הגליל המערבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבט מראש הנקרה על חוף הגליל המערבי

הגליל המערבי הוא אזור גאוגרפי בצפון-מערב מדינת ישראל והוא חלק מאזור הגליל. הגליל המערבי משתרע מראש הנקרה בצפון ועד לנחל קישון, עמק זבולון, הר הכרמל ובקעת בית נטופה בדרום. בהגדרתו המצומצמת הגליל המערבי כולל את החלק המערבי המישורי של הגליל העליון הנקרא לעיתים "מישור חוף הגליל", ובמובן הרחב, גם חלק מהתחתון. גבולותיו כמעט מקבילים לגבולות נפת עכו. אזור הקריות אינו משויך לגליל המערבי או לגליל בכלל.

האזור מגוון מבחינת נוף וכולל חוף ים מפורץ, הרים גבוהים ונחלים החורצים את ההרים לרוחבם ויוצרים עמקים. באזור נותרו שרידי חורש ים תיכוני, בו חיים חזירי בר וציפורים.

באזור פועלת המכללה האקדמית גליל מערבי, כחלק מאוניברסיטת בר-אילן. המכללה ממוקמת בקצה העיר עכו, סמוך למושב בוסתן הגליל. את תושבי הגליל המערבי משרת המרכז הרפואי לגליל הממוקם בנהריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימי ההתיישבות הישראלית בארץ היה האזור מחולק בין שבט אשר לשבט נפתלי. בתקופת חז"ל ובתקופות קדמוניות הופק באזור פתיל התכלת ממין חילזון ימי. בתקופת היישוב נעשו מאמצים מצד גורמים בתנועה הציונית לרכוש קרקעות באזור, שבו ליהודים לא הייתה קודם לכן כמעט דריסת רגל. במלחמת העצמאות נכבש האזור בידי חטיבת כרמלי ובנוסף פעלה בו גם חטיבת יפתח. בין היתר, במסגרת מבצע חירם התרחש פינויים של תושבי הכפרים איקרית ובירעם, המנהלים מאז מאבק להחזירם לאדמותיהם. יישובים אלו משמרים את שמם של היישובים יוקרת וברעם ששכנו באזור בתקופת המשנה, וכן יש בית כנסת עתיק ומפואר שנשתמר מברעם העתיקה.

גאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שינוי מפלס הים התיכון ברבות השנים הוא הגורם העיקרי בעיצוב נוף הגליל המערבי. לפני 2.5 מיליון שנה החלו מחזורי התקררות אשר גרמו להורדת מפלס הים התיכון. בראשית תקופת הפלייסטוקן, התחוללה באזור הגליל המערבי פעילות טקטונית שגרמה לשינוי גדול בצורת ומבנה האזור. בתקופה הבין-קרחונית, לפני יותר מ-125,000 שנה, הים הוצף לעיתים קרובות. בשיא ההצפות נוצרו מרבית הסדימנטים החופיים בחוף הגליל המערבי, כשמהים הגיעו לגובה של 6 מטר מעל גובה פני הים בחופי הגליל המערבי כיום.

לקראת סוף תקופת הפלייסטוקן, אחרי תקופה האקלים נהיה חם ולח. מאז המגמה הכללית של אקלים הגליל המערבי היא חימום והתייבשות, אך לעיתים ישנן תקופות קרות יותר. ברבע הראשון של תקופת ההולקן תיכון נוצרו קרקעות חמרה והקרקעות הקיימות נעשו מדבריות וחוליות. מפלס המים עלה בתקופה זו, עד שהתייצב לפני 4,000 שנה לערך. לפני אלפיים שנה מפלס המים עלה שנית ומאז חלו בו שינויים קלים בלבד.

כמו חופים רבים אחרים אחרים בישראל, מישור חוף הגליל המערבי הוא תוצאה של רוחות שגרמו לשינויים גאו-מורפולוגיים בצורת ומבנה החוף. החוף הושפע גם מפעילות טקטונית שגרמה להיווצרות העתקים, סדקים שנוצרים בסלעים של קרום כדור הארץ עקב לחצים. העתקים אלו נמשכים מהרי האזור ועד מתחת לפני הים. מקובל להחשיב את העתק אחיהוד כגבול הדרומי של חוף הגליל המערבי ואת העתק ראש הנקרה כגבול הצפוני.

הידרולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עין חרדלית שבנחל כזיב, הגליל המערבי

לים התיכון נשפכים שישה נחלים באזור הגליל המערבי: נחל יסף, נחל בית העמק, נחל געתון, נחל שעל, נחל כזיב ונחל בצת. נחלים אלו מנקים את מעיינות ונחלי הגליל העליון אל הים התיכון וזורמים ממזרח למערב. כל הנחלים הם נחלי אכזב. לנחל כזיב מופע איתן בחלקו ההרי, ובעבר גם לנחל געתון ולנחל בצת היה מופעי איתן בחלקים מערוץ הנחל.

שם הנחל אורך הנחל (ק"מ)
נחל יסף 19
נחל בית העמק 25
נחל געתון 18
נחל שעל 16
נחל כזיב 43
נחל בצת 28

היישובים בגליל המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערים:

מועצות מקומיות:

מועצות אזוריות:

מקומות אחרים:

איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

"איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי" הוא איגוד ערים לאיכות סביבה של רשויות מקומיות בגליל המערבי: כרמיאל, מעלות תרשיחא, נהריה, עכו ועוד 14 רשויות מקומיות אחרות באזור. הוא הוקם בשנת 1983.

באיגוד חברות 17 רשויות:

ערוצי תחבורה עיקריים באזור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הגליל המערבי בוויקישיתוף