יום הצדק החברתי הבין-לאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יום הצדק החברתי הבין־לאומיאנגלית: World Day of Social Justice) הוא מועד בין־לאומי שהוכר על ידי האו"ם. הוא נחגג מדי שנה ב-20 בפברואר, ומטרתו היא קידום המודעות לצדק חברתי ולשוויון חברתי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקור של המושג "צדק חברתי" מגיע מאמצע המאה ה-19, ומשמעותו היא חלוקה צודקת של משאבים חברתיים וכלכליים על ידי מוסדות השלטון לאזרחים. הרעיון הוא שהזכויות החברתיות כגון תעסוקה, שירותי חינוך, טיפול רפואי, דיור, קניין, ומצד אחר החובות, כגון שירות צבאי, מִסים וכיוצא בזה, תנאי יסוד ובסיס לחיים בין אנשים ועליהם להיות מחולקים שווה בשווה.

מועד זה הוכר על ידי האומות המאוחדות בשנת 2007; הוא נוסד על מנת להעלות את המודעות לצדק חברתי בעולם, מתוך תפיסה שצדק חברתי הוא אחד מעקרונות היסוד לקיום חברה צודקת, שלום, שגשוג וקיום משותף של אומות. הוא הוכרז מתוך הנחה שכדי לקדם חברה צודקת, יש להעלות את עקרונות הצדק החברתי לסדר היום ולקדם שוויון בין המינים. ארגון האומות המאוחדות הגדיר את הרדיפה אחר צדק חברתי כמשימה מרכזית עולמית ותכליתה קידום ושמירה על הכבוד האנושי. ההכרזה על יום הצדק החברתי הבין־לאומי מתמקדת בהבטחת הכנסה הוגנת לכל העובדים, הגנה סוציאלית, דיאלוג חברתי, עקרונות יסוד וזכויות בעבודה.[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ United Nations, World Day of Social Justice, United Nations (באנגלית)
ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.