לאון ב. אלקלעי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מודעת פרסומת לחנות הספרים אלקלעי בבוקרשט

לאון ב. אלקלעי (1847 בוקרשט-1920 בוקרשט) היה מוציא לאור ומשווק ספרים רומני, בן למשפחה יהודית ספרדית מבוקרשט. דרך ההוצאות לאור שהקים תרם תרומה חשובה לחינוך, לחיי הספרות והתרבות ברומניה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שלמד בבית ספר יסודי עשה לאון ב. אלקלעי עוד שנתיים לימודי גימנסיה ויצא לעבוד כמוכר רחוב של ספרים, חוברות וכתבי-עת ישנים ונדירים. בגיל 17 (שנת 1864) פתח במרכז בוקרשט, בצומת הרחובות פודול מוגושואיי (לימים - קאליה ויקטוריי מס.27) ושדרות אליסבטה את חנותו הראשונה שכללה שני ארונות עמוסי ספרים.

בשנת 1883 במקום חנות הספרים הישנים הראשונה הקים שתי חנויות חדשות:אחת לספרים והשנייה לכלי כתיבה. חנויות אלה השתכנו באותה קומת הקרקע של המלון הרדאן, שהפך לאחר מכן למלון "גראן הוטל דו בולוואר" (מלון "בולווארד"), לארחוק מהצירות הרוסית. עם הזמן עבר גם לפעילות מו"לית באמצעות שתי הוצאות לאור בעלי שמות בעלי נינוח צרפתי - Librăria Alcalay ("ספריית אלקלעי") ו"הספרייה העולמית אלקלעי" (Librăria Universală Alcalay).

בימי בניית ה"גראן הוטל" עבר אלקלעי זמנית לבניין "קולוס" על ידי הפרפקטורה של המשטרה. אחר כך חזר לבניין המלון בקומת קרקע. בשניים מחלונות הראווה הציג, בין השאר, ספרים בצרפתית עם סיפורים ארוטיים וטקסטים מלומדים על מיניות האדם, ובחלון השלישי ספרים שימושיים (כמו "איך מרמים בקלפים" וכו') או ספרים קלאסיים, תרגומים לרומנית בסדרת "הספרייה של כולם". החנות של אלקלעי כללה את הספרים שהוצאו לאור ברומניה, ובנוסף ספרים שיובאו מצרפת וגרמניה, והתמחתה גם בספרי רפואה ומשפטים. בנוסף נמכרו בה גם כלי נגינה ופרטיטורות.

בין השנים 1899 - 1920 פרסמה ההוצאה לאור אלקלעי את סדרת הספרים הקרויה "הספרייה של כולם" Biblioteca pentru toţi (שהוקמה ב-1895 על ידי קרול מילר ודומיטרו סטנצ'סקו) שבה הוצאו לאור מגוון רב של ספרים, כולל ספרים ממיטב הספרות הרומנית והעולמית, במחירים השווים לכל נפש. אחרי מותו של אלקלעי הסדרה ממשיכה להופיע בהוצאות לאור אחרות עד ימינו. הוצאת אלקלעי פרסמה גם קטלוג ספרים שבפני עצמו היה בכורה בזירת הוצאות הספרים הרומניה. לאון ב. אלקלעי נבחר לסגן יושב ראש איגוד חנויות הספרים ברומניה[1]. בשנת 1932 חנות הספרים המרכזית נרכשה על ידי ינקו שרגא וס. שוורץ חידשו אותה ושמרו את השם אלקלעי עד שנת 1940 כשעברה לבעלים רומני, רומולוס צ'ופלק מקלוז'.[2] למשפחת המוציא לאור לאון אלקלעי היו קרובים מדרגה ראשונה שעלו לארץ ישראל בתחילת המאה ה-20. עם צאצאי המשפחה נמנה גם שחקן התיאטרון הישראלי יליד רומניה, מוסקו אלקלעי.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • George Potra - Din Bucureştii de ieri

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזכרונותיו של קונסטנטין בלצ'אנו-סטולניץ' על חנות הספרים אלקלעי

  • H Kuller, N. Cajal (coord) Contribuția evreilor din România la cultură și civilizație, Hasefer, București 2004

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ G.Potra
  2. ^ H.Kuller 2004 עמ' 596
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.