חוזה חכם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חוזה חכםאנגלית: Smart contract) הוא חוזה דיגיטלי מבוזר על רשת בלוקצ'יין, אשר מסוגל לקבל ו/או לייצא נתונים ולבצע פעולות מסוימות באופן אוטומטי (בדומה לתוכנה רגילה), הוא פומבי, אינו בר שינוי, ופעולותיו נבדקות ומאומתות על ידי רשת הבלוקצ'יין.[1][2]

החוזים יכולים להכתב בשפות תכנות שנכתבו במיוחד בשביל חוזים אלו כמו סרפנט/סולידיטי, אך ניתן גם בשפות יותר פופולריות כגון ג'אווה ופייתון. השפה תלויה בסוג הבלוקצ'יין.

רשת הבלוקצ'יין הפופולרית כיום בנושא זה היא של אתריום.[3][4]

שימושים וחשיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוזים יכולים גם לשמש כדרך להעביר טובין באופן מבוזר, בטוח, שקוף ואמין.

בשל הצורה שבה עובד הבלוקצ'יין, לאחר שהחוזה משוחרר לבלוקצ'יין הוא מאובטח באופן מיידי בצורה שאף צד אחד לא יכול לחזור בו מההסכם או לשנות אותו, גם לא יוצר ההסכם המקורי.

הצורך לטכנולוגיה הזו עלה מהעבודה שאף על פי שניתן במטבעות מבוזרים לשלם ולקנות באופן עצמאי (ללא ישות מרכזית כמו בנק) כתחליף מלא למערכת בנקאית מרכזית, עדיין חסרה היכולת לבטוח בצד השני שיעמוד בהתחייבויות שלו להעברת כספים עתידית או אף בתנאים מסוימים.

לדוגמה, בפרויקט מימון המונים אשר מרוכז בפלטפורמה שמנהלת אותו עלולים להשתבש מספר דברים כגון: פריצות, פשיטת רגל או אפילו מקרה בו הפלטרפומה בוחרת פשוט לא להעביר את הכסף משיקולים זדוניים.

החוזה החכם לעומת זאת, מאפשר לנו לייצר קוד לדוגמה למקרה הנ"ל, אשר יעביר את הכסף רק במידה ויגיע ליעד הרשום בהסכם המקורי, ואף ניתן להגדיר שיחזיר אותו לתורמים במידה ולא יגיע ליעד עד זמן קצוב מסוים. בצורה זאת, ומפני שהחוזה נעול ופועל באופן אוטומטי ומבוזר- אף אחד לא יכול לבטל או לעצור אותו (אלא אם קיים תנאי עצירה מסוים בקוד).

בשל היכולת לכתוב חוזים כאלה ניתן לייצר חיבורים בין פלטפורמות קיימות לטכנולוגיה הזו, לדוגמה בנקים יכולים להשתמש בחוזה חכם בנושאי הלוואות ואנשים שמשכירים דירות יכולים לקבל תשלום חודשי קבוע באופן בטוח ומאומת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ What are smart contracts on blockchain?, www.ibm.com (באנגלית)
  2. ^ Kazuhiro Gomi, Council Post: Blockchain: Time-Stamping, Smart Contracts And Time-Stomping, Forbes (באנגלית)
  3. ^ Smart Contracts Hold Nearly 23% of Ethereum Supply | Finance Magnates, Finance Magnates | Financial and business news, ‏7 במאי 2021 (באנגלית)
  4. ^ Top Smart Contracts Tokens by Market Capitalization, CoinMarketCap (באנגלית)