יעקב מורטקוביץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יעקב מורטקוביץ'
קברם של יעקב מורטקוביץ' ואשתו ינינה בבית העלמין היהודי בוורשהמצבה מתארת כוננית ספרים)

יעקב (יאקוּבּ) מוֹרטקוֹביץ'פולנית: Jakób Mortkowicz (לעיתים Jakub);‏ 25 במרץ 1876, אופוצ'נו9 באוגוסט 1931, ורשה) היה מוציא לאור בשפה הפולנית ומוכר ספרים יהודי-פולני ורשאי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעקב בן אליהו מורטקוביץ' נולד בשנת 1876 באוֹפּוֹצְ'נוֹ שבפולין הרוסית במשפחה יהודית. סיים לימודים תיכוניים בעיר ראדום, ולאחר מכן, משלא התקבל ללימודים גבוהים בוורשה מסיבות פוליטיות, נסע ללמוד במינכן, בריסל ואנטוורפן, שם סיים את לימודיו באקדמיה למסחר. בעת לימודיו שם היה חבר אגודת הסטודנטים הפולנים והתאחדות הצעירים הסוציאליסטים. לאחר שובו לפולין עבד עבור הבנק של היפוליט ואוולברג (אנ'). הוא המשיך בפעילותו הסוציאליסטית, הצטרף למפלגה הסוציאליסטית הפולנית, ובגין פעילותו זו, שכללה בין היתר הפצת עיתונות בלתי-חוקית, הוא נכלא ב-1899 במבצר ורשה (אנ') ולאחר מכן הוגלה בכפייה להרי הקווקז.

לאחר ששב מגלותו לוורשה בשנת 1903, נכנס כשותף בעסקי מכירת הספרים של גבריאל צֶנטנֶרשוֶור (Centnerszwer, (פול')), וב-1912 היה לבעלי העסק. בשנת 1915 ייסד את הוצאת הספרים מורטקוביץ' בוורשה (Mortkowicz Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie), שהייתה מהוצאות הספרים החשובות ביותר בפולין שלפני המלחמה. בין מפעליו החשובים היה הוצאה לאור של כל כתבי ניטשה בתרגום לפולנית. בין הסופרים שהוציאו את ספריהם אצל מורטקוביץ' היה הפדגוג וסופר הילדים יאנוש קורצ'אק.

למורטקוביץ' הוענק צלב הקצונה של מסדר תחיית פולין (Polonia Restituta, (אנ')).

מורטקוביץ' התאבד בירייה ב-1931, בגיל 55, בעקבות דיכאון[1] על רקע תוצאותיו של המשבר הכלכלי העולמי.
נקבר בבית העלמין היהודי בוורשה.

מורטקוביץ' היה נשוי למתרגמת ינינה מורטקוביץ; 1875–1960). בתם האנה מורטקוביץ'-אולצ'קובה הייתה משוררת וסופרת, שכתבה יצירות רבות לילדים. בתה שלה (נכדתו של מורטקוביץ'), יואנה אולצ'ק-רוניקר (אנ'), היא סופרת ותסריטאית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Marianna Mlekicka, Jakub Mortkowicz, księgarz i wydawca, Wrocław: Ossolineum,‎‪ 1974.‎
  • יואנה אולצ'אק-רוניקר, בגן הזיכרון, הוצאת שוקן, 2012, תרגם מפולנית עוזי פריידקין

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מותו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]