טאטא נאנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טאטא נאנו
Tata Nanu
טאטא נאנו
טאטא נאנו
מאפיינים כלליים
נקרא גם "מכונית ה-100,000 רופי"
יצרן טאטא
שנות ייצור 2008–2018
הרכבה הודוהודו הודו
סיווג מכונית מיקרו
מרכב 4 דלתות
אורך 3,099 מ"מ
רוחב 1,495 מ"מ
גובה 1,652 מ"מ
משקל "רטוב" 600 ק"ג
בסיס גלגלים 2,230 מ"מ
מפרט טכני
מנוע אלומיניום, אחורי, 2 צילינדרים בנפח 623 סמ"ק.
הילוכים 4 קדמיים ידני.
מהירות מרבית 105 קמ"ש
צריכת דלק 23.6 ק"מ לליטר

טאטא נאנו (Tata Nano) היה דגם של מכונית מיקרו המיועדת להסעת ארבעה נוסעים. היא יוצרה על ידי חטיבת המכוניות והמנועים של קונצרן טאטא ההודי מאז שנת 2008. טאטא נאנו פותחה ויוצרה במקור עבור השוק המקומי העירוני בהודו, והיא נחשבה למכונית הזולה בעולם שיוצרה ביצור סדרתי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 החלו בחברת טאטא בפיתוח של מכונית בעלת ארבעה גלגלים המיועדת להחליף כלי רכב דו גלגליים אשר שימשו כרכב משפחתי בהודו[1]. התנאי הראשוני והבסיסי לפיתוח היה כי מחירה יהיה בהישג ידה של משפחה הודית עירונית ממוצעת. על מנת לעמוד ביעד המחיר הנמוך-מאד של המוצר הסופי, הוחלט לוותר על כל הרכיבים הבלתי חיוניים ביצור כלי הרכב ועל כל מאפייני המותרות ואביזרי הנוחות אשר מייקרים את עלותו הבסיסית. ההשקה המסחרית של דגם הנאנו המיועד לשוק המקומי ההודי התקיימה בתחילת 2011 וזכתה לתהודה בתקשורת העולמית.

מחקרי שוק מקדימים שנערכו בטרם ההשקה צפו לדגם החדש הצלחה מסחרית רבה, ואחד ממכוני המחקר בהודו הגדיל לעשות בתחזיתו לשליטת נאנו על כ-65% מהשוק ההודי. בתחילת הדרך זכתה המכונית הקטנה לביקורות רבות ולא מחמיאות[2], אך בהמשך חלה עליה משמעותית בביקוש ובמכירות של המכונית הקטנה.

בשנת 2018 הפסיקה טאטא את ייצור הנאנו, עשר שנים לאחר שהושקה. בסך הכל הסתכם הייצור בכ-275 אלף יחידות[3].

עיצוב ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורתה החיצונית של טאטא נאנו עוצבה באיטליה על ידי "המכון לפיתוח הנדסת רכב". על מנת להוזיל את העלות הבסיסית של כלי הרכב כפי שנדרש באפיון המקורי, בוצעו מספר פשרות עיצוביות, בעיקר בתחומי הנוחות לעומת המקובל בכלי רכב רגילים:

 1. יחידת הכוח של הרכב מתבססת על מנוע בן שני צילינדרים בנפח 623 סמ"ק.
 2. חלקו האחורי של הרכב אינו ניתן לפתיחה. הגישה לתא המטען מתבצעת מתוך הרכב.
 3. שימוש במגב אחד בלבד לשמשה הקדמית.
 4. ויתור על מערכת הגה כוח
 5. חישוקי הגלגלים מחוברים בשלושה ברגים בלבד.
 6. מראת צד אחת בלבד
 7. ויתור על מערכת שמע פנימית.
 8. ויתור על מערכת כריות אוויר בטיחותיות.

מהנדסי טאטא הצליחו לעמוד במשימה הבסיסית והציגו את כלי הרכב הזול בעולם שיוצר ביצור סדרתי. נכון לתחילת 2011 עמד מחירה הבסיסי של טאטא נאנו על כ-3,000$, מעט מעבר לציפיות המקוריות של המתכננים, בעיקר בהשפעת ההתייקרות המשמעותית של חומרי הגלם שנדרשו ליצור במהלך השנים 2010–2011.

פרט לדגם הבסיסי הציגה טאטא נאנו שני דגמים יקרים יותר המאובזרים גם במזגן ובחלונות חשמליים, אולם על מנת לאפשר גם את היצוא שלה, נדרשה לבצע מספר שינויים משמעותיים בעיצוב ובאבזור של כלי הרכב על מנת לעמוד בדרישות תקני הבטיחות וזיהום האוויר המודרניים. גרסת היצוא של טאטא נאנו הוצגה לראשונה בשנת 2009. דגם זה כלל הארכה של בסיס הגלגלים, מנוע בן שלושה צילינדרים, הגה כוח, מערכת למניעת נעילת גלגלים, ושדרוג של העיצוב הפנימי והחיצוני. גרסה זו טרם הושקה למכירה לקהל אך ההערכה הייתה שמחיר המכונית יתייקר כפליים.

נתונים טכניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מנוע: בנזין, שני צילינדרים בעל מנגנון הזרקת דלק רב נקודתית, בנפח 623 סמ"ק. גל זיזים עליון יחיד בעל שני שסתומים לצילינדר.
 • הספק מרבי: 35 כוחות סוס ב-5,250 סל"ד. מומנט מרבי: 4.8 קג"מ ב-3,000 סל"ד.
 • הנעה: אחורית.
 • היגוי: מסרק ומוט משונן ללא הגברה.
 • רדיוס סיבוב: 4 מטר.
 • נפח תא המטען: 150 ליטר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טאטא נאנו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]