אתריום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אתריום
Ethereum
לוגו אתריום
לוגו אתריום
משתמשים שימוש גלובלי חופשי, אינו נתון להגבלה על ידי חוקים מקומיים.
סמל ETH
יחידות על
את'ר
בנק מרכזי
https://www.ethereum.org/

אתריוםאנגלית: Ethereum) היא פלטפורמת קוד-פתוח מבוססת בלוקצ'יין המאפשרת יצירה ושימוש בחוזים חכמים (אנ'), המקלים על סגירת עסקאות והסכמים דרך האינטרנט בצורה מבוזרת, קרי ללא ישות מרכזית המנהלת אותם.

אתריום מספקת מכונה וירטואלית שלמה-טיורינג המכונה EVM‏ - Ethereum Virtual Machine, שמטרתה הפעלה והרצה של סקריפטים באמצעות רשת בינלאומית של צמתים פומביים. בנוסף, מספקת אתריום מטבע וירטואלי קריפטוגרפי בשם את'ר (Ether), שניתן להעבירו בין משתמשים באמצעות ארנק קריפטוגרפי ולפצות משתמשים התורמים מכח החישוב שלהם לביצוע החישובים של הרשת. לרשת מנגנון תמחור ייחודי המכונה "גז" (דלק), המשמש למניעת ספאם והקצאת משאבים יעילה.

מאז השקתה, התפתחה הרשת והפכה לפלטפורמה העיקרית ליצירת אפליקציות בלוקצ'יין. המטבע הקריפטוגרפי של הרשת, האת'ר, הפך למטבע הווירטואלי השני בשימושו בעולם אחרי הביטקוין, עם שווי שוק של כ-30 מיליארד דולרים, נכון לספטמבר 2017. בהשוואה לביטקוין, הערך המוסף המרכזי של אתריום הוא יכולתו לטפל בחוזים מתוחכמים ולהתמודד עם כמות גדולה יותר של נתונים.

האתריום הוצע לראשונה בשנת 2013 על ידי ויטליק בוטרין, חוקר ומתכנת קריפטוגרפי והוגה המיזם, בהיותו בן 19. פיתוח הפלטפורמה מומן באמצעות קמפיין מימון המונים במהלך יולי ואוגוסט 2014, וכעבור שנה, ב-30 ביולי 2015, רשת האתריום עלתה לאוויר. אתריום מתפקדת כיום כארגון גג ללא מטרות רווח, הרשום בשווייץ ועוסק בפיתוח הפלטפורמה, המאפשרת למתכנתים לפתח אפליקציות על בסיסה.

ב-2016, לאחר שהאקר ניצל פרצה בפרוטוקול והזרים לכיסו מטבעות וירטואליים בשווי עשרות מיליוני דולרים, עברה הפלטפורמה "פיצול" ולמעשה נוצרה לה גרסה חדשה ומתוקנת. קוד האתריום המקורי עדיין שמיש והרשת שלו מכונה "אתריום קלאסי", אך רוב שווייה ופעילותה של הרשת נדדו לאחר הפיצול לאתריום המתוקן.

שם הפלטפורמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "את'ריום" מקורו בסרט הטירה המרחפת, שם את'ריום הוא אבן בעל יכולות יוצאות דופן כגון ריחוף.

אתריום 2.0[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתריום 2.0 הוא שדרוג לגרסת האתריום שאמור לאפשר מספר רב יותר של פעולות ליחידת זמן. השדרוג עושה זאת על ידי מעבר לתהליך של מערכת הוכחת סיכון במקום מערכת הוכחת עבודה מה שמאפשר לבצע פעולות מהר יותר תוך השקעת פחות משאבי עיבוד. לגרסה ישנם 3 שלבים מתוכננים:

  1. שלב 0: (קרה בדצמבר 2020) יצירת שרשרת הביקון, שרשרת בלוקים שעובדת באמצעות מערכת הוכחת סיכון שאמורה להיות הדשרשרת המרכזית של אתריום 2.0.
  2. שלב 1: יצירת שארדים שיעבדו יחד עם שרשרת הביקון ויאפשרו שיפור ביצעים נוסף.
  3. שלב 2: חיבור שרשרת אתריום 1.0 לשרשרת הביקון.

יתרונות השדרוג:

  • הפסקת השימוש בהוכחת עבודה תאפשר חיסכון במשאבים ואנרגיה.
  • ההסתמכות על מערכת הוכחת סיכון מורידה את הסבירות שתוקף ישיג שליטה על רוב הרשת.
  • אתריום 2.0 אמור להיות מסוגל לבצע עשרות אלפי פעולות בשנייה לעומת 15 באתריום 1.0

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אתריום בוויקישיתוף