חלימה מודעת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

חלימה מודעת, הידועה גם בשם חלימה צלולה או חלום צלול, היא תופעה המתרחשת כאשר אדם מודע לכך שהוא נמצא בחלום כאשר הוא ישן. תודעה זו מאפשרת לאותו אדם לשלוט על פעולותיו ב"מרחב החלום". חולמים צלולים, המכונים "אונירונאוטים", מדווחים כי במהלך חלומות צלולים הם מסוגלים להתחשב בכל הנסיבות הקשורות לזמן העֵרוּת, ואף לנהוג בחלום מתוך רצונם, כל זאת כאשר הם נמצאים במרחב חלום הנתפס כאמיתי להפליא.

אדם הנמצא במצב של חלימה מודעת ולו שליטה מלאה יכול להפוך את מרחב החלום לכל מציאות מדומה שבה יחפוץ. אונירונאוטים מיומנים פחות, המתקשים לשלוט על מרחב החלום עצמו, מסוגלים לשלוט על עצמם באותו מרחב, ומתפקדים כמעין שחקנים בסיטואציה מוגדרת. יש לציין כי חלומות מודעים הם בדרך כלל זכירים הרבה יותר מחלומות רגילים. על פי אחת התאוריות, חלומות צלולים זכירים יותר בשל העובדה שבדרך כלל האונירונאוט יתעורר מרוב התרגשות במהלך החלום - בדומה למה שקורה במהלך סיוט. כאשר מתעוררים לפתע מתוך שנת REM (השלב במחזור השינה בו מתרחשים רוב החלומות) קל הרבה יותר לזכור את החלומות מאשר כשמתעוררים אחרי שאר שלבי מחזור השינה.

השגה וזיהוי של חלומות צלולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים רבים מדווחים על חלומות צלולים במהלך חייהם, על פי רוב בזמן ילדותם. בכל אופן, גם באמצעות אימון, קשה להשיג חלומות צלולים על בסיס קבוע. למרות קושי זה, פותחו מספר שיטות להשגת חלומות צלולים מתוך כוונה לכך. מספר אוניברסיטאות, ביניהן אוניברסיטת סטנפורד, מקיימות מחקר ממושך אודות השפעות החלימה המודעת ועל השיטות להשגתה. כיום לא ידוע על מקרים בהם חלימה מודעת גרמה לנזק כלשהו הן ברמה הפסיכולוגית והן ברמה הפיזיולוגית. יש הטוענים כי חלימה מודעת מונעת מהאדם החווה אותה ליהנות מיתרונותיהם של חלומות רגילים.

השיטה הנפוצה ביותר לחוויה של חלום צלול היא ביצוע בדיקות מציאות שבהן בודק האדם אם הוא חולם בכל פעם שהוא מתעורר. כאשר מתעוררים תוך כדי חלום (התעוררות שווא) ומבצעים בדיקת מציאות, מגלים כי זהו חלום ולא מציאות. הדרך מגילוי כזה ועד לחלימה מודעת היא קצרה. ככל שאדם מבצע בדיקות מציאות בתדירות גבוהה יותר במהלך היום, כך גובר הסיכוי שהוא יבצע אותן במהלך חלום (ולאו דווקא בהתעוררות שווא). ישנן גם שיטות אחרות, כגון חלום צלול מערנות (WILD) או חלום צלול מזיכרון (MILD).

יומן חלומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתיבת יומן חלומות, יומן שבו אדם רושם את חלומותיו, היא שיטה יעילה למי שרוצה לחלום חלום צלול. בעזרת יומן החלומות, האדם מכיר מוטיבים שחוזרים בחלומותיו כגון חפץ מסוים או סיטואציה, ובכך מתאפשר לו לזהות שהוא חולם כשהוא נמצא בחלום. יומן החלומות גם משפר את זיכרון החלומות של האדם, וניתן באמצעותו לזכור חלומות רבים בלילה אחד. כאשר כותבים את יומן החלומות, רצוי ברגע ההתעוררות לשחזר את החלום בראש ולאחר מכן לכתוב אותם במחברת שמוכנה מראש ליד המיטה, כך הפרטים ייזכרו טוב יותר.

בדיקות מציאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרה של בדיקות שנועדו לוודא האם האדם המבצע את הבדיקה ער או ישן. במהלך החלום, כל מה שכביכול נתפס על ידי חושי הראייה אינו אלא תמונה שנוצרת על ידי המוח בכל רגע נתון. מפני שמדובר בעומס רב שנדרש להתקיים מיד, המוח אינו מסוגל ליצור כל תמונה בצורה מדויקת, ונוטה לפספס. בדיקות המציאות שמות דגש על אותם הפספוסים, בניסיון "לתפוס את המוח על חם" יוצר את תמונת החלום. למשל, ניתן לעשות בדיקת טקסט, אשר בה צריך לקרוא טקסט כלשהו, להביט לכיוון אחר, ולשוב לקרוא את אותו הטקסט. בעוד שבזמן בדיקות המציאות בזמן עֵרות הטקסט יישאר ללא שינוי, בחלום תוכן הטקסט ישתנה. ניתן גם לבצע בדיקת מציאות על ידי קריאת השעה על ידי שעון.

השימוש הקבוע בבדיקות מציאות שונות במהלך היום הופך אותן עם הזמן לטבע שני, ואז, החולם זוכר לבצע אותן במהלך החלום, בכוונה או בטעות.

SSILD[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטה לחלום צלול שפותחה במקור בסין. בשיטה זו צריך להתעורר בלילה בשנת REM ולבצע "סבבים" שבכל סבב מפעילים חוש אחד, בערך חמש שניות כל חוש, ראייה, שמיעה, מישוש. אחר כך חוזרים על הסבבים עוד כמה פעמים, רק הפעם שלושים שניות כל סבב. לשיטה זו יש 16.9% הצלחה אבל למרות זאת היא עובדת טוב מאוד ומשמשת בעיקר מתחילים.

MILD[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטה שגם בה מתעוררים באמצע הלילה, אבל בה צריך להישאר ער בערך שעה ולכתוב את החלום האחרון שזוכרים (אם זוכרים) והעיר את הגוף, אבל לא יותר מדי, כדי שיהיה אפשר להירדם בחזרה. הולכים לישון תוך כדי שמדמיינים שאתה בחלום שכתבת (או סצנה אחרת) ושאתה מגלה שזה חלום, כשתהיה בחלום אתה תגלה שזה חלום. לשיטה זו יש 46% הצלחה, והיא משמשת בעיקר מתחילים.

WrILD[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטה פשוטה שלא חייב להתעורר בשבילה באמצע הלילה, כותבים (על דף) לפחות שעתיים לפני השינה (עדיף אחרי 4-6 שעות של שינה או לפחות לפני השינה) משהו כמו "אני הולך לחלום צלול הלילה" או "אני חולם" וחשוב להתכוון לזה שזה באמת ייקרה, לכתוב בערך בין 50 - 100 פעמים וללכת לישון.

FILD[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשיטה זו גם כן מתעוררים אחרי 4-6 שעות אבל הפעם יישר חוזרים לישון, רגע לפני שמרגישים שנרדמים מזיזים ממש חלש ולאט את האצבע המורה והאצבע האמצעית וצריך לדמיין שאתם מנגנים על פסנתר, אחרי בערך 30 שניות צריך לעשות בדיקת מציאות כזאת שלא צריך להזיז יותר מדי איברים בשבילה, לדוגמא לנשוך את הלשון ולבדוק אם השיניים עברו דרכה, או לסתום את הנשימה (עדיף בלי היד) ולבדוק אם אתה מצליח לנשום בכל זאת, אם הבדיקת מציאות עבדה אתה בחלום.

WILD[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשיטה זו לא חייבים לקום באמצע הלילה, אבל מומלץ. נשארים ערים גם כן בערך שעה - עשר דקות, והולכים למיטה, שוכבים על הגב ומתרכזים במשהו אחד לא משנה מה. לאט לאט המוח יחשוב שאתה ישן ותיכנס למצב שנקרא "שיתוק שינה". יכול להיות שתתחיל לשמוע צלילים ואנשים מדברים לידך ונוגעים בך. אם תפקח את העיניים, תראה כנראה אנשים/צללים לידך ואי אפשר לזוז. זה קורה משום שחלקים במוח כבר נרדמו וחלקים אחרים עדיין ערים. אחרי כמה זמן כבר תפסיק להרגיש את הגוף שלך ותיכנס לחלום. לשיטה זו יש 100% הצלחה, ובכל זאת, היא הקשה ביותר מבין כולן.

מכשירים אלקטרוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים מספר מכשירים אלקטרוניים שנועדו לסייע לאדם להיכנס לחלום צלול[1]. המכשיר נראה כמסיכת שינה לעיניים, הכוללת חיישני אינפרה-אדום. החיישנים מזהים את תחילתו של שלב החלימה, אשר מאופיין בתנועות עיניים מהירות; בעת הזיהוי שולח המכשיר איתות לחולם בעזרת אור, רטט או קול (קיימות אפשרויות להקלטת הודעות קוליות אישיות) קיימות גם אפליקציות לטלפון הנייד שמקליטים הודעה והיא מופעלת בשעה שנקבעה.

תופעות אחרות הקשורות לחלימה מודעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • התעוררות כוזבת: התעוררות כוזבת היא חלימה של התעוררות. כשאדם חווה התעוררות כוזבת, הוא עלול להאמין שהוא לא ישן עוד ולוותר על ההזדמנות להיכנס לחלום הצלול, כאשר למעשה הוא ממשיך לחלום כרגיל. אנשים שמבצעים בדיקת מציאות בכל התעוררות יכולים להיכנס לחלום צלול באופן זה.
  • שיתוק שינה: מצב טבעי לחלוטין המשמש כמערכת הגנה של הגוף במהלך שנת החלום. המוח התחתון שולח הוראה לשתק את שרירי הגוף (למעט לב, עיניים וסרעפת), על מנת שלא יבוצעו התנועות המבוצעות במהלך חלום. התהליך מתרחש בכל לילה לכל היונקים (למעט דולפינים) והציפורים, וברוב המקרים איננו מודע. במקרים נדירים השיתוק יכול להתחיל לפני ההירדמות, או להימשך מעט לאחר ההתעוררות, ובכך לגרום פחד רב לאדם הממוצע שאינו יודע במה מדובר. רבים המנסים להשיג חלימה מודעת מתוך עירנות בעזרת שיטת ה-WILD מגיעים למצב זה בכוונה או בטעות.

תולדות המחקר אודות חלימה מודעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המונח "חלימה מודעת" טבע פרדריק ואן אידן בספרו A Study of Dreams, שפורסם ב-1913. ספר זה היה אנקדוטלי מאוד ולא נתקבל יפה בקהילה המדעית. למעשה, האפשרות של חלימה מודעת נפסלה לחלוטין בספרו של נ. מלקולם בספרו Dreaming מ-1959. רעיון חלומות צלולים החל לחלחל לתודעתה של הקהילה המדעית רק במהלך שנות ה-70.

המחקר המדעי של החלומות נקרא "אונירולוגיה".

במהלך שנות ה-80 נמצאה הוכחה מדעית לקיומם של חלומות צלולים[2], ואונירונאוטים היו מסוגלים להראות למדענים כי הם נמצאים במצב של חלימה מודעת (בדרך כלל על ידי מספר סימנים שנקבעו מראש, כמו תבנית קבועה של תזוזת העיניים במהלך ה-REM). בנוסף, פורסמו טכניקות שרבים הצליחו להשתמש בהן על מנת להגיע למצב של חלימה מודעת.

בשנות ה-2000 הצליחו מדענים להראות בעזרת הקלטת EEG מנבדקים ישנים כי פעילות חשמלית מסונכרנת בתדר של 40 הרץ באזורים הקדמיים במוח קשורה ליכולת לחוות חלימה צלולה[3].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המכשירים מכונים לעיתים Dream stalkers
  2. ^ Stephen LaBerge; Lynne Levitan (1995). "Validity Established of Dreamlight Cues for Eliciting Lucid Dreaming". Dreaming (The Lucidity Institute) 5 (3): 159–168. doi:10.1037/h0094432.
  3. ^ Voss, Ursula, et al. "Induction of self awareness in dreams through frontal low current stimulation of gamma activity." Nature neuroscience (2014).