אמצעי תחבורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "רכב" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו רכב (פירושונים).
Disambig RTL.svg המונח "כלי רכב" מפנה לכאן. לערך העוסק במשמעויות נוספות, ראו רכב (פירושונים).
אוטובוס. אמצעי תחבורה רב נוסעים ציבורי
אופנוע
אמבולנס שטח. אמבולנס הוא אמצעי תחבורה לפינוי פצועים
רכבת. אמצעי תחבורה המורכב מכמה חלקים. המחוברים זה לזה
חתן וכלה יורדים מהכירכרה

אמצעי תחבורה הם מכונות וכלים המשמשים להסעה או הובלה של נוסעים או משא. אמצעי תחבורה יכולים לפעול בים, ביבשה, באוויר ובחלל, כמו כן, הם יכולים להיות מונעים על ידי מנוע או על ידי בעל חיים. המכנה המשותף של כל אמצעי התחבורה הוא היותם מקילים על האדם בהעברתו או את חפציו ממקום למקום, אם כי חפץ המשמש למטרה זו אך הוא אינו בעל הגדרות מסוימות נוספות, דוגמת עגלת קניות, לא ייחשב לאמצעי תחבורה.

מונח זה מציין אמצעי תחבורה מכניים דהיינו מכונות ומכשירים מעשי ידי אדם המונעים על ידי מנוע או בכוחם של בעלי חיים.

אמצעי תחבורה המובלים על ידי בעלי חיים ידועים מאז החל האדם לביית את בעלי החיים, ואף קודם לכן. אחד מאמצעי התחבורה הראשונה שהומצאו על ידי האדם הקדמון, עוד בטרם המצאת הגלגל הייתה מזחלת שנמשכה על ידי בני אדם, ולמעשה בני אדם היו אמצעי ההנעה הראשון של אמצעי התחבורה. מאוחר יותר, עם ביותם של בעלי חיים כגון סוסים, פילים, חמורים ואף כלבים החלו להשתמש בהם כדי להניע אמצעי תחבורה, למרות זאת, גם כיום, משמשים בני אדם ככלי להנעת אמצעי תחבורה (ראו לדוגמה: ריקשה).

למרבית אמצעי התחבורה היבשתיים כיום ישנם גלגלים או זחל. ישנם גם אמצעי תחבורה שאינם פועלים על עקרונות אלה, ובדרך כלל אינם מיוצרים בייצור רחב היקף ומיועדים לשימושים ייחודיים (כגון אמצעי תחבורה סרטניים, שנועדו לאפשר תנועה בשטחים סלעיים על גבי כוכבי לכת או אסטרואידים).

בעולם המערבי, מרבית אמצעי התחבורה כיום הם אמצעי תחבורה מכניים, היינו אמצעי תחבורה המונעים באמצעות מנועים. מנועים אלה מופעלים הן על ידי שריפת דלקים (פחם, דלק, עץ), והן על ידי אמצעים סולריים וחשמל.

בהלכה היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביהדות, נסיעה בכלי רכב ממונעים נחשבת מלאכה, ולפיכך הנסיעה בהם בשבתות ובימים טובים אסורה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]
Swedish road sign 11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.