לדלג לתוכן

יער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יער של עצי צפצפה רעדנית בנבאדה
מפת העולם המציינת את אחוז השטח המיוער בכל ארץ
יער נשיר בדנמרק
יער של עצי מחט בקנדה
יער הביאלובייסקה
יער גשם טרופי באמזונאס.
יער בוושינגטון

יַעַר הוא שטח טבעי בעל מערכת אקולגית מפותחת ביותר, שבו יש צפיפות גבוהה של עצים, שיחים ודשאים אחרים יערות נפוצים בכל האזורים הרטובים של יבשות כדור הארץ, מלבד אנטארקטיקה. כיום, כ-39 מיליון קמ"ר (פחות משלושים אחוז מהשטח היבשתי של פני כדור הארץ) הם יערות, אך שטח זה קטן בהתמדה בעקבות כריתת עצים.

חשיבות היערות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרני שמש ביער
יער ירושלים

יערות מכילים בדרך כלל מספר גדול של עצים הצומחים בגבהים שונים, עם צמחייה נמוכה בקרקעית היער. יער בצורתו הטבעית הוא בית גידול למינים רבים של בעלי חיים וצמחים, בהם מינים רבים הנמצאים בסכנת הכחדה שנפוצים רק ביערות מסוימים, והריסת היער גורמת להכחדתם.

העצים ביער קולטים מהאוויר דו־תחמוצת הפחמן ופולטים חמצן, ובכך עוזרים לאיכות האוויר על כדור הארץ. משום כך, מכונים לעיתים יערות 'ריאות ירוקות'.

סוגי יערות ותפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם סוגים שונים של יערות, כשכל סוג שונה מהאחר בכמות המשקעים, בעלי החיים, אקלים וסוגי העצים והצמחייה בו. סוגי יערות עיקריים:

יערות מותאמים לאקלים ולמזג האוויר באזור.

שמירה על יערות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלל כריתת עצים רבה שכתוצאה ממנה הולכים ונעלמים יערות ומיני בעלי חיים רבים מכדור הארץ, מדינות רבות חוקקו חוקים שמונעים או מגבילים כריתת עצים[1].

לחלק מהיערות ישנם יערנים שתפקידם להשגיח שאנשים לא מבעירים אש במקומות אסורים, ולא מזיקים לעצים. יערות יכולים להינזק על ידי שריפות, כריתת עצים, גשם חומצי וזיהום.

היער העתיק בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכתב העת Journal of the Geological Society, דווח ב-2024 על מציאת יער המאובנים העתיק ביותר בעולם, שנמצא בצפון דבון ובמערב סומרסט שבדרום-מערב אנגליה. העצים, בני כ-390 מיליון שנה עתיקים בכ-4 מיליון שנים יותר מגילם של העצים שהתגלו במדינת ניו יורק, ונחשבו עד כה לעתיקים ביותר[2].

יערות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יערות בישראל

בכשישה אחוזים משטח ישראל ננטעו חורשת נטע אדם של אורנים. החורשות בישראל הם יערות נטע אדם, לאחר שבמשך מאות שנים בוראו מרבית שטחי היער והחורש הטבעי בארץ ישראל לצורך פינוי שטחים לחקלאות ולמרעה, ולניצול עצי יער כחומר גלם לבנייה והסקה.

ברבות השנים, התגלתה שתילת האורנים בארץ ישראל כטעות חמורה. האורנים אינם שורדים בגלל תנאי היובש הקשים בארץ, ופוגעים במערכת האקולגית הטבעית.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יערות בישראל

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גליליאו צעיר, ‏היער הנעלם, באתר "הידען", 9 בספטמבר 2014
  2. ^ העתיק בעולם: נחשף יער בן 390 מיליון שנה באנגליה, באתר ynet, ‏2024-03-11