הצפירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

"הצפירה" היה אחד העיתונים העבריים החשובים שיצאו לאור בוורשה ובברלין מן המחצית השנייה של המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20.

תולדות העיתון[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיתון החל לצאת לאור בעיר ורשה שבפולין בשנת 1862 על ידי חיים זליג סלונימסקי, שהיה גם עורכו הראשון של העיתון. מטרתו העיקרית של העיתון הייתה לקדם את רעיונות ההשכלה בקרב הציבור היהודי. בתחילת דרכו הופיע העיתון כשבועון; עם העלייה במספר קוראי העברית בפולין ובעקבות העיתון "היום" שיצא כעיתון יומי, הגיש העיתון בקשה לשלטונות האימפריה הרוסית להפיכתו של השבועון ליומון. הבקשה אושרה, ובאפריל 1886 החל "הצפירה" להופיע במתכונותו החדשה. בקול קורא לקראת השינוי הציג העיתון את יעדיו: "הצפירה היומית תאצור בקרבה את כל החדשות הנכבדות האצורות מכתבי העת היוצאים לאור בשפת המדינה, עניינים מדינים ועניינים הנוגעים אל משטרי ממשלה, סדרי דת ודין והליכות המסחר ונתיבות חרושת מעשה ומלאכת מחשבת וכל הידיעות הדרושות לצורכי כל אדם מישראל".

הפיכת העיתון ליומון רק סייעה להגדלת תפוצתו, שהגיעה לאלפי מנויים. ב-1893 ערך את העיתון הסופר אברהם שלום פרידברג[1]. נחום סוקולוב, שהיה מכתבי העיתון הבולטים, התמנה בשנת 1894 לעורך החדש בפועל, ומיכל ובר שימש כעוזרו הראשי. סוקולוב סיקר באופן אישי את הקונגרס הציוני הראשון ב-1897, ואחריו התקרב לרעיונות הציונות. עובדה זו מצאה את ביטויו בתכניו של העיתון בשנים שאחר כך.

בשנת 1906, עקב קשיים כלכליים, נסגר העיתון למשך מספר שנים, וחידש את הופעתו רק בשנת 1910. משנת 1917 נהנה העיתון מתמיכת ההסתדרות הציונית. העיתון חדל להופיע בשנת 1931 כאשר עורכו האחרון של העיתון היה יוסף הפטמן.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אורן סופר, אין לפלפל! עיתון 'הצפירה' והמודרניזציה של השיח החברתי הפוליטי, הוצאת מוסד ביאליק והאוניברסיטה העברית בירושלים, 2007.
  • גדעון קוץ, חדשות וקורות הימים, מחקרים בתולדות העיתונות העברית והתקשורת העברית והיהודית, הוצאת הספרייה הציונית ואוניברסיטת תל- אביב, 2013 (ראו במפתח).
  • גדעון קוץ, "המיזוג שנכשל: המליץ והצפירה בכפיפה אחת", קשר 44 (2013), אוניברסיטת תל אביב, עמ' 39- 44
  • עוזי אלידע, "הצפירה - לידתו של השיח 'האובייקטיבי' בעיתונות העברית", קשר, 37, אביב-קיץ 2008, עמ' 139-141.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Telecom-icon.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא תקשורת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.