טיבידאבו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טיבידאבוקטלאנית וספרדית: Tibidabo) הוא הר בגבולה המערבי של העיר ברצלונה שבקטלוניה שבספרד. גובה ההר 512 מטרים, והוא מהווה את הפסגה הגבוהה ביותר ברכס הרי סרה דה קולסרולה המשתרע צפונית מזרחית לברצלונה בין הנהרות בסוס ולוברגאט.

בשל גובהו הרב ניתן לראות את ההר מכל רחבי העיר ברצלונה.

אתרים בעלי חשיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על ההר מצויים פארק שעשועים (Parc d'atraccions Tibidabo) פופולרי המנוהל על ידי עיריית ברצלונה, וכן תורן טלוויזיה - הטורה דה קולסרולה שגובהו 288 מטרים ובו משקפת תצפית (בגובה 135 מטרים מעל פני הקרקע). בהר מצויה בזיליקת הלב הקדוש הצופה על העיר ברצלונה והנראית למרחוק.

בזיליקת הלב הקדוש נבנתה בין השנים 1902-1961 בסגנון אדריכלות נאו-גותי, והיא למעשה העתק של בזיליקת הלב הקדוש (סקרה קר) שבעיר פריז.

פארק השעשועים נבנה בשנת 1901 יחד עם הפוניקולר המוביל אליו. היוזמה להקמת פארק השעשועים הייתה יוזמה של הרוקח סלבדור אנדרו (Salvador Andreu). בשנת 2000 נרכש הפארק על ידי עיריית ברצלונה לאחר שפשט רגל.

תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל הגבעה ניתן להגיע בפוניקולר ובאוטובוסים.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור שמו של ההר בברית החדשה בלטינית (וולגטה) בפסוק מהבשורה על-פי מתי:

"…et dixit illi haec tibi omnia dabo si cadens adoraveris me" - "ואתה אמור לו, את כל הדברים האלה אתן לך, אם תיפול על רגלך ותעבוד אותי

מתי, פרק 4, פסוק 9

או, הבשורה על פי לוקאס:

"…et ait ei tibi dabo potestatem hanc universam et gloriam illorum quia mihi tradita sunt et cui volo do illa" - "את כל הכוח הזה אתן לך, והתהילה עמהם: כי זה ניתן לי, ולכל מי שאבחר לתת לו."

לוקאס, פרק 4 פסוק 6

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טיבידאבו בוויקישיתוף