היועץ המשפטי לממשלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: נתונים לא עדכניים. הערך מתייחס לזמן הווה בלי לציין תאריך.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
היועץ המשפטי לממשלה
Avichai-Mendelblit.png
איוש נוכחי:
אביחי מנדלבליט
מאז 1 בפברואר 2016
דרכי מינוי מינוי הממשלה
תחום שיפוט ישראלישראל  ישראל
מושב המשרה ישראלישראל ירושלים, ישראל
ייסוד המשרה 1948
איוש ראשון יעקב שמשון שפירא
Emblem of Israel.svg
הממשל בישראל
נשיא המדינה
ראובן ריבלין
ממשלת ישראל - הממשלה ה-34
ראש הממשלה
בנימין נתניהו
ממלא מקום ראש הממשלה
לא מונה באופן רשמי
היועץ המשפטי לממשלה
אביחי מנדלבליט
הכנסת - משכן הכנסת
יושב ראש הכנסת
יולי אדלשטיין
חבר הכנסת
ועדות הכנסת
חוקי יסוד
בתי המשפט בישראל
בית המשפט העליון
נשיאת בית המשפט העליון
מרים נאור
בית המשפט הגבוה לצדק
הנהלת בתי המשפט
המשפט בישראל
הבחירות בישראל
מפלגות בישראל

שיטת הממשל בישראל
פוליטיקה בישראל
הפרדת הרשויות בישראל
יחסי החוץ של ישראל

פורטל - הממשל בישראל

היועץ המשפטי לממשלה הוא העומד בראש המערכת המשפטית של הרשות המבצעת ושל השירות המשפטי הציבורי. זהו אחד התפקידים החשובים ורבי ההשפעה בממשל הישראלי, ומוסד מרכזי במסגרת שיטת המשפט הישראלית. חרף חשיבותו, אין חוק המסדיר את מעמדו ותפקידיו, והם נגזרים מחוקים שונים. החל מה-1 בפברואר 2016 מכהן בתפקיד אביחי מנדלבליט.

תפקידיו של היועץ המשפטי לממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועדת שמגר מנתה חמישה תפקידים של היועץ המשפטי לממשלה[1]:

 1. ראש התביעה הכללית מטעם המדינה (פרקליטות המדינה)
 2. מייצג את רשויות המדינה בבתי המשפט, כולל בבית המשפט הגבוה לצדק.
 3. מייעץ לממשלה בעניינים משפטיים.
 4. מייעץ בהכנת תזכירי חוק של הממשלה בכלל ושר המשפטים בפרט.
 5. ייצוג האינטרס הציבורי ושמירה על קיום החוק

יש הרואים סתירה וניגוד עניינים בין התפקידים השונים הנ"ל, בעיקר בין הראשון לשני, כאשר היועהמ"ש נדרש מצד אחד להעמיד לדין חבר ממשלה שעבר על החוק ומצד שני להגן עליו ולייעץ לו. שרת המשפטים איילת שקד רצתה לפצל בין תפקיד התובע הכללי לבין תפקיד היועץ לממשלה. אחרים רואים בפיצול כזה החלשת סמכויות היועהמ"ש.

מעמדו של היועץ המשפטי לממשלה התחזק עם השנים, ובפרט לאחר שמנחם בגין נבחר כראש ממשלה, אז החל היועץ להשתתף דרך קבע בישיבות הממשלה.[2]

תולדות התפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימי המנדט הבריטי כיהן בקבינט הקטן של הנציב העליון Attorney General (מונח שתורגם לעברית כ"יועץ משפטי לממשלה" כיוון שהראשון לכהן בתפקיד היה נורמן בנטוויץ' שקודם לכן כיהן כיועץ משפטי לממשל הצבאי הבריטי) שייעץ לנציב העליון ולמחלקות הממשל בענייני משפט וכן ניהל את התביעה הפלילית, בהתאם לדגם הבריטי. היועץ המשפטי היה כפוף לנציב העליון כשאר פקידי הקבינט הקטן.[3]

לקראת הקמת מדינת ישראל הוטל על חיים כהן ושבתאי רוזן להכין תוכנית למערכת המשפט של המדינה. על פי התוכנית, יועברו סמכויות היועץ המשפטי הבריטי לממשלה לידי שר המשפטים, תחתיו יכהן מנהל כללי. המסמך מוסיף: "שני במעלה יהיה היועץ המשפטי אשר ינהל את מחלקת החוק", מחלקה אשר תעסוק בענייני חקיקה, ו"השלישי במעלה יהיה התובע הכללי, אשר ינהל את התביעה הכללית".[4] אולם פקודת סדרי השלטון והמשפט שנחקקה מיד לאחר קום המדינה וקבעה את העברת סמכויות הנציב העליון לידי הממשלה לא התייחסה לסמכויות שהיו בידי ה-Attorney general.[5] השמטה זאת הביאה במשך השנים לאי בהירות בחלוקת הסמכויות בין שר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה.

אי הבהירות צצה במלוא חריפותה במחלוקת שנתגלעה בין היועץ המשפטי לממשלה גדעון האוזנר לבין ראש הממשלה דוד בן-גוריון ושר המשפטים דב יוסף. יוסף תבע מהאוזנר להעמיד לדין את אליעזר לבנה, עיתונאי עם זיקה למפא"י, בהאשמה הקשורה כביכול בקריה למחקר גרעיני בדימונה. האוזנר סירב לבקשתו של שר המשפטים כשמצא כי אין לה בסיס עובדתי, והדבר עורר משבר חוקתי בדבר עצמאותו של היועץ המשפטי לממשלה. המשבר נבע בין היתר מהתרגום השגוי של המונח האנגלי המנדטורי "Attorney General", תפקיד עצמאי לחלוטין במערכת המשפטית האנגלית, למונח העברי, "היועץ המשפטי לממשלה", ממנו עולה כאילו נושא התפקיד הוא "יועץ" בלבד. הממשלה מינתה ועדה בלתי-תלויה בראשות השופט שמעון אגרנט שתכריע בסוגיה. ועדת אגרנט פסקה חד-משמעית כי האוזנר צדק בעמדתו בדבר עצמאותו המוחלטת של היועץ המשפטי לממשלה, והקביעה עומדת בתוקפה עד היום ומשמשת אבן יסוד במשפט החוקתי בישראל. נקבע, כי החלטתו של היועץ המשפטי בשאלת העמדת עבריינים לדין היא עצמאית לחלוטין מעמדת הרשות המבצעת בשל היות האחרונה חשופה להטייה פוליטית. עוד נקבע, כי קביעתו של היועץ המשפטי לממשלה בדבר המצב המשפטי בכל שאלה היא אשר תנחה את כל רשויות המִנהל במדינה (כל עוד לא נקבע אחרת על ידי בית משפט מוסמך), וכי הוא האחראי הן למערכת התביעה הכללית והן לפן המשפטי של מערכת המִנהל בכלל. האוזנר הוא שהביא לכך שהיועץ המשפטי לממשלה איננו חושש להעמיד לדין אישי ציבור במקרה המתאים, גם אם מדובר בבכירים ביותר במערכת: שלטון החוק משלים את חוקיותו של השלטון עצמו.

הליך מינויו של היועץ המשפטי לממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1997 הוקמה ועדה בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס מאיר שמגר, לבחינת אפשרויות החקיקה העתידית בנושא, והמליצה כי תואר משרתו ישונה ל"היועץ המשפטי הראשי", בהתאם לאחריותו על שמירת שלטון החוק בכל רשויות השלטון, ולא רק בממשלה. כן המליצה כי יהיה ממונה על ידי הממשלה על פי המלצות ועדה ציבורית, שתכלול חמישה חברים: שופט בדימוס של בית המשפט העליון שימונה על ידי נשיא העליון, שר משפטים או יועמ"ש לממשלה לשעבר שימונה על ידי הממשלה, חבר כנסת שייבחר על ידי ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, עורך דין שייבחר על ידי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, ואיש אקדמיה המיומן בתחום המשפט הציבורי ובדיני עונשין שייבחר על ידי פורום ראשי הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל. על המועמד הנבחר ליהנות מקונצנזוס של 4 מחברי הוועדה לפחות בתחום הכשירות. מקובל שבשל חשיבות התפקיד, יש לבחור יועץ הכשיר להיבחר לשופט עליון.

בהחלטת הממשלה מס' 2274 מ-20 באוגוסט 2000 אומצו המלצות הוועדה בנוגע לדרכי מינוי היועמ"ש בלבד. ב-10 ביוני 2007 שונתה ההחלטה ביוזמת שר המשפטים דניאל פרידמן ונקבע שיו"ר הוועדה יהיה שופט בדימוס (לא בהכרח מהעליון) שימונה על ידי נשיא העליון בהסכמת שר המשפטים. הייתה זו פשרה שגיבש רה"מ אהוד אולמרט בין הצעת פרידמן להפיכת שר המשפטים או היועמ"ש לשעבר ליו"ר הוועדה במקום השופט, לבין דרישת היועמ"ש מני מזוז, הראשון שנבחר בהתאם להמלצות הוועדה, שלא לשנות כלל את הסדר הקיים. כן הוחלט כי שר המשפטים יוכל להורות לוועדה להמליץ על יותר ממועמד אחד (ועד שלושה).

נהוג שההחלטה על מינוי היועץ המשפטי מתוך רשימת המועמדים המומלצים שמגישה הוועדה הציבורית, נעשית על ידי שר המשפטים, והחלטתו מובאת לאישור הממשלה. המינוי הראשון לתפקיד על פי המלצות הוועדה היה מינויו ב-2004 של מני מזוז לתפקיד. שר המשפטים, טומי לפיד, הצהיר לפני המינוי כי בכוונתו למנות עו"ד מהשוק הפרטי לתפקיד. הוועדה מונתה באוקטובר 2003, בראשה עמד השופט בדימוס גבריאל בך, נציג הכנסת היה גדעון סער, נציג הממשלה היה דוד ליבאי, נציג לשכת עורכי הדין היה אלכס הרטמן ונציגת האקדמיה הייתה רות גביזון. הוועדה פסלה בזה אחר זה את מועמדיו של לפיד - אלי זהר (בשל ניגוד עניינים) ויורם טורבוביץ' (בשל העדר ניסיון כפרקליט פעיל) והגישה לו שלושה מומלצים - מזוז, והשופטים המחוזיים עוזי פוגלמן ודוד חשין. מהם, בחר לפיד במזוז והממשלה אישרה את המינוי ברוב של 20 שרים ונמנע אחד.

ב-17 באוקטובר 2007 מינתה נשיאת ביהמ"ש העליון, דורית ביניש, בהסכמת שר המשפטים דניאל פרידמן, את השופט העליון בדימוס תיאודור אור לכהונה בת 4 שנים כיו"ר הוועדה לבחירת היועמ"ש לממשלה [1].

אופן ביצועו של התפקיד נגזר במידה רבה מאופיו של האדם המאייש את התפקיד. שניים מהיועצים המשפטיים, אהרן ברק ויצחק זמיר, שהגיעו לתפקיד מהאקדמיה, בלטו בנכונותם להיכנס לעימותים עם הממשלה בסוגיות ציבוריות. בצל "פרשת בר-און חברון", מינויו של רוני בר-און ליועץ המשפטי התקבל במורת רוח על ידי חלק מהקהילה המשפטית, ויום לאחר השבעתו הוא התפטר.

תפקידי משנה ליועץ המשפטי לממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (חקיקה)

על פי החלטת הממשלה ממונים ליועץ המשפטי לממשלה משנים העוסקים בתחומים שונים. כיום יש ליועץ המשפטי לממשלה 7 משנים, המכהנים כראשי המחלקות ביחידת הייעוץ והחקיקה.

 • המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ), עו"ד דינה זילבר;
 • המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (חקיקה), עו"ד רז נזרי;
 • המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ;
 • המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (פלילי), נכון לפברואר 2017 לא מונה
 • המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי פיסקאלי), עו"ד אבי ליכט;
 • המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט בינלאומי), ד"ר רועי שיינדורף;

ביקורת על התפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הגדרתו כפשוטה, תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה הוא לשמש כ"עורך הדין של הממשלה". מתוך חמשת התפקידים שהוגדרו לעיל, ניתן לציין את שלושת התפקידים הבאים כהולמים הגדרה זאת:

 • מייעץ לממשלה בעניינים משפטיים.
 • מייעץ בהכנת תזכירי חוק של הממשלה.
 • מייצג את רשויות המדינה בבתי המשפט.

אולם, תפקיד נוסף שצוין אינו נגזר ישירות מהגדרת תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה:

 • ראש התביעה הכללית מטעם המדינה (פרקליטות המדינה).
בתפקיד זה מתמקדת עיקר הביקורת: מחד, היועץ המשפטי לממשלה משמש כתובע הכללי, האחראי על כל כתבי האישום שמגישה המדינה. מאידך, הממשלה וחבריה, אותם משרת היועץ מבחינה משפטית, עומדים לא פעם בעצמם בפני תביעה, ובעצם ההחלטה האם להגיש את התביעה וכיצד לטפל בה, עומד היועץ המשפטי לממשלה בפני ניגוד עניינים מובנה. בנוסף לכך, כל אחד מהתפקידים דורש התמחות והתמודדות עם היקף חומר שהם מעבר ליכולתו של אדם בודד.[6]

גם ארגון ה־OECD קורא לפצל את תפקידי היועץ המשפטי לממשלה והתובע הכללי. עמדת הארגון היא שמילוי שני התפקידים בידי אדם אחד, מפריע לטיפול משפטי אובייקטיבי, ומערב בין אינטרסים פוליטיים לכלכליים.[7] הוא אף דרש לבצע את הפיצול כתנאי להצטרפות ישראל לארגון, אך נסוג מהדרישה אחרי שהופעל עליו לחץ רב.

לטענת המבקרים, אפילו ללא סמכויות התביעה יש ליועץ המשפטי לממשלה, שאינו נבחר ציבור, כח רב מדי. למעשה, היועץ אינו מחויב לייצג את עמדת הממשלה, אלא יכול להטיל וטו על החלטותיה בכך שהוא מסרב לייצגה בבית המשפט. מאחר שלממשלה אין אפשרות למנות לו מחליף או לפטרו, וכן אין באפשרותה לערער לבג"ץ על החלטותיו, נוצר מצב שבו הממשלה איבדה את זכותה לייצוג משפטי במקרה וישנה מחלוקת בינה לבין היועץ על פירוש החוק.[8] לא רק זאת, אלא שחוות דעתו, אפילו חוות דעת בלתי משפטית, מחייבת את הממשלה. כלומר, אפילו אם היועץ חושב שפעולה ממשלתית אינה ראויה, אף על פי שאינה נוגדת את החוק, מאותו הרגע, הלכה למעשה, היא אינה חוקית.[9] לטענת המבקרים, הסמכות של היועץ המשפטי לממשלה להטיל וטו בפועל על כל החלטת ממשלה כראות עיניו פוגעת במנהל התקין ובמשילות, בכך שהיא יוצרת מצב שבו לממשלה שנושאת באחריות אין סמכות ואילו ליועץ שאינו נושא באחריות יש סמכות גדולה מידי.[10]

היועצים המשפטיים לממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוקן שם תקופת כהונה
Yaakov Shimshon Shapira.jpg יעקב שמשון שפירא 19481950
Cohen haim.jpg חיים כהן 19501960
Gideon Hausner and Robert Servatius at the Eichmann trial USHMM No 65284.jpg גדעון האוזנר 19601963
משה בן זאב 19631968
Meir Shamgar.jpg מאיר שמגר 19681975
Aharon Barak.jpg אהרן ברק 19751978
Yitzchak Zamir.jpg יצחק זמיר 19781986
יוסף חריש 19861993
מיכאל בן יאיר 19931997
Roni Bar-On.jpg רוני בר-און 1997
Elyakim Rubinstein High court judge.JPG אליקים רובינשטיין 19972004
Menimazuz 2.jpg מני מזוז 20042010
Yehuda Weinstein2012-1.jpg יהודה וינשטיין 20102016
Avichai-Mendelblit.png אביחי מנדלבליט 2016

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת על התפקיד והצעות לתיקונו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דו"ח ועדת שמגר, עמוד 12
 2. ^ אוולין גורדון, "איך איבדה הממשלה את זכותה לייצוג משפטי", תכלת 4, קיץ התשנ"ח / 1998
 3. ^ יחיאל גוטמן, היועץ המשפטי נגד הממשלה, הוצאת עידנים, 1981, עמ' 37
 4. ^ יחיאל גוטמן, היועץ המשפטי נגד הממשלה, הוצאת עידנים, 1981, עמ' 39-40
 5. ^ יחיאל גוטמן, היועץ המשפטי נגד הממשלה, הוצאת עידנים, 1981, עמ' 45
 6. ^ מרדכי קרמניצר, היועץ המשפטי לממשלה - תפקיד טבעי או חיבור מלאכותי, המכון הישראלי לדמוקרטיה, 25.10.2009
 7. ^ דוד ליפקין, רגע ההכרעה: ישראל תצטרף ל-OECD?, באתר nrg‏, 8 באוקטובר 2009
 8. ^ אמיתי - אזרחים למען מנהל תקין וטוהר המידות נ' ראש ממשלת ישראל, בג"ץ 93/4634, 93/4287, 93/4243, פסקי דין של בית המשפט העליון בישראל מז (5), עמ' 473
 9. ^ ג'רוזלם פוסט, 13 באוקטובר 1994
 10. ^ כנס קהלת: שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד על בעיית סמכויות היועמ"ש, ערוץ היוטיוב של פורום קהלת, 8 באוקטובר 2015