לדלג לתוכן

כף קומורין

אנדרטת ויווקנדה ופסל תירוּבַלוּבַר בכף קומורין

כף קוֹמוֹרין הוא הנקודה הדרומית ביותר בתת-היבשת ההודית גופא (כלומר למעט סרי לנקה) בקו הרוחב '4 8° צפון ובקו אורך '35 77° מזרח. הכף הוא לשון יבשה סלעית במדינת טאמיל נאדו בהודו, המהווה המשך של רכס הרי גהאט המערביים. בנקודה זו נפגשים שלושה גופי מים: הים הערבי ממערב, מפרץ בנגל ממזרח והאוקיינוס ההודי מדרום.[1] הכף מפריד גם בין שני אזורים חשובים בהיסטוריה של הודו: חוף מלבר ממערב וחוף קורומנדל ממזרח.

בכף קומורין שוכנת העיירה קניאקומרי בת 20,000 התושבים, שהיא אתר חשוב לעלייה לרגל בהודו. השם קומורין הוא שיבוש השם קניאקומרי שפירושו בשפות הסנסקריטיות: "הבתולה קאניה" בהתייחס לאלה הבתולה מהמיתולוגיה ההודית שהמקדש "בהגוותי אמן" (Bhagavathy Amman), שבו נוהגים לסגוד לה, שוכן בכף.

המקום משמש כאתר עלייה לרגל לאלה הבתולה, ויש בו גם אתר זיכרון למהאטמה גנדי ופסל ענק בן 41 מטר של תירוּבַלוּבַר - פילוסוף, סופר ומשורר טמילי שמשערים כי חי בין המאה הראשונה לפנה"ס למאה השמינית לספירה וחיבורו הידוע ביותר דן באתיקה.

אף שכף קומרין הוא הנקודה הדרומית ביותר בתת-היבשת ההודית גופא, הוא איננו הנקודה הדרומית ביותר בהודו. איי ניקובר שוכנים דרומה ממנו.


קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כף קומורין בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ אם כי על פי ההגדרה שני הראשונים הם חלק מהאוקיינוס ההודי