זיהום אוויר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אירוע זיהום אוויר מבתי הזיקוק במפרץ חיפה
סערת אבק מעל סטרטפורד, טקסס 1935

זיהום אוויר הוא שם כולל למצב שבו לאוויר נוספים חומרים כימיים וביולוגיים שאינם נכללים בהרכבו הטבעי, או שכמותו של מרכיב הנכלל בהרכבו הטבעי עולה יתר על המידה. המילה "זיהום" משקפת את העובדה שחומרים אלה מזיקים, במידה זו או אחרת, לחי ולצומח.

ב-2019 הגדיר ארגון הבריאות העולמי את זיהום האוויר כאיום הסביבתי הגדול ביותר על בריאות הציבור.[1]

גורמים לזיהום אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיהום אוויר נגרם משני סוגים של מקורות: זיהום מעשה ידי אדם, כלומר כזה הנגרם מתיעוש, מתחבורה, ועוד (קרי, זיהום מעשה ידי אדם, בלועזית – זיהום אנתרופוגני), וזיהום שמקורו בתופעות טבע (התפרצויות הר געש, שריפות טבעיות ועוד).

מקורות זיהום עיקריים:

זיהום ממקורות טבעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פעילות געשית.[2]
 • אבק ממקורות טבעיים, כדוגמה של אבק חול המגיע מהסהרה גם לישראל, בעזרת הרוח[3].
 • גזים, כגון מתאן, הנפלטים במהלך פעולת העיכול של בעלי חיים (בעיקר בקר וצאן).
 • עשן שמקורו בשריפות חורש ועשביה טבעיות.
ציור סכימתי, הסיבות וההשפעות של זיהום אוויר: (1) תוצא החממה, (2) חלקיקים, (3) התגברות הקרינה האולטרה-סגולה, (4) גשם חומצי,
(5) גידול בריכוזי האוזון, (6) גידול ברמות תחמוצות החנקן.

זיהום מעשה ידי אדם (אנתרופוגני)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • זיהום מתחנות כוח כתוצאה משריפת כמויות גדולות של חומרי דלק מזהמים - פחם, מזוט וגז טבעי.[4]
 • זיהום ממתקני תעשייה שונים, מפעלי מתכת, מפעלי פלסטיקה, מפעלים פטרוכימיים מפעלים לייצור חומרי הדברה ועוד. הרכב הזיהום משתנה בהתאם לתהליך בכל מפעל.
 • זיהום ממבני ציבור (בתי חולים, בנייני משרדים וכו') כתוצאה משריפת דלק להסקה.
 • גזים ואירוסולים (לדוגמה, כתוצאה מריסוס חומרי הדברה) שמקורם בחקלאות ושריפת פסולת חקלאית. ריסוס חומרי הדברה מייצר בסופו של דבר גם מזהמים משניים, כאשר חומרי ההדברה מייצרים חומרים מזיקים לא פחות במורד הרוח.
 • שריפת מצבורי אשפה, לרבות זבל עירוני, מוצרי פלסטיקה ומחשבים ישנים, ניילונים, כבלים ואחרים.
 • זיהום מכלי רכב בעלי מנועי שרפה פנימית.
 • זיהום מכלי שיט.
 • זיהום כתוצאה משריפת פחם או עצים להסקה ביתית.
 • פעילויות של האדם המייצרות אדים רעילים: אדי צבע בעת צביעה, רעלנים בעת הכנת אספלט, ואחרים.

תופעה מטאורולוגית שמקצינה את זיהום האוויר שהאדם מייצר, היא אינוורסיה, זוהי תופעה אקלימית בה הטמפרטורה עולה עם הגובה, וזו מהווה קרקע פורייה להצטברות מזהמי אוויר בבסיס האינוורסיה, כלומר קרוב לקרקע. התופעה משמעותית כשהרוח חלשה, ובתקופות כמו הסתיו, והאביב, בבוקר המוקדם ובערב המאוחר.

על פי הספרות, מזהמי האוויר המזיקים ביותר לבריאות, הם החלקיקים (אלו שקוטרם מגיע עד 2.5 מיקרון, PM2.5) והתרכובות האורגניות הנדיפות. באשר למזהמים אחרים, קיים דיון נרחב בספרות, כשהתובנות מהשנים האחרונות, הן שהמזהמים האחרים מהווים סמנים עבור מזהמים מזיקים יותר שאינם נמדדים (NOX הם למשל סמנים לחומרים שנפלטים מהתחבורה, אך אינם מנוטרים).

ארגונים ציבוריים שונים פועלים לצמצום זיהום האוויר. בין הארגונים הישראליים המובילים שפועלים בנושא נמנים: "הקואליציה לבריאות הציבור", "מגמה ירוקה", "אדם טבע ודין" ואחרים. פעיל בולט במיוחד בתחום זיהום האוויר בישראל, היה ד"ר ג'אמס קריקון, שניהל מאבק עיקש למען תושבי מפרץ חיפה והקריות.

הרשות הממלכתית אשר פועלת בנושא בישראל היא אגף איכות האוויר שבמשרד להגנת הסביבה. המשרד להגנת הסביבה מפעיל את מערך הניטור האוויר הארצי, פורטל אינטרנטי בו ניתן ללמוד על זיהום האוויר בתחנות רבות בישראל.

זיהום אוויר בערים גדולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשן מעכיר את שמי הלילה מעל למפעלי ים המלח בישראל

זיהום האוויר בולט במיוחד בערים גדולות, עקב ריבוי כלי הרכב ומפעלי התעשייה בהן. ערים הנודעות בערפיח המכסה אותן הן לוס אנג'לס, סנטיאגו דה צ'ילה ובואנוס איירס. בישראל בולט זיהום האוויר במפרץ חיפה, אך דווקא שם עיקר הזיהום נובע מהפעילות התעשייתית הענפה לרבות זיקוק נפט ויצירת חשמל.[5] מתקני תעשייה ויצור חשמל בולטים נוספים, הם הפארק התעשייתי ברמת חובב, ליד באר שבע. מלבד אלו, קיימים גם בית הזיקוק באשדוד, שם גם מזקקים גז טבעי, וכן גם תחנות כוח כגון בחדרה, באליקים, באלון תבור, ובאשקלון.

ביום כיפור, כאשר מכוניות ומשאיות חדלות לנסוע, אכן יורדות כמויות הזיהום מה-NOX, שהם המזהמים המזוהים יותר עם תחבורה. במהלך יום הכיפורים לקראת צאת הצום ניכרת ירידה משמעותית בריכוזי הנוקסים, כך למשל, ביום הכיפורים תשע"ג (ספטמבר 2012) ריכוזי תחמוצות החנקן שנמדדו בתחנת הניטור התחבורתית הצמודה לכביש בעיר התחתית בחיפה עמדו על ערכים שבין 1 ל-4 חלקיקים לביליון (חל"ב) ובגוש דן עמדו ריכוזי החלקיקים על 1–9 חל"ב. ביום המחרת, יום עבודה רגיל במשק, הניטור הראה 203 חל"ב בעיר התחתית של חיפה ו-188 בגוש דן.[6] תופעה דומה, אם כי בשיעורים נמוכים יותר, נצפית בהשוואת הזיהום בסוף השבוע מול הנתונים מימי החול.

שמש "שוקעת" בעיר שאנגחאי. השמש לא הגיעה לקו האופק אלא לקו הערפיח

מזהמי אוויר נפוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזהמי אוויר נחלקים לשני סוגים: גזים וחומר חלקיקי.

גזים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חומר חלקיקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חלקיקים מסוג PM2.5 (שקוטרם אינו עולה על 2.5 מיקרון)
 • חלקיקים מסוג PM10 (שקוטרם אינו עולה על 10 מיקרון)
 • TSP - סה"כ החלקיקים באוויר
 • אבק (בדרך כלל מתואר על ידי מדד החלקיקים PM10)
 • תוצרי פליטות משריפת דלקים ייצור החשמל
 • תוצרי שרפה בלתי מושלמת כפיח ומתכות כגון עופרת, קדמיום, ארסן ומנגן

נזקי בריאות מזיהום אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירוע זיהום אוויר במפרץ חיפה

על-פי ארגון הבריאות העולמי, נכון לשנת 2019, זיהום האוויר גורם ל-7 מיליון מקרי מוות בשנה,[1] כ-90% מהילדים בעולם חשופים לזיהום אוויר,[7] וכ-80% מבין תושבי הערים שמודדות זיהום אוויר חשופים לזיהום אשר חורג מעבר לרף אשר נקבע על ידי ארגון הבריאות כמסוכן. המצב חמור במיוחד בקרב מדינות עניות אשר סובלות ממקרים קיצוניים יותר של זיהום אוויר חמור.[8]

בשנות ה-70 של המאה ה-20 החלה סדרה של מחקרי אורך, אשר ניסו להתחקות אחרי הנזקים הנגרמים עקב חשיפה לזיהום האוויר. במחקרים אלו, כדוגמת מחקר "שש הערים" נעשה תקנון למשתנים שעשויים לבלבל, כגון עישון, גיל, מצב סוציואקונומי, ומחקר שהראה את הקשר בין חשיפה לזיהום אוויר בהריון ובין אוטיזם (דצמבר 2014). מאז ועד הלום, מחקרים רבים הוכיחו את הקשרים הבאים:

 • קשר בין זיהום אוויר לבין תחלואה לבבית
 • קשר בין זיהום אוויר וסרטן הריאה.[9]
 • קשר בין זיהום האוויר וסוגי סרטן אחרים
 • קשר בין זיהום האוויר ותחלואת ילדים לרבות החמרת אסתמה, יותר ברונכיטיס, יותר דלקות בדרכי הנשימה העליונות (אוזניים וגרון) והתחתונות (דלקות ריאות).

לאורך המחקרים השונים, קבוצות החוקרים שבו והדגישו כי אפקטים אלו נצפו גם מתחת לרמות של התקנים, וכי אין באמת סף בטוח עבור זיהום האוויר.

בנוסף, המחקרים אשר קשרו בין רמות זיהום האוויר לתחלואה התבססו בעיקר על קורלציות בין כמות האשפוזים בבתי החולים לרמת ריכוז האוויר הנמדדת, עקב העובדה שרוב המזהמים לא מנוטרים באופן רציף בגלל העלות הגבוהה של המדידות, ואין את המידע על הריכוזים שלהם, לא ניתן לקשור את שכיחות האשפוזים לריכוז מזהם אשר לא נמדד, ולכן מזהמים שונים לא מוגדרים כמסוכנים בעקבות חוסר במדידות.

מחקרים מהעשור השני של המאה ה-21 מרמזים על קשר בין זיהום אוויר לדמנציה.[10]

בעוד שבמדינות המערב קיימת ספרות נרחבת על אודות זיהום האוויר, בישראל הגוף המרכזי שתרגם וריכז מידע זה הוא הקואליציה לבריאות הציבור,[11] גוף נוסף שעסק במתן תקציבי מחקר למטרות מחקרי בריאות סביבה בישראל, הוא הקרן לבריאות וסביבה. קרן זו, מימנה חוקרים הרוצים להתמחות בנושאי זיהום הסביבה והאוויר.

במדינות העולם נהוגה חקיקה במטרה להגן מפני זיהום האוויר, וגם ישראל אינה יוצאת דופן. בישראל נחקק חוק אוויר נקי בשנת 2008.[12][13] שקודם על ידי מספר חברי כנסת ועמותת אדם טבע ודין.[14]

יחד עם הצדדים הטובים בחוק, המסדירים את הרמות הסביבתיות המותרות ל-28 חומרים, קיימים גם חסרונות לחוק הישראלי: נעדרים בו חומרים רבים אחרים שנחשבים למסרטנים וודאיים לאדם על פי מדד הארגון הבריאות העולמי, ואשר כן הוזכרו במסמך מקדים המכונה "דו"ח אלמוג", המוכר בשמו המלא: "דין וחשבון הוועדה לקביעת ערכי ייחוס סביבתיים למזהמים כימיים באוויר", שהווה בסיס לתקנות חוק אוויר נקי.[15]

יש לזכור, כי תקנות הסביבה, שנקבעו לפי "תקני אלמוג", מדברות על כך שחשיפה למזהמים, כל אחד לחוד, ברמת התקן שהם קבעו תביא על כל 100,000 איש חשופים לאורך 70 שנה, מקרה סרטן אחד. במציאות, אין אנשים נחשפים למזהמים לחוד, אלא לכמה מזהמים יחד, וחשיפות אלו מצטרפות לחשיפותיהם התעסוקתיות והאישיות האחרות. בנוסף, תקני האוויר מבוססים על מחקרי עובדים, ואלו לא תמיד כללו בהם נשים. בנוסף, מחקרים רבים משני העשורים האחרונים מלמדים כי אין באמת רמות בטוחות למזהמים, כך שהתקנים הקיימים בישראל הם פשרה טובה יותר או פחות בין הרצוי למצוי, ולאו דווקא חומת מגן אמיתית בפני תחלואה. מלבד זאת, היישום של החוק לוקה בחסר.[16] עם זאת, אושרה בישראל "התוכנית הלאומית למניעת זיהום אוויר", וזהו צעד חיובי בכיוון הלוחמה בזיהום האוויר.

ב-14 במאי 2014 פורסם דוח מבקר המדינה על מצב זיהום האוויר בישראל. מהדוח עולה כי חוק אוויר נקי מיושם באופן חלקי בלבד.[17]

אמצעים לניטור זיהום אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנות ניטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנה לניטור איכות האוויר, בתחנת הרכבת תל אביב - השלום

תחנות הניטור (AQM - Air Quality Monitor) מודדות סוגים של מזהמי אוויר באופן רציף. תחנות הניטור ממוקמות בתוך מבנים שגודלם 2.5x3.0x2.5 מטר. את מיקום המבנים קובעים מומחים בנושאים איכות הסביבה וזיהום אוויר. ישנם שיקולים נוספים לקביעת מיקום התחנות כגון: פיזור אוכלוסין, מקורות זיהום, פיזור אוויר מסביב לתחנה ועוד.

דגימת האוויר נאספת דרך מערכת הדגימה באמצעות סעפת היניקה השואבת אותה לתוכה. דוגמת האוויר מנותבת למדידה במכשירי ניטור מזהמי אוויר שונים בצינורות טפלון. לאחר שכל המדידות מתבצעות, מתקבלת תמונה רחבה של זיהום האוויר באזור.[18] התחנות מודדות את סוגי המזהמים העיקריים שנקבעו ברגולציה של ארגוני איכות הסביבה המובילים בעולם ושאומצה על ידי מדינת ישראל, ישנם מזהמי אוויר נוספים שאינם מנוטרים בתחנות הניטור.

בתחנת הניטור יש מחשב שאוגר נתונים של ממוצעי הזיהום כל 5 דקות. הנתונים האלה נשלחים למאגר נתונים של גוף מנטר הכפוף להנחיות מערך הניטור הארצי.[19]

ישנם שלושה סוגים של תחנות ניטור זיהום אוויר: כלליות, תחבורתיות ותעשייתיות.[20]

 • תחנות כלליות- ממוקמות באזורים עירוניים או בשטחים פתוחים בגובה קרקע או על גגות מבני ציבור בהתאם להוראות הדירקטיבה האירופאית[21] ומטרתן למדוד את ריכוז מזהמי האוויר בסביבתן. תחנות אלו מייצגות את זיהום הרקע באוויר ואינן יכולות תמיד למדוד זיהום ממקור קרוב בגלל כיווני הרוחות המשתנות.
 • תחנות תחבורתיות- ממוקמות בקרבה לכבישים ראשיים ועמוסים בגובה הכביש. מטרתן למדוד את כמות הזיהום הנפלט מרכבים ולרמת החשיפה של אנשים אליו.
 • תחנות תעשייתית - מיועדת לניטור ריכוזים של מזהמים ספציפיים הנפלטים מקורות פליטה נייחים והן ממוקמות בשטח המפעל.

חיישני מדידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעשור השני של המאה ה-21 התקדמות הטכנולוגיה מאפשרת את הייצור של חיישנים קטנים, זולים ומגוונים, המסוגלים לבצע מדידות של זיהום אוויר. החיסרון שלהם הוא שהם לא מדויקים, ביחס לתחנות הניטור (AQM) הגדולות, היקרות, הלא מגוונות והמאוד מדויקות, ששימושן נפוץ על מנת לנטר זיהום אוויר בערים למטרות רגולציה.[22]

יתרונות החיישנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הם קטנים יותר, ולכן ניתן להשתמש בהם במבחר רב יותר של מצבים/מחקרים.
 • ניתן לכייל אותם, ובכך להתגבר על מכשול איכות המידע במידה מסוימת.
 • הם זולים יותר, ולכן כל אחד יכול לקנות חיישן כזה ולהשתמש בו למטרותיו (לשימושים ביתיים לדוגמה).
 • מכיוון שניתן לקנות כמות גדולה של חיישנים, ניתן גם להשתמש בהם בתור רשת (WDESN) של חיישנים. ובתור רשת ניתן להפיק מהם מידע רב הרבה יותר, ואפילו לכייל אותם בעזרת שיטות מתמטיות מסוימות.

חיישנים אלה פותחים את הדלת למבחר רב של אפשרויות ומשתמשים בהם במספר רב של מחקרים.[22]

בפברואר 2019, החל המשרד להגנת הסביבה לחפש טכנולוגיות חדשות לניטור האוויר תוך התמקדות בסביבתם של מתחמים תעשייתיים. המשרד טען כי צעד זה בא על מנת לשפר את יכולת הזיהוי והניטור של פליטות עשן שחור וחומרים מזהמי אוויר ממקורות לא מוקדיים, ומתוך אי הסתפקות בטכנולוגיות שנמצאות בשימוש בחו"ל.[23]

אנליזה כימית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימת אפשרות לדגום את האוויר בשקיות מיוחדות ואותן להביא אחר כך למעבדה בה מתבצעות אנליזות כימיות של האוויר, יתרונותיה של שיטה זו היא ביכולתה למדוד סוגי מזהמים רבים והן ביכולתה למדוד ריכוזים נמוכים אולם שיטה זו היא יקרה ולכן השימוש בה הוא באופן חד פעמי ולא רציף.

אמצעים לחישוב זיהום אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד מדידה ישירה, ניתן להעריך את מידת זיהום האוויר במקום מסוים על בסיס חישוב. ניתן למדוד את קצב יצירת מזהמי האוויר במקור הפליטה ישירות באמצעות דיגום או להעריך אותו באמצעות מקדמי פליטה ואז להשתמש במודל פיזור מזהמים כדי לחשב את התפלגות המזהמים במרחק לאחר הסעתם ממקור הפליטה בתנאים המטאורולוגיים השונים.

חישוב פיזור המזהמים על פי מודלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשיטה זו ממפים את מקורות הזיהום שיכולים להיות אנתרופוגנים (מפעלים, תחבורה ועוד) ומקורות טבעיים כמו אבק מדברי. מקורות הזיהום מוסעים לפי כיווני הרוחות ומצב היציבות אשר נלקחים ממודלי מזג אוויר או מדידות. שיטה זו יוצרת בעצם גם תחזית של זיהום האוויר. חלק מהמזהמים עוברים גם אינטראקציות כימיות שמחושבות במודלים, למשל חלק מתחמוצות החנקן הופכים לאוזון בנוכחות קרינת שמש.

חישוב פיזור המזהמים על פי תחנות מדידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברחבי ישראל בפרט והעולם בכלל פזורות תחנות למדידת זיהום אוויר אשר מודדות את המזהמים השכיחים כגון חלקיקים, אוזון, נוקסים. את ערכי המדידה אפשר להציג על גבי מפה המתארת את הערכים בנקודות המדידה. אפשר גם לעבד את המידע ולהציג באמצעות אינטרפולציה גם את הערכים בין תחנות המדידה, בשיטה זו מציגים רק את זיהום הרקע באטמוספירה ואין התייחסות למקורות הזיהום (מכיוון שלא שמים תחנות מדידה בקרבת מקורות הזיהום).

גורמים המשפיעים על ריכוז המזהמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלל השונות הגדולה של ריכוזי המזהמים מציגים את הערכים הממוצעים שלהם, המיצוע יכול להיות מיצוע בזמן, למשל, מה הריכוז הממוצע בשעה מסוימת, או ביום מסוים והמיצוע יכול להיות במרחב, ממוצע של 1 ק"מ רבוע או של 9 ק"מ רבוע. ככל שיחידת המיצוע יותר קטנה, ניתן לקבל ערכים יותר גבוהים.

פעילות למניעת זיהום אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחנה לדגימת חנקן דו-חמצני בלונדון

הגידול בזיהום האוויר בחברה המודרנית המתועשת, הביא להגברת המודעות לבעיה זו, ולנקיטת צעדים לצמצומה. בישראל צעדים אלו כללו:

 • חקיקת חוק אוויר נקי, התשס"ח-2008.
 • העלאת המודעות הציבורית: למשל, הצגת מפות במקומות ציבוריים בהן מוצגות בזמן אמת רמות זיהום האוויר באזורים שונים.
 • שיתופי פעולה של המשרד להגנת הסביבה, באמצעות "חוק אוויר נקי" עם חברות פרטיות כדוגמת בריזומיטר (Breezometer) שפיתחה אלגוריתם מתקדם כדי להציג לאזרחים זיהום אוויר ברמת הרחוב ובזמן אמת באפליקציה סלולרית נוחה
 • בהקשר של קידום מדיניות בריאות סביבה מניעתית, עסקה רבות עמותת "הקואליציה לבריאות הציבור", אשר מטעמה נכתבו דו"חות רלוונטיים לזיהום אוויר בישראל בכלל ובמפרץ חיפה בפרט. מטרת הדו"חות האלו הייתה לקדם מדיניות של מניעת תחלואה על רקע סביבתי, לטובת בריאות ילדים ונשים.
 • תסקירי השפעה על הסביבה: לפני הקמה או הרחבה של גורם היכול לגרום לזיהום אוויר (מפעל, תחנת כוח, כביש וכדומה) יגיש היזם תסקיר לגופים הרלוונטיים (הוועדה המחוזית/המקומית לבניין ערים, המשרד להגנת הסביבה. ועוד) תסקיר בו ימנה את האלמנטים בהם יכול להשפיע המיזם שלו על הסביבה, כולל זיהום אוויר, ועל הדרכים שבהן ינקוט לצמצם את הפגיעות הצפויות. את התסקיר יערוך מומחה לעניין, מוסמך מטעם המשרד לאיכות הסביבה.
 • תסקירי השפעה על הבריאות - במדינות אחרות נהוגים תסקירי השפעה על הבריאות המלווים כל פרויקט בעל פוטנציאל להשפיע על בריאות הציבור. בישראל, תסקירים אלו עדיין אינם מחויבים, וקיימת יוזמת חקיקה של חבר הכנסת דב חנין למען הכנסת תסקירים מסוג זה לתוכניות עתידיות בישראל.
 • הרחבת "הריאות הירוקות": הרחבת השטחים המיוערים בתוך הערים ומחוצה להן. העצים סופגים פחמן דו-חמצני ופולטים חמצן וכך מקטינים את זיהום האוויר.
 • עידוד תחבורה ציבורית: אוטובוסים ורכבות על מנת להקטין את השימוש ברכב הפרטי. 60% מכלל הזיהום בישראל נגרם כתוצאה ממכוניות.[24] מעבר לתחבורה ציבורית ועידוד השימוש ברכב חשמלי מונע מצבר יכול להקטין את הזיהום.
 • הגבלת כניסה למרכזי ערים במכוניות פרטיות, כפי שנעשה בלונדון ובסינגפור.
 • הגבלת כניסה לערים או אזורים ברכבים מזהמים, על ידי הכרזה על אזור מופחת פליטות.
 • איסור ייצור תוספים לדלק (להעלאת האוקטן) על בסיס עופרת.
 • איסור השימוש בגזים מזיקים כפריאון במזגנים ומקררים.
 • התקנת ממירים קטליטיים בכלי-רכב חדשים ובדיקת תקינותם בפרקי זמן קבועים.
 • מעבר לשימוש בדלק מזהם פחות, למשל הסבה של תחנות כוח הפועלות על מזוט או פחם להפעלתן בגז טבעי (מזהם, אך פחות) .
 • עידוד חימום בתים פרטיים ומבני ציבור על ידי שימוש באנרגיה חשמלית (מזגנים) ולא על ידי שריפת דלק.
 • איסור שימוש בפחם לצורכי הסקה ביתית: ראו – חוק אוויר נקי, הממלכה המאוחדת 1956, שחוקק בעקבות אירוע הערפיח הגדול.
 • עידוד השימוש בכלי רכב המשתמשים במקורות אנרגיה חלופיים - רכבות חשמליות, אוטובוסים הפועלים על גז, רכב חשמלי וכיוצא בזה.
 • הגברת השימוש במקורות "אנרגיה ירוקה" (שמש, רוח, מים).
 • שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים כגון: התקנת משקעים אלקטרוסטטיים או קולטנים בארובות תחנות כוח ומפעלי תעשייה ללכידת מזהמים והגבהת ארובות לפיזור ומיהול טוב יותר של המזהמים באוויר נקי, כך שריכוזם יורד מתחת לרמה התקנית. בנוסף, יישום של שיטת LDAR לגילוי דליפות בצנרת של מפעלים, ולתיקונן.
 • הרכבת ציקלונים במפעלי תעשייה ללכידת חלקיקים.
 • איסור הקמת מזבלות קטנות ומקומיות. (מלבד הפגיעה באיכות האוויר המזבלות מזהמות גם את מי התהום) וחיסול הישנות.
 • אכיפת תקני זיהום אוויר: למשל, הפעלת ניידת משטרתית שבודקת כלי רכב ומורידה מהכביש כאלה שמזהמים מעל לתקן.
 • הקמת אזורי תעשייה מבודדים. הקוץ שבאליה - אזורי תעשייה מושכים אליהם דיירים חדשים. ראו אזור התעשייה רמת חובב ליד באר שבע, שהיה אמור להיות מבודד ונספחו אליו דיירים בסמיכות.
 • הקטנת תרבות הצריכה, על ידי שימוש חוזר במוצרים וכך צמצום הייצור המזהם במפעלים.
 • מערך התרעה המודיע מתי רמות הזיהום עלולות לחרוג מהתקן ומזהיר אוכלוסיות בסיכון מלצאת מהבית ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת.

תקינה/תקנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות מספר מערכות תקנים למניעת זיהום אוויר: בכל תקן מוגדרת שיטת המדידה והיחידות בהן נמדדת רמת הזיהום.

 • רמת ריכוזי מזהמים בסביבה רגילה: כמות המזהם המקסימלית ליחידת נפח - ייחודית לכל סוג מזהם. הרמה שממנה אסור לחרוג רוב הזמן וכן, כמה מהזמן מותר לחרוג מהתקן (בדרך כלל 1%) ולאיזו רמה.
 • רמת ריכוזי מזהמים בסביבת עבודה: בהנחה שהמצויים בסביבה זו הם אנשים בוגרים, צעירים ובריאים. לדוגמה: תקני Threshold Limit Values) TLV).
 • רמות פליטה: רמת תכולת המזהם בגזי הפליטה: נמדדת במוצא הפליטה. למשל, רמות פחמימנים ופחמן החד-חמצני במפלט המכונית. בדיקה שעוברים מידי שנה במבחן השנתי של הרכב.
 • כמות הזיהום: גישה חדשה המבוססת על העקרונות: "המזהם - ישלם" ו"האטמוספירה אינה משאב בלתי-מוגבל". לכל מפעל יש רשות לזהם עד כמות מסוימת. אם יחרוג - ייקנס. מצד שני אם רמת הזיהום לא מגיעה לתקן, אפשר למכור את כמות הזיהום השייורית למפעל שמזהם. גישה זו מעודדת הפחתת זיהומים ומענישה את המזהמים החמורים.
 • צו אישי: כאשר מפעל מהווה מפגע סביבתי ניתן להוציא צו נגד מנהל המפעל המחייב אותו אישית לנקוט באמצעי מניעה מתאימים ואם המפעל יחרוג - ייענש אותו המנהל אישית.
השפעותיו של גשם חומצי על הר איזרה בצ'כיה

תקינה ישראלית: דיגום אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ת"י 1971: פליטה ממקור נייח: קביעת הריכוז וספיקת המסה של חומר חלקיקי במובלי גז - שיטה גרווימטרית ידנית.
 • ת"י 2208: איכות אוויר: היבטים כלליים - יחידות מדידה.
 • ת"י 2209: אוויר במקומות עבודה: קביעת ריכוז חלקיקי עופרת ותרכובות עופרת - שיטה ספקטרומטרית של בליעה אטומית בלהבה.
 • ת"י 2272: פליטה ממקור נייח - דגימה לקביעה אוטומטית של ריכוזי גז.
 • ת"י 2276: נוהל תקני לבדיקת מיקרואורגניזמים באוויר במתקנים עירוניים לעיבוד פסולת מוצקה.
 • ת"י 5097-7-5: פליטה ממקורות נייחים: קביעת פליטות תחמוצות חנקן ממקורות נייחים (נוהל בדיקה במכשיר).
 • ת"י 10–5097: פליטה ממקורות נייחים: קביעת פליטות פחמן חד-חמצני בפליטות ממקורות נייחים (נוהל בדיקה במכשיר).
 • חוק אוויר נקי, התשס"ח - 2008
 • תקנות אוויר נקי (ערכי  איכות  אוויר) (הוראת  שעה), התשע"א-2011  
 • תקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר) (הוראת שעה) (עדכון), התשע"ג-2013, ערכי הסביבה שנכנסו לתוקף בראשית שנת 2015.[25]

זיהום אוויר בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי נתונים שנמצאו באתר "הארץ": בין 2012–2013 נמצא שהעיר המזוהמת ביותר בישראל היא פתח תקווה (57 מיקרוגרם למטר מעוקב), אחריה באר שבע (46 מיקרוגרם למטר מעוקב), ירושלים (45 מיקרוגרם למטר מעוקב), קריית מלאכי (44 מיקרוגרם למטר מעוקב) וחיפה (35 מיקרוגרם למטר מעוקב).[דרושה הבהרה][דרוש מקור]

על כך הובאה ביקורת ציבורית נוקבת, למשל בהרצאה שעסקה גם בכך, בכנס האקולוגיה השנתי וישיבות ועדות הכנסת, ושם נטען כי זיהום האוויר במפרץ חיפה אינו נמדד כראוי וקיימים כשלים חמורים במערכות הניטור, דבר המביא להטיית פחת במדידת הניטור באזור מפרץ חיפה. בנוסף, חומרים רבים אינם מנוטרים באופן שגרתי שם. בימים אלו[דרושה הבהרה] שוקד מבקר המדינה על דו"ח שיעסוק בכשלי הניטור והפיקוח על המפעלים המזהמים, בין היתר גם במפרץ חיפה.[דרוש מקור]

בדו"חות מיפל"ס של המשרד להגנת הסביבה[דרושה הבהרה] הוגדרה חיפה כעיר המזוהמת ביותר בפליטות של תרכובות אורגניות נדיפות, משפחת מזהמים אשר קשורה בתעשיית הנפט.[דרוש מקור]

בכל הנוגע לזיהום האוויר מכלי השיט המגיעים לחופה של מדינת ישראל, על אף שאישרה המדינה את הנספחים 1–5 לאמנת מרפול, ואף את הנספח השישי לאמנה שעיקרו מניעת זיהום האוויר מכלי השיט, טרם נסתיימו הליכי החקיקה הנדרשים חרף העובדה שחלפו שנים רבות מאז שהנספח השישי נכנס לתוקף (2005), ומשכך הם אינם מיושמים בפועל בהיעדר חקיקה מתאימה.[26]

על פי פרסום של המשרד להגנת הסביבה, זיהום האוויר גורם לכ-2,500 מקרי מוות מוקדם בשנה.[27]

מרכזים אקדמיים בישראל העוסקים בחקר זיהום האוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Ten threats to global health in 2019, ארגון הבריאות העולמי
 2. ^ ראו התפרצות ההר אייאפיאטלאייקוטל בשנת 2010
 3. ^ הגנטיקה של סופות האבק, מסע הקסם המדעי, מכון ויצמן למדע, ‏27 ביוני 2017
 4. ^ /"המשרד להגנת הסביבה: יש להקפיא את התכנון של תחנות כוח מבוססות גז טבעי". עיתון הארץ, יוני 25, 2020
 5. ^ אתר איגוד ערים חיפה, דו"חות איגוד ערים חיפה בעשור האחרון.
 6. ^ יום הכיפורים - איכות אוויר טובה מאד בערים הגדולות - הודעת דובר המשרד, באתר המשרד להגנת הסביבה, 27 בספטמבר 2012
 7. ^ 93% מהילדים בעולם חשופים לזיהום אוויר
 8. ^ Air pollution and health: Summary, ארגון הבריאות העולמי
 9. ^ Air pollution and lung cancer incidence in 17 European cohorts: prospective analyses from the European Study of Cohorts for Air Pollution Effects (ESCAPE),‏ ב-"The Lancet" (באנגלית)
 10. ^ Aaron Reuben, The Evidence Is Strong: Air Pollution Seems to Cause Dementia, Wired, 05.09.2019
 11. ^ הקואליציה לבריאות הציבור, לראות את הנולד - מה ידוע על זיהום אוויר ותחלואת ילדים ?, 11 באוקטובר 2009
 12. ^ המשרד להגנת הסביבה, חוק אוויר נקי התשס"ח 2008, המשרד להגנת הסביבה
 13. ^ אורן פרז ודוד שור, חוק אוויר נקי: מבוא ודילמות, חוקים ג, 2011, עמ' 17-5
 14. ^ המשרד להגנת הסביבה., דברי הסבר - חוק אוויר נקי, המשרד להגנת הסביבה
 15. ^ המשרד להגנת הסביבה, דין וחשבון הועדה לקביעת ערכי ייחוס סביבתיים למזהמים כימיים באויר, המשרד להגנת הסביבה
 16. ^ דו"ח: שנתיים לחוק אוויר נקי
 17. ^ דניאל שמיל, דו"ח המבקר - ליקויים בתוכניות הטיפול בזיהום האוויר מתחבורה, באתר TheMarker‏, 14 במאי 2014
 18. ^ מדידת זיהום האוויר - המרכז לאיכות הסביבה
 19. ^ הנחיות הממונה להקמה והפעלה של תחנת ניטור אוויר שהיא חלק מהמערך הארצי לפי סעיף 7(ז) לחוק אוויר נקי התשס"ח-2008
 20. ^ איכות האוויר
 21. ^ DIRECTIVE 2008/50/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
 22. ^ 1 2 6. Nuria Castell, Franck R.Dauge, Philipp Schneider, Matthias Vogta, Uri Lerner, Barak Fishbain, David Broday and Alena Bartonovaa, .Can commercial low-cost sensor platforms contribute to air quality monitoring and exposure estimate?, Environment International
 23. ^ המשרד להגנת הסביבה מחפש טכנולוגיות לניטור אוויר
 24. ^ גאולה שרף, פנינה פלאוט, אלי בן-ארי, זיהום אוויר מתחבורה בישראל, באתר הספרייה הווירטואלית של מטח
 25. ^ תקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר)(הוראת שעה)(עדכון), התשע"ג-2013, ברשומות, 5 במאי 2013
 26. ^ איתמר הפטר, לכלי שיט מותר לזהם את האוויר והמים בישראל – מה עושים משרדי הממשלה על מנת לעצור את זה?, סביבתית - דיווח מפגעי סביבה, ‏17 במאי 2017
 27. ^ העלות של זיהום האוויר: השפעות זיהום אוויר מתחבורה על הבריאות, המשרד להגנת הסביבה