יתרון לגודל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יתרון לגודל הוא מונח מתחומי הכלכלה והניהול המתאר מצב בו ארגון גדול נהנה מעדיפות על פני ארגון קטן יותר, מעצם היותו גדול יותר. המושג המשמש הן בהיבט המחקרי והן בהיבט של קבלת החלטות. המושג הנגדי הוא חיסרון לגודל.

את הגודל מאפיינים על פי העניין. מאפייני גודל שכיחים הם מספר אנשים, היקפי פעילות כגון מספר היחידות המיוצרות, כמות מכירות וכדומה והון.

דוגמאות למצבים של יתרון לגודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • צמצום באחוז העלויות הקבועות - עלויות קבועות הן הוצאות שאינן תלויות בהיקף הייצור או בכמות המשתמשים, לפחות למשך פרק זמן. ככל שהעלויות הקבועות נחלקות על פני יותר יחידות (אנשים, מוצרים) התקורה ליחידה יורדת, כך שניתן להעמיס עלות יותר נמוכה לכל יחידה בעת מכירתה ועדיין לכסות את העלויות הקבועות.
  • שיפור עמדת מיקוח - גודלה של קבוצה מעניק לה כמה יתרונות בעת מיקוח כלכלי. ראשית, בקניה סיטונאית קיים יתרון מובנה של הנחת כמות וככל שהקניה גדולה יותר כך גדלה ההנחה. בנוסף, גודלה של הקבוצה או של הרכישה עשוי להפוך את הרוכשים ללקוח אסטרטגי ולשפר את מעמדם בעת המיקוח. גם עבור הספק יש יתרונות לגודל שכן ספק גדול, המספק את מרכולתו ללקוחות רבים אינו תלוי בלקוח אסטרטגי ומעמדו במיקוח משתפר.

יתרון לגודל הוא כאשר פירמה מביאה לקיטון בעלות הממוצעת ליחידה כאשר היא מגדילה את תפוקתה, נובע בדרך כלל מעלויות קבועות גבוהות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.