חבית הבירה של היידלברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חבית היין הגדולה בטירת היידלברג
פרקאו מהיידלברג

חבית הבירה של היידלברג נמצאת במרתף טירת היידלברג, בעיר היידלברג שבגרמניה. זוהי החבית הרביעית במספר שהוצבה במרתף הטירה, שהראשונה שבהן הוצבה שם בשנת 1591 (לפי עדות של אנטון פרטוריוס). החבית הנוכחית הוצבה שם בשנת 1751 ונפחה המקורי היה 221,726 ליטרים (עקב התייבשות עץ החבית נפחה כיום הוא 219,000 ליטרים).

כאשר תפס הצבא הצרפתי את העיר והטירה בשלהי המאה ה-17 סברו חייליו כי החבית הריקה מלאה יין. סימני מכות הגרזנים שלהם על גביה ניכרו על פניה לאחר מכן.

החבית שימשה רק לעיתים רחוקות לאחסנת בירה. היא מהווה אטרקציה לתיירים ואתר למסיבות ריקודים, לאחר שמשטח ריקודים הותקן על גביה.

החבית זכתה לאזכורים רבים בספרות בשפות שונות, לרבות בספרים "הרפתקאותיו המפתיעות של הברון מינכהאוזן" מאת רודולף אריך ראספ, חמישה שבועות בכדור פורח מאת ז'ול ורן, עלובי החיים מאת ויקטור הוגו, "The Specter Bridegroom" מאת וושינגטון אירווינג, "A Tramp Abroad" מאת מרק טווין ומובי דיק מאת הרמן מלוויל.

פרקאו מהיידלברג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליד החבית הגדולה נמצא פסל של הגמד וליצן החצר של טירת היידלברג. הוא הובא מטירול לטירה ב-1720 על ידי הנסיך השליט קרל פיליפ ובין תפקידיו היה גם אחראי על הגשת יין לאורחים. הוא קיבל את הכינוי Perkeo כי היה משיב על כל הצעה לשתיית יין באיטלקית "perché no?" (מדוע לא?). האגדה מספרת שכאשר חלה ציווה עליו הרופא להפסיק לשתות יין ולשתות מים. הוא נפטר זמן קצר לאחר ששתה מים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]