טיוטה:ציוץ ציפורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זכר שחרור מצייץ.

קולות הציפורים נחלקים לשתי קטגוריות עיקריות: קרקורי ציפורים וציוצים. ציוצי הציפורים הם בדרך כלל הצלילים הרגילים שהם משמיעיםאורניתולוגיה, אך באורניתולוגיה, מבחינים בין השניים כך: ציוצים מוגדרים כצלילים מורכבים יחסית, בעוד שהקרקורים נוטים להיות פשוטים.

ההבחנה בין קרקורי ציפורים לציוצי ציפורים תלויה במורכבות, באורך ובמיקום של הצלילים. משני הצדדים הראשונים, הציוצים הם הרבה יותר מורכבים ויותר מאשר שיחות, והם משמשים בעת החיזור. הקירקורים הם קצרים והרבה פחות מורכבים, המשמשים עבור הציפורים למטרות אחרות או לתקשר עם חברים של הלהקה או אם אחרים.[1] מחברים אחדים מאמינים כי הוא טוב יותר להבחין בין שני בעצם מסתמך על הנושא של השימוש של קול, וזה גורם לצלילים של יונים להיות מסווגים לעיתים תחת הקטגוריה של ציוצים, ואפילו כמה קולות שאינם באים מיתרי הקול, כגון קולות של נקירות נקר ומשק כנפיים בזמן תעופה.[2] עם זאת, רבים מתעקשים כי הציוצים חייבים להיות מורכבים ממגוון של מנגינות ומוזיקה שמגיעים בדרך חוזרת ונשנית המגדירה מוזיקה. אבל בדרך כלל באורניתולוגיה נאמר כי ציוצים הם קולות של ציפורים, שהם שירים, וכל מדריך צפרות יכול בקלות להבחין בהם.

האבולוציה הטובה ביותר שהושגה בעניין ציוצי הציפורים היא בסדרת ציפורי שיר . את רוב הציוצים מציצים הזכרים, ולא הנקבות, ולעיתים קרובות הם מצייצים במקום בולט וגלוי, אם כי הציפור יכולה לפעמים לשיר תוך כדי טיסה באוויר. מיני ציפור מסוימים אינם לצייץ את כל הצלילים כמעט, זה רק עשה מנגנונים קצביים וקצב פשוט, כולל חסידות. במינים אחרים - מנקיניים - זכרים פיתחו מכניקות רבות לייצר צלילים ייחודיים, שנשמעים דומים לצרצורים המשמשים חרקים מסוימים.[3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ehrlich, Paul R., David S. Dobkin, and Darryl Wheye. ""Bird Voices" and "Vocal Development" from Birds of Stanford essays". אורכב מ-המקור ב-14 May 2014. בדיקה אחרונה ב-9 בספטמבר 2008. 
  2. ^ Howell, Steve N. G., and Sophie Webb (1995). A Guide to the Birds of Mexico and Northern Central America. Oxford University Press. ISBN 0-19-854012-4. 
  3. ^ Bostwick, Kimberly S. and Richard O. Prum (2005). "Courting Bird Sings with Stridulating Wing Feathers". Science 309 (5735): 736. PMID 16051789. doi:10.1126/science.1111701. 

קטגוריה:קולות בעלי חיים קטגוריה:סוגי שירים