אתריום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אתריום
Ethereum
לוגו אתריום
לוגו אתריום
משתמשים שימוש גלובלי חופשי, אינו נתון להגבלה על ידי חוקים מקומיים.
סמל ETH
יחידות על
את'ר
בנק מרכזי
https://www.ethereum.org/

אתריוםאנגלית: Ethereum) היא פלטפורמת קוד-פתוח מבוססת בלוקצ'יין, המאפשרת יצירה ושימוש באסימונים מבוזרים, באסימונים חסרי תחליף ובחוזים חכמים, המקלים על סגירת עסקאות והסכמים דרך האינטרנט בצורה מבוזרת, קרי ללא ישות מרכזית המנהלת אותם.

אתריום מספקת מכונה וירטואלית שלמה-טיורינג המכונה EVM‏ - Ethereum Virtual Machine, שמטרתה הפעלה והרצה של סקריפטים באמצעות רשת בינלאומית של צמתים פומביים. בנוסף, מספקת אתריום מטבע וירטואלי קריפטוגרפי בשם את'ר (Ether), שניתן להעבירו בין משתמשים באמצעות ארנק קריפטוגרפי ולפצות משתמשים התורמים מכח החישוב שלהם לביצוע החישובים של הרשת. לרשת מנגנון תמחור ייחודי המכונה "גז" (דלק), המשמש למניעת ספאם והקצאת משאבים יעילה.

שם הפלטפורמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "את'ריום" מקורו בסרט הטירה המרחפת, שם את'ריום הוא אבן בעלת יכולות יוצאות דופן, כגון ריחוף.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז השקתה, התפתחה הרשת והפכה לפלטפורמה העיקרית ליצירת אפליקציות בלוקצ'יין. המטבע הקריפטוגרפי של הרשת, האת'ר, הפך למטבע הווירטואלי השני בשימושו בעולם אחרי הביטקוין, עם שווי שוק כולל של כ- 357 מיליארד דולרים, נכון לאפריל 2022. בהשוואה לביטקוין, הערך המוסף המרכזי של אתריום הוא יכולתו לטפל בחוזים מתוחכמים ולהתמודד עם כמות גדולה יותר של נתונים.

האתריום הוצע לראשונה בשנת 2013 על ידי ויטליק בוטרין, חוקר ומתכנת קריפטוגרפי והוגה המיזם, בגיל 19. פיתוח הפלטפורמה מומן באמצעות קמפיין מימון המונים במהלך יולי ואוגוסט 2014, וכעבור שנה, ב-30 ביולי 2015, רשת האתריום עלתה לאוויר. אתריום מתפקדת כיום כארגון גג ללא מטרות רווח, הרשום בשווייץ ועוסק בפיתוח הפלטפורמה, המאפשרת למתכנתים לפתח אפליקציות על בסיסה.

ב-2016, לאחר שהאקר ניצל פרצה בפרוטוקול והזרים לכיסו מטבעות וירטואליים בשווי עשרות מיליוני דולרים, עברה הפלטפורמה "פיצול" ולמעשה נוצרה לה גרסה חדשה ומתוקנת. קוד האתריום המקורי עדיין שמיש והרשת שלו מכונה "אתריום קלאסי", אך רוב שווייה ופעילותה של הרשת נדדו לאחר הפיצול לאתריום המתוקן.

שווי שוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2017, שבתחילתה היה שווי האת'ריום כ-7 דולר, זינק ערכו במעל 19,000% עד לשיא זמני של 1,386 דולר. לאחר מכן ירד חזרה והתייצב על שווי של 150–200 דולר עד אמצע 2020. לאחר תקופה זו זינק במשך שנה אחת מעל 2,600% נוספים עד לרמה של 4,800 באוקטובר 2021.

שדרוגים לרשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבלוקצ'יין האתריום החל בתהליך שדרוג, הכולל מעבר לתהליך של מערכת הוכחת סיכון במקום מערכת הוכחת עבודה, מה שמאפשר הגעה בטוחה לקונצנזוס ללא השקעה משמעותית של משאבים חיצוניים. לגרסה ישנם 3 שלבים מתוכננים:

  1. שלב 0: (קרה בדצמבר 2020) יצירת שרשרת הביקון (beacon), שרשרת בלוקים שעובדת באמצעות מערכת הוכחת סיכון שאמורה להיות השרשרת הקונצנזוס.
  2. שלב 1 (צפי: אמצע 2022): כיבוי מערכת הוכחת העבודה ומעבר להסתמכות על שרשרת הביקון לצורך קביעת קונצנזוס.
  3. שלב 3 (אין תאריך צפי): הוספת שכבת מידע המסתמכת על שבר (בסיסי נתונים).

יתרונות השדרוג:

  • הפסקת השימוש בהוכחת עבודה תאפשר חיסכון במשאבים ואנרגיה.
  • ההסתמכות על מערכת הוכחת סיכון מורידה את הסבירות שתוקף ישיג שליטה על רוב הרשת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אתריום בוויקישיתוף