כלא סיידנאיא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

כלא סיידנאיאערבית: سجن صيدنايا) הוא כלא צבאי ליד דמשק בסוריה המופעל על ידי משטר בשאר אל-אסד. בית הכלא משמש לכליאת אלפי אסירים, הן עצירים אזרחיים והן אנשי האופוזיציה נגד הממשל[1].

בשנת 2016 המכון לארכיטקטורה פורנזית ערך מחקר בשיתוף פעולה עם אמנסטי אינטרנשיונל, על בית הכלא שהתבסס על ראיונות עם עצורים ששרדו את השהות בכלא. במשך רוב זמן שהותם במקום, האסירים הוחזקו בחושך כשעיניהם קשורות. החקירה התמקדה, לפיכך, ב"עדויות שמיעה" שלהם, שתרגמו את החלל לצלילים, וכעת תורגמו מחדש למודל אדריכלי דיגיטלי ששחזר את מבנה בית הסוהר הידוע לשמצה. חוקרי המכון הבינו שבעזרת בניית מודל אדריכלי דיגיטלי מפורט, מהסוג בו משתמשים ארכיטקטים כדי להציג ללקוחותיהם את המראה העתידי של בתיהם, ניתן לא רק לשחזר אלימות שהופעלה על חללים, אלא גם לסייע לעדים לשחזר אירועים. המודל הופך לטכניקת היזכרות ולבמה עליה ניתן להניח פיסות זיכרון. בעזרת המודל שהם לאט לאט בונים, העדים יכולים לנוע מחדש בחלל הן של המבנה והן של הזיכרון שלהם.[2][3]

אמנסטי אינטרנשיונל העריך בפברואר 2017 כי: "בין 5,000 ל-13,000 איש הוצאו להורג ללא משפט בסיידנאיא בין ספטמבר 2011 לדצמבר 2015"[4].

על פי משרד החוץ האמריקאי, נבנתה שם משרפה המשמשת לשריפת גופות המוצאים להורג, במטרה להעלים את הראיות להוצאות להורג ההמוניות בכלא[5].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1]
  2. ^ SAYDNAYA: Inside a Syrian Torture Prison, Forensic Architecture official website
  3. ^ Michael Kimmelman (April 6, 2018). "Forensics Helps Widen Architecture's Mission". The New York Times
  4. ^ [2]
  5. ^ [3]
    סוכנויות הידיעות, ארה"ב: אסד הקים משרפה לאלפי גופות אסירים, באתר ynet, 15 במאי 2017
P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.