חג הבשורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "הבשורה" מפנה לכאן. לערך העוסק בספרי הברית החדשה, ראו הבשורות.
הבשורה למרים, פאולו דה מטיס, 1712

בנצרות, חג הבשורה (באנגלית: Annunciation Day או Lady Day) הוא חג הנחגג ב-25 במרץ לכבוד הבשורה למרים. "הבשורה" היא ההודעה שעל פי הנצרות הביא המלאך גבריאל למריה ב-25 במרץ לשנת 1 לפנה"ס (ע"פ האמונה הנוצרית). ההודעה נשלחה על ידי אלוהים, ובה נמסר למריה כי היא הרה, וכי בעוד תשעה חודשים היא תלד בן, שאביו הוא האל. בדיוק תשעה חודשים מאוחר יותר (25 בדצמבר) נולד ישו.

המיקום המשוער של "הבשורה" הוא בנצרת, במקום בו עומדת כיום לכבוד המאורע כנסיית הבשורה. על פי מסורות נוצריות הביא המלאך גבריאל למרים שושן צחור ומאז הפרח קדוש למאמינים הנוצרים.

חג הבשורה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

חג הבשורה (בערבית: عيد البشارة) הוא חג רשמי בעדה הנוצרית בישראל וכל אזרח נוצרי בישראל זכאי ליום מנוחה ביום החג. אחד ממאפייני החג בישראל הוא התהלוכה המרכזית היוצאת מכנסיית הבשורה בנצרת. הכניסה לכנסייה מתבצעת בתהלוכה רבת-משתתפים, שבראשה צועדים הצופים האורתודוקסים לקול כלי נגינה. כשהתהלוכה החגיגית מגיעה אל שערי הכנסייה, מפנים הצופים את הדרך לאנשי הדת; לאחר כניסתם נכנסים יתר משתתפי התהלוכה ואחריהם הקהל הרחב. במהלך הכניסה לכנסייה המקושטת נערכות מיסה ודרשה לכבוד החג, בסיומן מחולקים מחוץ לכנסייה כיבוד ומשקאות קלים. לעיתים חג הבשורה נופל על השבוע הקדוש או חג הפסחא, ואז נדחה החג, בדרך כלל לשבוע הראשון שאחרי חג הפסחא.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ChristianitySymbol.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא נצרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.