טיילת לואי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבט מטיילת לואי על חיפה
אובליסק הקיסר וילהלם השני ואשתו

טיילת לואי היא טיילת שהוקמה ב-1992 לאורך רחוב יפה נוף בחיפה הנמתחת על קו הרכס ממלון bay view (נוף לשעבר) עד אנדרטת הקיסר ומשקיפה לנוף מפרץ חיפה.
הטיילת נתרמה על ידי פול ומאי גולדשמידט, תושבי חיפה שעלו מדרום אפריקה, לזכר בנם לואי (אריאל) שנהרג בתאונת דרכים (ב-15 במאי 1971). פול גולדשמידט היה הקבלן הראשי של הגנים הבהאיים והטיילת, שאורכה כ-400 מטרים, שולבה ככניסה לגנים[1]. לימים תרמה משפחת גולדשמידט גם לשיפוץ גן החיות ואף הוא נקרא על שם בנם.

אתרים לאורך הטיילת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסעדת הרונדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסעדת הרונדו של מלון דן כרמל, שתוכננה על ידי שמואל רוזוב, בנויה ממבנה מעוגל העומד על עמודים אלכסוניים וממנו נשקף נוף מפרץ חיפה. המסעדה משמשת את אורחי המלון ולאירועים. בתוכנית המקורית של המבנה תוכנן להבנות קיוסק מתחת למסעדה אך תוכנית זאת לא יצאה אל הפועל והרחבה מתחתיו משמשת כחלק מן הטיילת.

מרפסת תצפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרפסת התצפית בנויה מעל הרחוב וממנה תצפית למפרץ חיפה, לגליל המערבי (בואכה ראש הנקרה) ולרכס רמים.

בריכת האיילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"גן יפה נוף" תוכנן גם הוא על ידי שמואל רוזוב כחלק מתכנון הגנים הציבוריים בשנות ה-50. בגן שולבה בריכה עם מפל קטן ופסל של איילה.

אובליסק הקיסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אובליסק הקיסר בחיפה

חורשה קטנה ובמרכזה עמוד זיכרון שהוקם ב-1910 לזכר ביקור הקיסר הגרמני וילהלם השני ב-1898. ממקום זה צפה הקיסר על המושבה הגרמנית, וכאן חגגו תושבי המושבה את חגיהם, ובייחוד את ה"קייזרפאסט" ב-26 באוקטובר, יום ביקור הקיסר הגרמני בחיפה. העמוד המקורי שפניו היו צפונה נהרס עם כיבוש חיפה בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה. על העמוד נחרטו שמותיהם של הקיסר ואשתו, אוגסטה ויקטוריה וחתימה (JR=Imperator (et) Rex) כפי שהופיעה על מסמכי הקיסר[2]. המקום שופץ בביקור נכדו של הקיסר בחיפה ב-1982[3], בעידודו של פרופ' אלכס כרמל (ראשון חוקרי הטמפלרים בארץ). כיום נמצא במקום גם תותח ימי בלגי (שיוצר בלייז') ממודל צרפתי, בעל טעינת לוע[4], שהובא למקום מגן הזיכרון כ"משקל נגד" לצד הגרמני-טורקי שהפסיד במלחמה.

מוקד תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיילת משמשת כמוקד תיירות בחיפה בשל הנוף הנשקף ממנה, קרבתה לכניסה לגנים הבהאים וכמקום אירוח ירידים שונים. בבניית הטיילת ניתנה תשומת לב גם לחנייה ולשירותים[5].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על אף שהיום כניסה זאת אינה בשימוש.
  2. ^ Emperor Wilhelm II in Doorn, באתר The Western Front Museum
  3. ^ מפנה העמוד הפעם דרומה.
  4. ^ התותח העתיק שמוצב כיום בטיילת לואי ותותחים עתיקים בישראל, באתר הפורומים פרש.
  5. ^ גם הם במימון משפחת גולדשמיט.

קואורדינטות: 32°48′35″N 34°59′09″E / 32.809748°N 34.985790°E / 32.809748; 34.985790