חוק איסור הכחשת השואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חוק איסור הכחשת השואה, התשמ"ו-1986
Emblem of Israel.svg
פרטי החוק
תאריך חקיקה 8 ביולי 1986
תאריך חקיקה עברי א' בתמוז ה'תשמ"ו
חוברת פרסום ספר החוקים 1187
הצעת חוק פורסמה בה"ח 1743
מספר תיקונים 0
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

חוק איסור הכחשת השואה, התשמ"ו-1986 אושר בכנסת האחת עשרה ב-8 ביולי 1986,[1] וקובע עונש למי שמכחיש את פשעי הנאצים ועוזריהם או מפרסם דברי אהדה לפשעים אלה. החוק נחקק ביוזמת חבר הכנסת אלעזר גרנות, ולא עבר שינוי כלשהו מאז שאושר.

עיקרי החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוק קובע עונש מאסר חמש שנים למי ש"מפרסם, בכתב או בעל פה, דברים המכחישים את המעשים שבוצעו בתקופת השלטון הנאצי ושהם פשעים כלפי העם היהודי או פשעים כלפי האנושות, או ממעיטים את ממדיהם, בכוונה להגן על מבצעי הפשעים הללו או להביע להם אהדה או הזדהות" (סעיף 2 לחוק). סעיף זה נועד למנוע צורות שונות של הכחשת השואה כמו כפירה בהשמדת היהודים בידי הנאצים. על פי החוק, לטעון שממדי השואה היו קטנים מהידוע.

בנוסף קובע החוק עונש מאסר חמש שנים למי ש"מפרסם, בכתב או בעל פה, דברים של שבח, אהדה או הזדהות למעשים שנעשו בתקופת השלטון הנאצי ושהם פשעים כלפי העם היהודי או פשעים כלפי האנושות" (סעיף 3 לחוק).

לעומת זאת נקבע בחוק כי פרסום דין וחשבון נכון והוגן על נושא הפשעים המתוארים בחוק הזה לא יראה כעבירה בתנאי שלא נעשה מתוך כוונה להביע אהדה או הזדהות עם מצבעי הפשעים (סעיף 4 בחוק).[2]

כתב אישום על עבירות לפי חוק זה יוגש רק בידי היועץ המשפטי לממשלה או בהסכמתו (סעיף 5 לחוק).

עבירות לפי חוק זה נמנות עם הרשימה המצומצמת של עבירות שניתן להעמיד לדין בגינן בישראל, גם אם נעשו מחוץ לישראל (סעיף 13 לחוק העונשין).

נכון לשנת 2022, מעולם לא הורשע אדם בעבירה על חוק זה.

הצעה לתיקון החוק ב-2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 נחקק בפולין חוק שקבע עונש של עד שלוש שנות מאסר, לאדם שייחס לפולנים אשמה, או אחריות משותפת באשמה, לפשעים נגד האנושות, ובתוך כך נגד העם היהודי, שבוצעו בזמן מלחמת העולם השנייה תחת הכיבוש הגרמני של פולין. החוק מחריג דברים שייאמרו או ייכתבו במסגרת מדעית או אמנותית.[3]

בתגובה, הוגשה הצעה, על ידי קבוצה גדולה של חברי הכנסת, לתיקון חוק איסור הכחשת השואה, המדגישה שהחוק מתייחס לפשעים שנעשו על ידי הנאצים ועוזריהם – מדינות הציר וחלקים באוכלוסיית עמי אירופה בהם גם פולנים – והענקת הגנה משפטית בגין כל תביעה שתוגש נגד ניצולי השואה ואנשי חינוך שהטילו אחריות על מבצעי השואה.[4][5] הצעת החוק גרמה להידרדרות ביחסי ישראל–פולין בשל העובדה שמטרתה הייתה להתנגד לחוק הפולני,[דרוש מקור] ולא עברה את שלב הדיון המוקדם.

חוקים מקבילים במדינות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכחשת השואה היא עבירה פלילית, שעונשה קנס ומאסר, גם בצרפת, בגרמניה, באוסטריה, בספרד ובבלגיה ואסורה בעקיפין במדינות נוספות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]