לדלג לתוכן

טלוויזיה אינטראקטיבית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טלוויזיה אינטראקטיבית היא הפיכת הטלוויזיה למכשיר דו כיווני, כאשר המידע איננו זורם רק מן הטלוויזיה אל הצופה אלא הצופה הופך להיות פעיל בתהליך העברת המידע - כלומר הצופה הופך ל"משתמש".

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטלוויזיה עובדת על טכנולוגיה של שידור - ישנו גוף ש"משדר" תכנים אל מקלטי טלוויזיה. הרעיון של טלוויזיה אינטראקטיבית הוא שהמשתמש יוכל לשלוט בתכנים המשודרים ובשלב מתקדם גם להשפיע עליהם. בימינו השליטה נעשית יותר ויותר גדולה. אם בעבר השליטה של המשתמש הוגבלה רק לכיבוי/הפעלה של המכשיר, קביעת הווליום ובחירת ערוץ, כיום בעקבות כניסת טכנולוגיות כגון VOD ו-"TiVo" המשתמש יכול לצפות באיזה תוכן הוא מעוניין לצפות באיזו שעה שהוא חפץ, להריץ קדימה ואחורה ולעצור. בנוסף על כך המשתמש יכול אף להשפיע על תכנים מסוימים כגון משחקים, תפריטים ואף לבצע הזמנות תכנים דרך הטלוויזיה. בימינו, מעורבותו של המשתמש גדלה ככל שעובר הזמן וגם בעתיד צפויים להיות שינויים רבים בעקבות הרעיון של מיזוג הטלוויזיה והאינטרנט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז כניסתה הראשונה של הטלוויזיה לבתים פרטים בשנות ה-40 ניסו אנשי מדע להפוך את הטלוויזיה לכמה שיותר תחת שליטתו של המשתמש על אף סלידתם של אנשי רשתות הטלוויזיה שהיו מרוצים מכך שהם קובעים את לוח השידורים. ניסיונות ראשונים לטלוויזיה אינטראקטיבית שונה (לא רק כבלים) היו בשנות ה-90 כאשר הסדרה "החלטה רצחנית" הגרמנית ניסה לבצע מהלך מהפכני בטלוויזיה - הצופה היה יכול לבחור באיזה נרטיב לצפות: הסדרה שודרה בשני ערוצים במקביל והצופה היה יכול ל"זפזפ" באופן עצמאי בין הערוצים כאשר בכל ערוץ מגולם הנרטיב מנקודת מבטה של דמות אחרת.

היו גם ניסיונות פחות אוונגרדיים לטלוויזיה אינטראקטיבית: בערוץ הילדים בשנת 94 שודרה התוכנית "הוגו" כאשר הצופה משתמש בטלפון על מנת לשלוט בדמות שפועלת בטלוויזיה עצמה.

כניסת הרשת האלחוטית Wi - Fi ותשתית טלוויזיה דיגיטלית אפשרו גישה קלה ונוחה יותר לשירותים שונים שהטלוויזיה האינטראקטיבית מציעה כמו: TIVO, VOD, תפריטים אינטראקטיביים ועוד. לאט לאט האינטרנט משתלב עם הטלוויזיה האינטראקטיבית ותוך מספר שנים ניתן יהיה לצפות בטלוויזיה שונה לחלוטין ממה שהכרנו בשנות ה-90.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Albert Abramson, The History of Television, 1942 to 2000, Jefferson, NC, and London, McFarland, 2003, ISBN 0786412208
  • Arthur Lugmayr,Samuli Niiranen,Seppo Kalli Digital Interactive TV and Metadata: Future Broadcast Multimedia (Signals and Communication Technology), Springer-Verlag, 2004

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]