אליעזר שלמה שיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב אליעזר שלמה שיק
לידה 29 במאי 1940
כ"א באייר ה'ת"ש
ירושלים, פלשתינה (א"י) עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 6 בפברואר 2015 (בגיל 74)
י"ז בשבט ה'תשע"ה
ניו יורק, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה מתיבתא תפארת ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות יבנאל וניו יורק
תקופת הפעילות ? – 6 בפברואר 2015 עריכת הנתון בוויקינתונים
חיבוריו ראו בהמשך
אב רבי מנחם זאב שיק
אם מלכה
צאצאים הרב נחמן אלכסנדר זושא שיק
אדמו"ר חסידות ברסלב
חתימה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
בצעירותו עם הרב שלמה קרליבך
עם חמיו הרב אשר ישעיהו רוטנברג מקוסון
הרב שיק בדרשה בבית הכנסת היכל הקודש דחסידי ברסלב ביבנאל

הרב אליעזר שלמה שיק (מכונה בפי תלמידיו מוהרא"ש והצדיק מיבנאל) (כ"א באייר ה'ת"ש, 29 במאי 1940י"ז בשבט ה'תשע"ה, 6 בפברואר 2015) מחסידות ברסלב, היה מייסדה של קהילת "היכל הקודש" ביבנאל ובניו יורק.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בארץ ישראל וגדל בירושלים. בנם של מלכה והרב מנחם זאב, אב בית דין של העיר טוקאי, שעלו לארץ ישראל מהונגריה בתחילת מלחמת העולם השנייה. למד בתלמוד תורה "עץ חיים". בגיל 14 עבר עם משפחתו לארצות הברית. למד חמש שנים בישיבת 'ערוגת הבושם' ולאחר מכן בישיבת תפארת ירושלים של הרב משה פיינשטיין.

בחורף תשי"ז, בהיותו כבן 16, הוא נתקל לראשונה בספר "משיבת נפש" שלוקט על ידי הרב אלתר מטעפליק מכתביהם של רבי נחמן מברסלב ורבי נתן מברסלב, ומאז התקרב לחסידות ברסלב. לדבריו, כשראה את הקושי להשיג ספרים נוספים ואת מחירם הגבוה החליט שלאחר חתונתו ידפיס את ספרי רבי נחמן מברסלב באלפי עותקים וימכרם במחיר השווה לכל נפש. לטענתו, בעקבות מעשה זה החלה המחלוקת בגינו מצידם של רבני ברסלב האחרים[1].

בי"א בשבט תשכ"ב נשא את הרבנית יחנא שפרה (ה'תש"ד-ה'תשע"ה) בת רבי אשר ישעיה הלוי רוטנברג, האדמו"ר מקאסאן. את חופתו ערך הרב משה פיינשטיין, אחיו, הרב בנימין, כיהן כאב"ד טוקאי בפלטבוש.

החל משנת ה'תשכ"ד החל בהדפסת ספרי ברסלב בכמויות גדולות כדי להפיצם.

שנתיים לאחר נישואיו החלו להגיע אליו בחורי ישיבות ואברכים על מנת ללמוד אצלו, ובמקביל החל להתכתב עם מתייעצים רבים שפנו אליו מארצות הברית, מאנגליה ומישראל. מכתבים אלו לוקטו בהמשך לסדרת ספריו המרכזית - שו"ת "אשר בנחל" המונה כמאתיים שבעים ושניים כרכים. אחד מתלמידיו הדפיס את קובץ המכתבים הראשון ללא ידיעתו וקיבץ אותם לחוברת בשם "נועם אשר בנחל"[דרוש מקור]. מאוחר יותר שונה שם הסדרה לשמה הנוכחי, כאשר בשם הסדרה רמוזים ראשי התיבות של שמו - רבי אליעזר שלמה.

הרב שיק סייע בהקמת בית מדרש של חסידי ברסלב בשדרה ה-16 בשכונת בורו פארק, והוא מסר שם שיעור שבועי [דרושה הבהרה][דרוש מקור].

בשנת תשכ"ו (1966) נסע לראשונה לקברו של רבי נחמן באומן[2]. בנסיעתו עבר דרך ישראל ונפגש לראשונה עם חסידי ברסלב חשובים כמו הרב שמואל הורביץ והרב לוי יצחק בנדר.

בשנת תשל"ג החל להדפיס גם ספרי חיזוק שכתב בעצמו. הראשונים שהודפסו היו "קריאת שמע שעל המיטה" עם פירוש וספר "ארך אפיים". הוא הדפיס והפיץ גם את ספרי רבי נחמן מברסלב בכמויות גדולות ובמחירי קרן.

בתחילת שנת תש"ל יצאו נגדו מנהיגי ברסלב בירושלים בראשות הרב לוי יצחק בנדר וכתבו על ספריו "שאין רוח חכמים נוחה מהם"[3] אך למרות זאת, בראש השנה תשל"ו השתתף הרב שיק בקיבוץ חסידי ברסלב ב"שול" (בית המדרש) בירושלים, שם מסר שיעור בראש השנה.

ב-1976 התעורר פולמוס פנים ברסלבי סביב דרכו בהפצת כלל כתבי ברסלב לעומת הנוהג הארוך בשנים של העברת מסורות מפה לאוזן והסתרה בדברים כתובים.[4]

באשר לספרו הביוגרפי על רבי נחמן מברסלב, הנקרא 'פעולת הצדיק', ציין צבי מרק את בקיאותו הגדולה של הרב שיק בספרות ברסלב והעובדה שנמצאים בידיו כתבי יד חשובים, אך סייג שבקרב שאר חסידי ברסלב נטען שהוא ממלא פערים בידע הקיים ללא מקורות. כמו כן, לדברי מנדל פייקאז' יש בכתביו דברים שלא עברו במסורת ברסלב אלא הם קביעות של חוקרים שונים[5].

בתחילת שנת תשל"ז הקים בית מדרש עצמאי בשדרה התשיעית בבורו פארק, בשם "היכל הקודש – חסידי ברסלב". בין מקורביו אז היו גם רבי יצחק מאיר מורגנשטרן, הרב חיים קרמר, הרב ניסן דוד קיוואק, הרב אליהו גודלבסקי ועוד.

החל משנת תש"מ נהג להגיע מספר פעמים בשנה לישראל לבקר את חסידיו בירושלים, בני ברק, טבריה ובעיקר בצפת - שם הקים את בית מדרשו לפני שהגיע ליבנאל [דרוש מקור].

בינואר 1986 דחתה המועצה המקומית יבנאל בקשה של הרב שיק להקצות קרקע להקמת בית מדרש במקום. הרב שיק, שכבר רכש בית במקום[6], התיישב במקום עם קבוצה מחסידיו[7] מה שגרם למתיחות במקום[8]. כעבור עשרות שנים גם נטען כי הקהילה נהגה באלימות רבה כלפי מי שעמד בדרכה[9].

במקום, שהפך למרכז קהילתו, מתגוררות כ-400 משפחות של חסידיו. לקהילה יש מוסדות קהילתיים שונים ובית תבשיל שבו סועדים מאות אנשים מדי יום. בשנת תשע"ב (2012) חנכו ביבנאל את בית הכנסת היכל הקודש דחסידי ברסלב. בתי מדרש של חסידיו קיימים בירושלים, בני ברק, אשדוד, בת ים, נתיבות, אשקלון, תל אביב, באר שבע ועכו.

בארצות הברית, מקום מגוריו של הרב שיק במהלך רוב השנה, קיים ריכוז נוסף של תלמידיו. מלבד בית מדרשו המרכזי בבורו פארק, הקימו תלמידיו בתי מדרש במונרו, במונסי ובוויליאמסבורג.

בשנת תשע"א (2011) הקימו חסידיו, בראשות תלמידו הרב יואל ראטה, בוויליאמסבורג את "מרכז חסידי ברסלב" שבו שוכנים תלמוד תורה, בית ספר לבנות, בית מדרש, ישיבה ובית דפוס המדפיס את ספריו של רבי נחמן מברסלב ותלמידיו ואת ספרי הרב שיק.

בי"ז בשבט תשע"ה (2015) נפטר ממחלת הסרטן כ-8 ימים לאחר שנתגלתה[9]. הלווייתו יצאה מבית מדרשו בבורו פארק והוא נקבר ביבנאל. כתב בצוואתו: "לא אנוח ולא אשקוט עד שיהיה למי שבא לקברי להתפלל וללמוד ישועה שלימה מן השמים. ובפרט בחור ובחורה שצריכים למצוא את זיווגם ויאמרו את כל ספר התהלים בלי להפסיק - אני מבטיח שימצאו את זיווגם מן השמים. ואני חזק בזה מאוד"[10]. נוסח דומה נחקק על קברו לבקשתו.

מורשתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר חודשים לאחר פטירתו קיבלו עליהם חלק מתלמידי הרב שיק את הרב יצחק לעזער כרבם. תלמיד נוסף בולט הוא הרב יואל ראטה. בנו של הרב שיק, הרב נחמן, עורך טישים ומקבל קהל.

חיבר מאות ספרים. ספריו ממשיכים לצאת לאחר פטירתו על ידי תלמידיו. כתבי ידו ממשיכים לצאת לאחר פטירתו על ידי תלמידו יחיאל לודמיר - שמונה על ידו לשם כך.

בתי מדרש "היכל הקודש" של תלמידיו קיימים בישראל, בערים יבנאל, בני ברק, אשדוד, מודיעין עילית, באר שבע, תל אביב, רמת גן, הוד השרון, הרצליה ועכו. בארצות הברית ישנם בתי מדרש בבורו פארק, ויליאמסבורג, מונרו, מונסי ובלומינגראוו.

ממשיך דרכו מתוך המשפחה, הוא בנו הרב נחמן אלכסנדר זושא שיק.

תפיסת עולמו והדרכותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב שיק גוזז את השערות הראשונות לילד שהגיע לגיל 3 כמנהג ה'חלאקה'

בכתביו מדגיש הרב שיק את הנוכחות האלוהית הממלאת את כל הבריאה ומאפשרת לכל יהודי להתחבר אליו בעזרת שיחה איתו ואמירת אותיות התורה[11].

הרב שיק הנהיג את תלמידיו על פי פרשנותו בדברי רבי נחמן מברסלב בדגש על כמה נקודות עיקריות:

 • הקפדה על "שלום בית": חשיבות ההרמוניה והכבוד ההדדי בחיי הנישואין (על פי שיחות רס"ג-רס"ד בשיחות הר"ן).
 • לימוד יומי קבוע בחמישה עשר מקורות תורניים: חומש, רש"י ותרגום אונקלוס של פרשת השבוע; תנ"ך; משנה; תלמוד בבלי; תלמוד ירושלמי; תוספתא; מדרש רבה; מדרש תנחומא; רמב"ם; טור; שולחן ערוך; זוהר; תיקוני זוהר; ליקוטי מוהר"ן; ליקוטי הלכות (על פי שיחות כ"ח ו-ע"ו בשיחות הר"ן וקונטרס סדר-דרך-הלימוד).
 • לימוד נרחב בכתבי רבי נחמן, בבקיאות ובעיון. הרב שיק תיקן לוח לימוד שבעזרתו מסיימים את לימוד הספר ליקוטי מוהר"ן מדי חודש.
 • הפצה: עידוד תלמידיו להפיץ לרחובות את ספרי ברסלב במחיר הקרן, וכן את הקונטרסים שחיבר.
 • מראה חיצוני: חליפה ארוכה ומגבעת חסידית (בדומה לחסידי בעלז וויז'ניץ), פיאות מסולסלות ולא מפוזרות (על פי ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן קכ"ז, חיי מוהר"ן סימן תק"ז).
 • הקפדה על "כיבוד הורים": אף שחלק מתלמידיו הם חוזרים בתשובה ממשפחות חילוניות, מורה הרב שיק לתלמידיו להימנע ככל האפשר ממחלוקות עם ההורים ובני המשפחה.
 • התבודדות: שיחה אישית עם הקב"ה, בכל הזדמנות ובכל מקום (על פי שיחות הר"ן סימן סח), ולא רק בזמן מסוים שבו מתארגנת קבוצה לצאת ליער וכדומה.
 • נישואין בגיל צעיר: עודד הרב שיק את חסידיו להשיא את ילדיהם בגילאים צעירים מאוד (סביבות 15), כדי למנוע מהם פיתויים של יצר הרע בנושאי מין. בשל כך נפתחה נגדו חקירה פלילית ובמשך שלוש שנים הוא נעדר מהארץ מחשש שייעצר בידי רשויות החוק. החקירה הסתיימה בשנת 2006 ללא הגשת כתב אישום.

ילדיו, והקהילה ביבנאל כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרב שיק חמישה ילדים, שני בנים ושלוש בנות, המתגוררים בארצות הברית. בנו הבכור, הרב נחמן שיק, ממשיך בעריכת טישים, תפילות באומן, קבלת קהל, כתיבת מכתבים, וסיורים במוסדות ברחבי העולם[12]. בנו הקטן, משה (מוישי) נודה מהקהילה לאחר שניסה לעמוד בראשה[9].

המחלוקת סביבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2018 פורסמה, בתוכנית "קשר השתיקה", עדות של חברת קהילה בשם פייגי מיימוני, על כך שנאנסה ועברה התעללות מינית מתמשכת על ידי דוד שלה, דמות בולטת בקהילה. חרף המקובל בקהילה, בחרה מיימוני להתלונן במשטרה, וכתוצאה מכך, מאז הגשת התלונה נגד הדוד סבלו הוריה מהטרדות קיצוניות, כולל הפצת פשקווילים מבזים, חרם, נידוי, השלכת רימון, שריפת מכוניות ואף איומים ברצח[13]. הפשקווילים עסקו בהגנה על כבודו של הרב שיק, נגד השקרים, לדבריהם, שמפיצה המתלוננת ומשפחתה. באחד הפשקווילים נכתב: "מי שאוהב את הצדיק צריך לשמור את הצדיק שלא יצא עליו שם רע. זהו אותו האיש אשר דיבר רע כנגד הקהילה הקדושה וכן דיבר סרה על מורינו ורבינו מוהרא"ש הקדוש זצוק"ל[14]. בתוכנית נחשפו על ידי צוות התחקיר עדויות ומקרי אונס נוספים, כפי שהוגדר על ידי כתב מעריב: "מתברר כי גילוי עריות והתעללות מינית במשפחה הם בגדר "נורמה", וכי נהוג "לטשטש" ולהשתיק את המקרים הללו"[15].

במרץ 2023 פרסם "כאן 11" סדרה תיעודית "בשם האב" העוסקת בחיים בקהילה לאחר פטירתו של הרב שיק[9]. העדות המרכזית בסדרה היא של אישה שעזבה את הקהילה ויצאה בשאלה. כחלק מפרסום הסדרה היא התראיינה גם לתוכנית "כאן מקשיבים" וחזרה על עדותה, לפיה היא נאנסה תקופה ארוכה בעבודתה במטבח בקהילה, והרב שיק ניסה לשכנע אותה להתחתן עם האנס, כשהיא בת 14. לאחר שסירבה, היא שודכה לגבר עם הפרעות נפשיות ידועות שהכה ואנס אותה. כמו כן סיפרה האישה שבגיל 15 ילדה את ילדה הראשון[16].

שם הסדרה נגזר מראיונות עם משה שיק, בנו של הרב שיק, בהן הוא העלה טענות על כך שעבר פגיעה מינית על ידי רב בכיר, ואביו בתגובה אמר לו שעליו לשתוק, ולא הרחיק אותו מהפוגע, שלאחר מכן אף שהה עמו ביחידות בביתם ביבניאל, שם פגע בו שוב. מעבר לכך, מתח ביקורת מקיפה על הנהגתו של אביו, אך הבהיר כי מעשיו נבעו מתוך רצון טוב[17]. יחסיו של הבן עם האב היו רעועים מזה שנים רבות, ולאחר פטירתו של הרב שיק פורסמה הקלטה מימיו האחרונים בה הוא דיבר בצורה חריפה על בנו, משה שיק, וכינה אותו "רשע מרושע, בן סורר ומורה", אמר כי הוא סוחט ממנו כספים, ואינו מרחם על אביו הגוסס[18], הבן טען שהוא צריך לרשת את כסאו של אביו, והציג צוואה שבה אביו ממנה אותו לנהל את עמותות הקהילה[19], אך הקהילה התנגדה לכך והציגה הקלטה מימיו האחרונים של הרב שיק, בה אמר על בנו מילים חריפות, וכן הציגה צוואה חלופית בה כל נכסיו של הרב שיק שייכים לקהילה היות שנבנו מתרומות הציבור[9].

בתשובה לטענותיו של משה שיק המוצגות בסדרה, הגיבו אנשי הקהילה כי משה שיק נמצא בהליכים משפטיים מולם, מתוך רצונו שמבני הציבור שנבנו מתרומות הציבור יעברו לידיו ולרשות ילדיו בטאבו, כי הוא מנסה להשחיר ולפגוע בפעילות העמותה מתוך אינטרס למנוע ממנה את היכולת להתמודד מולו בבתי המשפט וכי עד היום בתי המשפט השאירו את ניהול מבני הציבור בידי הקהילה[17]. בין משה שיק לבין הקהילה מתנהלים משפטים מזה שנים, ובפסק דינו של השופט טל נמתחה ביקורת חריפה על החוזה שנחתם בין שתי עמותות בקהילה לבין משה שיק, לפיו יקבל 20,000 דולר בחודש בתמורה ל'שירותי ייעוץ' שאותם לא סיפק מעולם, ולמעשה ניתנו לו רק כדי שלא יעורר מהומות[20].

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אשר בנחל - סדרה של כ-272 כרכים המכילים מכתבי חיזוק לתלמידיו ולשואלים אותו
 • שאלות ותשובות בחסידות ברסלב - שאלות ותשובות בכל תחומי החיים, הסדרה מונה 42 כרכים.
 • אוצר הקונטרסים - סדרה בת שלושים ושניים כרכים המכילה כ-1000 קונטרסים. בנוסף, לוקטו מהסדרה קונטרסים המדברים על אותו נושא בכרכים מיוחדים: אוצר הקדושה, אוצר החיים, אוצר הסבלנות, אוצר לנשים, אוצר חינוך הילדים, אוצר שלום בית, אוצר הרפואות, אוצר לבחורי ישיבה, אוצר ראש השנה, אוצר הפרנסה.
 • פעולת הצדיק - קורות חייו של רבי נחמן מברסלב
 • שפת הנחל - פירוש על ליקוטי מוהר"ן של רבי נחמן
 • זאת התורה - דרושים על סדר פרשיות השבוע
 • שיחות מוהרא"ש - שיחות וסיפורים שנאמרו לתלמידי "היכל הקודש", חמישה-עשר כרכים
 • אמרי מוהרא"ש - מקבץ מאמרותיו ושיחותיו לתלמידיו
 • נהרי אפרסמון - פירוש על סיפורי מעשיות של רבי נחמן
 • סידור "עת רצון" - ביאור על סידור התפילה ע"פ תורתו של רבי נחמן, 3 כרכים (ליום חול, שבת וראש השנה)
 • 22 פרושים שונים על פרקי אבות - "אהבת אבות" "חסדי אבות", "מגן אבות" ועוד
 • תוך הנחל - שיחות על פרשות השבוע על פי תורתו של רבי נחמן
 • קדושת ישראל - אינדקס של נושאים שונים הקשורים לתיקון הברית
 • ארך אפיים - ספר המדבר מעניין הסבלנות
 • אילן החיים - שיחות מוסר בעניין ניצול הזמן
 • דיבורי מוהרא"ש - נערך מתוך שיעוריו ביידיש, בתרגום לעברית
 • תוך הנחל - סדרת ספרים וחוברות משיחותיו בשבת. הסדרה יוצאת לאור החל משנת תשמ"ו במהדורות שונות, בהן בחוברות שבועיות
 • מראה אש - ביאור על הזוהר
 • להבות אש - ביאור על תיקוני הזוהר
 • שיחות וסיפורים - שיחות ששמע מזקני חסידי ברסלב
 • רגעי מוהרא"ש - יומן שכתב
 • מקור השמחה - עצות ודרכים קלים ונעימים להגיע לשמחה אמיתית, למרות קשיי החיים
 • שמירת הברית
 • נר להצדיק - על חג החנוכה
 • גנזי המלך - פרוש על מגילת אסתר
 • הגדה של פסח אור זרוע
 • פרנסה טובה - עצות וסגולות לפרנסה ממשנתו של רבי נחמן מברסלב
 • תפילות מוהרא"ש - תפילות שנכתבו על ידי מוהרא"ש בספריו ובמכתביו, ולוקטו וסודרו לפי נושאים על ידי תלמידו רז אריאל

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חיי מוהרא"ש (ביוגרפיה מיום הולדתו עד לשנת תש"מ), נכתב על ידי תלמידו הרב יצחק שמואל אהרן לעזער, ירושלים: קרן הדפסה היכל הקודש, ה'תש"פ.
 • מנדל פייקאז', חסידות ברסלב - פרקים בחיי מחוללה, בכתביה ובספיחיה מהדורה שנייה מורחבת, מוסד ביאליק, תשנ"ו, הפרק: "נאו-ברסלביות", עמ' 199–218

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אליעזר שלמה שיק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ספר "רגעי מוהרא"ש"
 2. ^ הוא המשיך לבקר באומן גם בעת השלטון הקומוניסטי. ראו למשל: דן ארקין, מנהיג חסידי ברסלב יבקר בישיבת שאטה, מעריב, 15 באוקטובר 1985
 3. ^ צבי מרק, מגילת סתרים, החזון המשיחי הסודי של ר' נחמן מברסלב, רמת גן, תשס"ז, עמ' 221
 4. ^ יונתן מאיר, גילוי, כיסוי וצנזורה בחסידות ברסלב, מחשבת ישראל 2, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2020
 5. ^ צבי מרק, מגילת סתרים, החזון המשיחי הסודי של ר' נחמן מברסלב, רמת גן תשס"ז, עמ' 221
 6. ^ מנחם רהט, רבם של חסידי ברסלב: "רכשתי בית ביבנאל", מעריב, 30 בינואר 1986
 7. ^ מנחם רהט, לא ניתן להפוך את יבנאל למאה שערים, מעריב, 24 בינואר 1986
  יהודה גורן, בת יבנאל וחסיד ברסלב יקימו ביתם במושבה, מעריב, 29 בינואר 1987
 8. ^ יהודה גורן, מתיחות ביבנאל עם בואם של חסידי ברסלב למושבה, מעריב, 5 בנובמבר 1986
 9. ^ 1 2 3 4 5 בשם האב | פרק 1 - קרבות ירושה, סרטון בערוץ "כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 49:12)
 10. ^ צוואתו המלאה מופיעה באתר "ברסלב סיטי
 11. ^ ראו למשל "שפת הנחל" על תורה א'
 12. ^ כתבה באתר ברסלב סיטי
 13. ^ קשר השתיקה, עונה 1, פרק 5: יבנאל | חדשות 13, באתר רשת 13
 14. ^ גורליק, עו"ד יעל (2018-12-30). "הכשל של רשויות החוק בפרשת ההתעללות ביבניאל". Ynet. נבדק ב-2023-03-16.
 15. ^ מיקי לוין, ‏דרמה משפטית סביב הפרק הבא של "קשר השתיקה", באתר מעריב אונליין, 20 בדצמבר 2018
 16. ^ כאן מקשיבים: ברחתי מהכת ביבנאל, סרטון בערוץ "כאן | דיגיטל - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 13:24)
 17. ^ 1 2 מרב סבר, "הייתי הבן של המלך, בתוך בית משוגעים": מוישי שיק בראיון, באתר ישראל היום, 9 במרץ 2023
 18. ^ אהרן רבינוביץ, ‏בלעדי: ההקלטות המצמררות שקורעות את הקהילה ביבנאל, באתר כיכר השבת, 7 בינואר 2016
 19. ^ ישי כהן, ‏צוואת הרכוש המלאה של מוהרא"ש שיק • חשיפה, באתר כיכר השבת, 15 באפריל 2015
 20. ^ כך התנהלה ברסלב ביבנאל: הפקרות כספית, חוזה שערורייתי עם בן האדמור ומוות מסתורי, באתר www.news1.co.il