארכיבישופים הארמנים. שורה של דמויות חשובות בהיסטוריה של העם והתרבות הארמניים היו וורדאפטים ונוהגים לציין זאת כשמזכירים את שמם - למשל יָגישה (אלישע) ורדאפט, היסטוריון ותאולוג מהמאה ה-5, מסרוב משטוץ ורטאפט - ממציא האלף-בית הארמני, ותלמידו קוריון ורטאפט, ההיסטוריון אראקל מתבריז, ה"אשוג" (אנ') סאיאת נובה, המוזיקולוג והמלחין הלאומי קומיטאס ורדאפט מהמאה ה-20, ורבים אחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Thomas F. Matthews and Avedis K.Sanjian

Armenian gospel iconography: the tradition of the Glajor Gospel Dumbarton Oaks, 1991 (תומאס פ. מתיוס, אבדיס ק. סאנג'יאן - איקונוגרפיה של האוונגליון הארמני: מסורת האוונגליון מגלדזור, דמברטון אוקס, 1991, ארצות הברית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מצוטט אצל ת. פ.מאתיוס וא. ק. סנג'יאן - (1991) ע'23