טיילת לואי

מבט מטיילת לואי על חיפה
אובליסק הקיסר וילהלם השני ואשתו

טיילת לואי היא טיילת שהוקמה ב-1992 לאורך רחוב יפה נוף בחיפה הנמתחת על קו הרכס ממלון bay view (נוף לשעבר) עד אנדרטת הקיסר ומשקיפה לנוף מפרץ חיפה.
הטיילת נתרמה על ידי פול ומאי גולדשמידט, תושבי חיפה שעלו מדרום אפריקה, לזכר בנם לואי (אוריאל) שנהרג בתאונת דרכים (ב-15 במאי 1971). פול גולדשמידט היה הקבלן הראשי של הגנים הבהאיים והטיילת, שאורכה כ-400 מטרים, שולבה ככניסה לגנים[1]. לימים תרמה משפחת גולדשמידט גם לשיפוץ גן החיות ואף הוא נקרא על שם בנם.

אתרים לאורך הטיילת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסעדת הרונדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסעדת הרונדו של מלון דן כרמל, שתוכננה על ידי שמואל רוזוב, בנויה ממבנה מעוגל העומד על עמודים אלכסוניים וממנו נשקף נוף מפרץ חיפה. המסעדה משמשת את אורחי המלון ולאירועים. בתוכנית המקורית של המבנה תוכנן להבנות קיוסק מתחת למסעדה אך תוכנית זאת לא יצאה אל הפועל והרחבה מתחתיו משמשת כחלק מן הטיילת.

מרפסת תצפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרפסת התצפית בנויה מעל הרחוב וממנה תצפית למפרץ חיפה, לגליל המערבי (בואכה ראש הנקרה) ולרכס רמים.

בריכת האיילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גן "יפה נוף" תוכנן גם הוא על ידי שמואל רוזוב כחלק מתכנון הגנים הציבוריים בשנות ה-50. בגן שולבה בריכה עם מפל קטן ופסל של איילה ולמרגלותיה עופר[2] שפוסל[3] בידי אריה רזניק[4].

אובליסק הקיסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – אובליסק הקיסר בחיפה

חורשה קטנה ובמרכזה עמוד זיכרון שהוקם ב-1910 לזכר ביקור הקיסר הגרמני וילהלם השני ב-1898. העמוד המקורי שפניו היו צפונה נהרס בחלקו עם כיבוש חיפה בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה. המקום שופץ בביקור נכדו של הקיסר בחיפה ב-1982[5], בעידודו של פרופ' אלכס כרמל (ראשון חוקרי הטמפלרים בארץ). כיום נמצא במקום גם תותח ימי בלגי (שיוצר בלייז') ממודל צרפתי, בעל טעינת לוע[6], שהובא למקום מגן הזיכרון כ"משקל נגד" לצד הגרמני-טורקי שהפסיד במלחמה.

מוקד תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיילת משמשת כמוקד תיירות בחיפה בשל הנוף הנשקף ממנה, קרבתה לכניסה לגנים הבהאים וכמקום אירוח ירידים שונים. בבניית הטיילת ניתנה תשומת לב גם לחנייה ולשירותים[7].

בדצמבר 2021 החליטה עיריית חיפה להרחיב את אירועי החג של החגים גם לטיילת לואי שבן יתקיימו במשך 4 ימים בין 25 ל-28 בדצמבר פסטיבל הכולל שלושה מופעים כל ערב, מופעי רחוב וממכר ושוק של אוכל.[8]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על אף שהיום כניסה זאת אינה בשימוש.
  2. ^ פסל חדש בגן האם, דבר, 10 ביוני 1954
  3. ^ אריה לרנר (עריכה ומבוא), אריה רזניק - מבחר מיצירותיו (1942 - 1962), הוצאת אמנים בישראל, תשכ"ג
  4. ^ ראו על הפסל אריה רזניק במרכז המידע לאמנות ישראלית, מוזיאון ישראל.
  5. ^ מפנה העמוד הפעם דרומה.
  6. ^ התותח העתיק שמוצב כיום בטיילת לואי ותותחים עתיקים בישראל באתר פרש
  7. ^ גם הם במימון משפחת גולדשמיט.
  8. ^ עיריית חיפה, לראשונה בחיפה: יריד חג החגים "במרפסת של המדינה", עיריית חיפה, ‏23 בדצמבר 2021