טקס מרפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריס ג'ונס בתור טקס מרפי, צילום מסך מתוך "מתחת לירח רצחני"

טקס מרפיאנגלית: Tex Murphy) הוא דמות בדיונית של גיבור בסדרת משחקי הרפתקה שפרסמה חברת "Access Software", בין השנים 1989–1998. טקס הוא בלש פרטי שלומיאל, וביש גדא, המתגורר בסן פרנסיסקו באמצע המאה ה-21. בעתיד הדיס-אוטופי שלאחר מלחמת העולם השלישית, השמים זורחים תמיד באדום קרינתי, ורוב תושבי העולם הפכו למוטנטים בעלי הופעה חיצונית מעוותת ודוחה. בשונה מרוב תושבי העולם, טקס שייך למיעוט שלא עבר מוטציה, ומכונה בכינוי הגנאי "נורם" (קיצור של "נורמאלי"). המוטיב העתידני במשחק שואל רבות מספרות וסרטי מדע בדיוני ובפרט מהספר "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?" (מאת פיליפ ק. דיק), ומסדרת הסרטים "בלייד ראנר". את טקס מרפי מגלם כריס ג'ונס, מעצב משחקי מחשב, שהקים את חברת access, יחד עם אהרון קונרס, והיה בעליה עד שנרכשה על ידי מיקרוסופט.

המשחקים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקי הרדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לענות על דרישות המעריצים לפרטים נוספים בעלילת טקס מרפי, הוציאו כריס ג'ונס ואהרון קונרס סדרה של 6 פרקי עלילה ששודרו ברדיו ב-2001. בסדרה כיכבו מספר קולות של דמויות מקוריות מן המשחקים, ביניהם ג'ונס עצמו בתפקיד טקס. פרקים אלו ניתנים להורדה באתר המעריצים הבלתי-רשמי של טקס מרפי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק האחרון בסדרה "טקס מרפי: המפקח" שוחרר בשנת 1998. מאז, חברת Access, נקנתה על ידי מיקרוסופט, נמכרה ל-"Take-Two Interactive", ובסופו של דבר נסגרה. במשך שנים זכויות היוצרים לסדרה היו בבעלות מיקרוסופט ו-Take-Two, וניסיונות ליצור כותר חדש בסדרה לא יצאו לפועל. בשנת 2007 נסגרה חברת Access (ששמה שונה ל-"Indie Built") על ידי מיקרוסופט, ומספר יוצאי חברת Access, בראשם ג'ונס וקונרס הקימו את חברת "Big Finish Games" (החברה יצרה 4 משחקי קז'ואל, הראשון ביניהם בשם "3 Cards to Midnight"). בשנת 2008, Big Finish Games, רכשו מחדש את זכויות היוצרים למשחקי עבר ומשחקים עתידיים בסדרת "טקס מרפי". בקיץ 2009, פרסם האתר "Good Old Games" את 5 המשחקים בסדרת טקס מרפי להורדה.

אפקט טסלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכותר השישי החל תחת שם הקוד "פרויקט פדורה" והוכרז לראשונה ביולי 2009 באתר Big Finish Games, ללא פרטים כלל. תחילה שקלו ליצור משחק קז'ואל בה תופיע דמותו של טקס, אך הגיעו למסקנה שמוצר כזה לא ירצה את מעריצי משחקי הקז'ואל או את מעריצי משחקי טקס הישנים. במקום זה, החליטו ב-Big Finish להשתמש ברווחיהם מהמשחקים הנוכחיים שלהם על מנת ליצור משחק הרפתקה חדש בסדרת טקס.

בתחילת 2012 החלו Big Finish לבחון עלויות ליצירת המשחק בטכנולוגיות חדשות וגילו כי על אף שהמחירים ירדו, עדיין אין בידיהם מספיק משאבים ליצירת משחק שיעמוד בסטנדרטים של קודמיו בסדרה.

לאחר שזיהו גל הצלחות למימון משחקי הרפתקאות דרך אתר Kickstarter (משחקי Double Fine Adventure ו-Wasteland 2), החליטו Big Finish לפתוח באתר קמפיין משלהם. הפרויקט נפתח ב-15 במאי 2012, ויעד המימון נקבע ל-450,000 דולר (כאשר Big Finish יממנו 300,000 דולר נוספים). הפרויקט עבר את יעד הרף 8 ימים לפני סיומו, והסתיים בהצלחה ב-16 ביוני כשהגיע לסך של 612,489 דולר ועבר את היעד ב-36% (598,104 דולר דרך Kickstarter, ו-14,385 נוספים דרך PayPal). עקב התקציב הנוסף, הכריזו Big Finish על מספר תוספות למשחק: עולם המשחק יורחב (יתווספו אתרים לסמטת צ'נדלר), פס-קול המשחק יבוצע על ידי תזמורת מקצועית, ויתווסף סימולטור גולף כ"משחק בתוך משחק".

תהליך הפקת המשחק החל ב-18 ביוני 2012. המשחק יצא ב-7 במאי 2014 תחת השם הרשמי "Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]