יואל ראטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יואל ראטה
הרב יואל ראטה בשיעור
הרב יואל ראטה בשיעור
לידה י"ב בסיוון ה'תשמ"א (בן 39)
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
השתייכות חסיד ברסלב
תחומי עיסוק חינוך
רבותיו אליעזר שלמה שיק
הרב יואל ראטה

הרב יואל ראטה (קרי רוֹט; נולד בי"ב בסיוון ה'תשמ"א, 1981) הוא רב ומשפיע חסיד ברסלב, ראש ישיבת "תפארת התורה". הרב ראטה הוא תלמיד בולט של הרב אליעזר שלמה שיק ולאחר פטירת רבו המשיך את מורשתו בבית המדרש "היכל הקודש" בוויליאמסבורג.

תולדותיו ופעילותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ראטה הוא נכדו של גאב"ד קארלסבורג, הרב יחזקאל ראטה.

זמן קצר לאחר נישואיו התוודע לספר "אשר בנחל" של הרב אליעזר שלמה שיק ומאז התקרב לחסידות ברסלב.

עוסק בתחום קירוב בחורים. בשנת תשס"ט (2009) פתח את ישיבת תפארת התורה שבה לומדים בחורים שגדלו בחצרות חסידיות בארצות הברית, כמו חסידות סאטמר וחסידות פאפא. הוא מעודד את הבחורים להישאר בלבוש החסידי, אך לצד זאת הוא מנהל את ישיבתו בסגנון פתוח, השונה מהמקובל בישיבות הרגילות בוויליאמסבורג. הוא עורך ערבי שירה עם תלמידיו, כשהם מנגנים בגיטרות. הוא מחבר שירי דבקות המבוססים על רעיונות ותורת ברסלב. הרבה משיריו הם תרגום מיצירותיו של ישראל דגן. רבני התאחדות הרבנים, ארגון המזוהה עם סאטמר והקרובים אליה, התנגדו לישיבתו בעת פתיחתה, אך עם השנים פחתה ההתנגדות.

מוסדותיו כוללים ישיבה גדולה, ישיבה קטנה, בית מדרש, תלמוד תורה לבנים, בית ספר לבנות, ארגון לנשות הקהילה ובית דפוס להדפסת ספרי ברסלב. בשנת 2016 החלו להתפרסם קליפים מדרשותיו שקיבלו את הכינוי "חיזוק יומי". בהמשך פורסם גם תרגום לעברית. מוסדותיו מפעילים מערכת טלפונית לשמיעת שיעוריו. כמו כן החיזוק היומי משודר באתר החדשות החרדי JDN.

הרב ראטה מחנך את תלמידיו להסתפקות במועט, במיוחד ביחס להוצאות חתונתם, בניגוד למקובל בציבור החרדי בארצות הברית[1][2][3]. בסיוון תשע"ט ערך חתונה לבנו בעלות של פחות מאלף דולר[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ החיזוק היומי המתורגם (10 ביוני 2017), הרב יואל ראטה שליט"א - חתונה נטולת דאגות א', בדיקה אחרונה ב-23 ביוני 2019 
  2. ^ החיזוק היומי המתורגם (12 ביוני 2017), הרב יואל ראטה שליט"א - חתונה נטולת דאגות ב', בדיקה אחרונה ב-23 ביוני 2019 
  3. ^ החיזוק היומי המתורגם (20 ביוני 2017), הרב יואל ראטה שליט"א - חתונה נטולת דאגות ג', בדיקה אחרונה ב-23 ביוני 2019 
  4. ^ אתר הידברות, [אתר הידברות - מרגש: החתונה הצנועה בבית הכנסת של הרב ראטה https://www.hidabroot.org/article/221748], מרגש: החתונה הצנועה בבית הכנסת של הרב ראטה; אידישע וועלט פארומס, חתונה מיט חובות געווארן אויס מחותנים - ר' יואל ראטה חתונה אין ישיבה, אידישע וועלט פארומס, ‏מיטוואך יוני 21, 2017; קאווער, געשפארט 130000 דאלער - א נייע חתונה סטאנדארט?, מאגאזין מאמענט, פרשת חוקת תשע"ז