לאקונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Split-arrows.svg ערך זה מועמד לפיצול: ערך זה גדול מאוד או שהוא עוסק במספר נושאים. ייתכן שפיצול הערך לערכי משנה יקל על הקריאה ועל איתור מידע רלוונטי.
אתם מוזמנים לדון בדף השיחה בהצעה לפצל את הערך.

לָאקוּנָה (ברבים "לאקונות", מלטינית: lacuna - "חור" או "בור" - ברבים: lacunae. בעברית: חֶסֶר[1]) היא מחסור בדבר מה - בין אם מחסור במלל בטקסט או מחסור במידע, או מחסור בתקדים משפטי או בהוראת חוק.

דוגמה ללאקונה בטקסט מופיעה בכתובת שעל קבר ...יהו אשר על הבית:

"זאת [קברת ...]יהו אשר על הבית. אין פה כסף. וזהב
[כי] אם [עצמתו] ועצמת אמתה אתה. ארור האדם אשר
יפתח את זאת".

המקטעים בסוגריים שבכתובת וכן שמו המלא של האדם הקבור אינם ידועים בשל שברים בכתובת ומחיקות הטקסט. הלאקונה מסומנת על ידי סוגריים מרובעים או על ידי שלוש נקודות.

פסיכולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפסיכולוגיה, לאקונה היא חסר באישיות של אדם או בתפיסתו, לדוגמה - חסכים שנגרמו לאדם בשל היעדרו של האב במשפחה חד-הורית נקראים "לאקונות".

משפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשפטים, לאקונה היא חסר בדין, העדרה של הוראה בחקיקה או בתקדים המתייחסת למקרה.

בחוק יסודות המשפט, תש"ם-1980 נקבעה הוראה המורה לבית המשפט מה ייעשה בעת מציאת לאקונה, לפיה: ראה בית המשפט שאלה משפטית הטעונה הכרעה, ולא מצא לה תשובה בדבר חקיקה, בהלכה פסוקה או בדרך של היקש אנלוגיה, יכריע בה לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל.

במקום שמתגלה "לאקונה" בחוזה, רשאי בית המשפט להשלים את החסר, ובלבד שהוא יוכל לסמוך עצמו על הוראת דין (חקוקה או הלכתית), שמכוחה ניתן לבצע השלמה זו[2]. הוראת דין כללית שכזו מצויה, למשל, בסעיף 26 לחוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג-1973, שעניינה הנוהג שבין הצדדים או הנוהג המקובל בחוזים מאותו סוג[3].

יש להבדיל בין לאקונה לבין הסדר שלילי - למרות שבשני המקרים המצב הבסיסי הוא שתיקת הדין בסוגיה, לאקונה הינו מצב בו הסדר חוקי השמיט תשובה לסוגיה אותה ניתן להשלים באנלוגיה כאמור, הסדר שלילי הוא מצב בו המחוקק מלכתחילה החליט כי הסדר חוקי לא יחול על סוגיה - ולא ניתן להשלימו על דרך ההיקש.

שתיקת החוק אינה מצביעה בהכרח על 'הסדר שלילי'. שתיקת החוק מדברת בכמה לשונות. לעתים השתיקה מהווה חסר (לאקונה); לעתים השתיקה מהווה חוסר נקיטת עמדה בסוגיה משפטית, תוך השארת הסדרתה למערכות נורמטיביות שמחוץ לחוק המתפרש. לעתים השתיקה מהווה 'הסדר שלילי'... דבר זה יקרה מקום שתכלית החקיקה הנה לשלול הסדר משפטי מסוים. 'הסדר שלילי' קיים, אפוא, רק מקום ששתיקת החוק היא 'שתיקה מדעת'.

רע"א א.ש.י.ר יבוא יצור והפצה נ' פורום אביזרי ומוצרי צריכה בע"מ, תקדין עליון, כרך (3) 98, בעמ' 992

פילוסופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפילוסופיה, הלאקונה הינה שלב חסר בוויכוח המעיד על צעד לוגי מסוים שאינו מתבסס על הצעד הקודם לו (אף שמתיימר להתבסס).

בלשנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרגום, הלאקונה היא מצב בו למילה מסוימת בשפה אחת אין מקבילה בשפה אחרת, ולא ניתן לתרגמה ישירות. דוגמה לכך היא המילה מכתש שאין לה מקבילה בשפות אחרות, מאחר שמכתשים מסוג מכתש רמון, המכתש הגדול והמכתש הקטן הם תצורת נוף הייחודית למדינת ישראל וחצי האי סיני, ואין אותם במקומות אחרים בעולם. מסיבה זו תורגמה המילה כ"מכתש" גם לשפות אחרות.

מידענות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספריות, לאקונה היא חוסר משמעותי ועמוק בתחום מסוים. לדוגמה, ספרייה המחזיקה ספרים של סופרים אנגליים, אך אין ברשותה אף ספר של ויליאם שייקספיר.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במוזיקה לאקונה הינה הפסקה במהלך נגינת יצירה בה כלי הנגינה אינם מנגנים ומהווה למעשה "שתיקה דרמטית". הפסקה זו מיועדת להדגיש את קטעי המוזיקה האחרים על ידי יצירת רוגע או מתח. משך הלאקונה משתנה מיצירה ליצירה.

הלאקונות אינן נפוצות במוזיקה הפופולרית,ייתכן שבשל חוסר הסבלנות של המאזינים ומשך הקשב הקצר בעידן המודרני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ איך אומרים בעברית?.
  2. ^ ע"א 2038/03 - ולדימיר שפירו נ' FEIN & CO. LTD תק-על 2005(3), 206 בעמ' 212.
  3. ^ ע"א 554/83 "אתא" חברה לטקסטיל בע"מ נ' עזבון המנוח זולוטולוב יצחק ז"ל, פד"י מ"א (1) 282 בעמ' 303