לדלג לתוכן

אתריום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אתריום
Ethereum
לוגו אתריום
לוגו אתריום
משתמשים שימוש גלובלי חופשי, אינו נתון להגבלה על ידי חוקים מקומיים.
סמל ETH
יחידות על
את'ר
בנק מרכזי
https://www.ethereum.org/

אתריוםאנגלית: Ethereum) היא פלטפורמת קוד-פתוח מבוססת בלוקצ'יין, המאפשרת יצירה ושימוש באסימונים מבוזרים, באסימונים חסרי תחליף ובחוזים חכמים, המקלים על סגירת עסקאות והסכמים דרך האינטרנט בצורה מבוזרת, קרי ללא ישות מרכזית המנהלת אותם.

אתריום מספקת מכונה וירטואלית שלמה-טיורינג המכונה EVM‏ - Ethereum Virtual Machine, שמטרתה הפעלה והרצה של סקריפטים באמצעות רשת בינלאומית של צמתים פומביים. בנוסף, מספקת אתריום מטבע וירטואלי קריפטוגרפי בשם את'ר (Ether), שניתן להעבירו בין משתמשים באמצעות ארנק קריפטוגרפי ולפצות משתמשים התורמים מכח החישוב שלהם לביצוע החישובים של הרשת. לרשת מנגנון תמחור ייחודי המכונה "גז" (דלק), המשמש למניעת ספאם והקצאת משאבים יעילה.

רשת האתריום מאפשרת פעילות של אפליקציות מבוזרות שפועלות על גביה. דוגמה לאפליקציות מבוזרות מפורסמות שעובדות על רשת האתריום: Uniswap, Kyber, Bancor.

השם אתריום מתייחס גם לארגון גג ללא מטרות רווח, הרשום בשווייץ ועוסק בפיתוח הפלטפורמה.

שם הפלטפורמה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "את'ריום" מקורו בסרט הטירה המרחפת, שם את'ריום הוא אבן בעלת יכולות יוצאות דופן, כגון ריחוף.

מאז השקתה, התפתחה הרשת והפכה לפלטפורמה העיקרית ליצירת אפליקציות בלוקצ'יין. המטבע הקריפטוגרפי של הרשת, האת'ר, הפך למטבע הווירטואלי השני בשימושו בעולם אחרי הביטקוין, עם שווי שוק כולל של כ־357 מיליארד דולרים, נכון לאפריל 2022. בהשוואה לביטקוין, הערך המוסף המרכזי של אתריום הוא יכולתו לטפל בחוזים מתוחכמים ולהתמודד עם כמות גדולה יותר של נתונים.

הרשת הוצעה לראשונה בשנת 2013 על ידי ויטליק בוטרין, חוקר ומתכנת קריפטוגרפי והוגה המיזם, בגיל 19. פיתוח הפלטפורמה מומן באמצעות קמפיין מימון המונים במהלך יולי ואוגוסט 2014, וכעבור שנה, ב-30 ביולי 2015, רשת האתריום עלתה לאוויר. המנגנון של הרשת נקרא Modified GHOST, ומבוסס על מנגנון שהוצע על ידי אביב זהר ויונתן סומפולינסקי[1].

ב-2016, לאחר שהאקר ניצל פרצה בפרוטוקול והזרים לכיסו מטבעות וירטואליים בשווי עשרות מיליוני דולרים, עברה הפלטפורמה "פיצול" ולמעשה נוצרה לה גרסה חדשה ומתוקנת. קוד האתריום המקורי עדיין שמיש והרשת שלו מכונה "אתריום קלאסי", אך רוב שווייה ופעילותה של הרשת נדדו לאחר הפיצול לאתריום המתוקן.

ב-2022, קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים (אביב יעיש, גלעד שטרן ואביב זהר) דיווחו שבריכת כריה בשם F2Pool תקפה בריכות כריה אחרות הפועלות באתריום במשך שנתיים על ידי החלפה של הבלוקים של האחרות עם בלוקים משל עצמה[2][3].

אתריום, כשאר המטבעות המבוזרים נמצא במחלוקת סביב הצורך לאזן שמירה על אבטחה גבוהה של התהליך הפיננסי, וניסיון למזער טביעת רגל פחמנית במשבר האקלים, שכן המנגנון איתו נוצרו המטבעות המבוזרים סופג ביקורות חוזרות על כך שהוא צורך כמות גבוהה במיוחד של אנרגיה. בשנת 2022 השתנתה שיטת הכריה באתריום, כך שתדרוש רק 1% מאנרגיית הכריה שהייתה נדרשת קודם לכן[4].

בשנת 2017, שבתחילתה היה שווי האת'ריום כ-7 דולר, זינק ערכו במעל 19,000% עד לשיא זמני של 1,386 דולר. לאחר מכן ירד חזרה והתייצב על שווי של 150–200 דולר עד אמצע 2020. לאחר תקופה זו זינק במשך שנה אחת מעל 2,600% נוספים עד לרמה של 4,800 באוקטובר 2021.

שדרוגים לרשת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת החלה בתהליך שדרוג, הכולל מעבר לתהליך של מערכת הוכחת סיכון במקום מערכת הוכחת עבודה, מה שמאפשר הגעה בטוחה לקונצנזוס ללא השקעה משמעותית של משאבים חיצוניים. לגרסה ישנם 3 שלבים מתוכננים:

 1. שלב 0: (קרה בדצמבר 2020) יצירת שרשרת הביקון (beacon), שרשרת בלוקים שעובדת באמצעות מערכת הוכחת סיכון שאמורה להיות השרשרת הקונצנזוס.
 2. שלב 1 (הושלם ב-15 בספטמבר 2022[5]): כיבוי מערכת הוכחת העבודה ומעבר להסתמכות על שרשרת הביקון לצורך קביעת קונצנזוס.
 3. שלב 3 (אין תאריך צפי): הוספת שכבת מידע המסתמכת על שבר (בסיסי נתונים).

יתרונות השדרוג:

 • הפסקת השימוש בהוכחת עבודה תאפשר חיסכון במשאבים ואנרגיה ותעודד עוד מוסדות פיננסיים להשקיע באיתריום[6].
 • ההסתמכות על מערכת הוכחת סיכון מורידה את הסבירות שתוקף ישיג שליטה על רוב הרשת.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אתריום בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ Ethereum Whitepaper, ethereum.org (באנגלית)
 2. ^ Aviv Yaish, Gilad Stern, Aviv Zohar, Uncle Maker: (Time)Stamping Out The Competition in Ethereum, Cryptology ePrint Archive, 2022
 3. ^ F2Pool co-founder responds to allegations it's cheating the Ethereum POW system, Cointelegraph (באנגלית)
 4. ^ מטבע הקריפטו את'ריום מבצע שינוי מהפכני במערכות שלו, באתר אייס, 23 באוקטובר 2022
 5. ^ יובל מן, עידן חדש בעולם הקריפטו: "המיזוג" הושלם, באתר MSN‏, 15 בספטמבר 2022
 6. ^ Andrew R. Chow, Why the Ethereum Merge Matters, Time, ‏07.09.2022 (באנגלית)