לוסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגם של השלד "לוסי" כפי שהוא מוצג במוזיאון הלאומי לאנתרופולוגיה ולהיסטוריה במקסיקו סיטי
שחזור אמנותי של נקבת אפרנסיס על-פי השלד של לוסי, מוצגת כשהיא הולכת על העתק גבס של העקבות מאתר לייטולי.

לוסי הוא כינוי ושם נפוץ שניתן בשנת 1974 לשלד מאובן של הומיניד, מספר קטלוגי AL 288-1, שגילו בערך 3.2 מיליון שנים ושייך למין אוסטרלופיתקוס אפרנסיס. עקב מבנה האגן נקבע שהשלד הוא ממין נקבה. השלד התגלה באתר ארכאולוגי הנמצא בעמק נהר האוואש התחתון שבמשולש עפר באתיופיה. השלד שמור במעבדת מוזיאון הלאומי של אתיופיה באדיס אבבה, ודגם שלו נמצא בתצוגה הפתוחה לציבור.

השלד של לוסי הוא אחד השלמים ביותר שהתגלו בחקר האבולוציה של האדם, כ-40% מכלל השלד. יתר על כן, כמעט כל חלק החסר בצד אחד של השלד נמצא בצידו השני, ולכן בהנחה סבירה של סימטריה ניתן לשחזר כמעט את כל השלד, להוציא חלקה העליון של הגולגולת ואצבעות הידיים והרגליים. גובהה של לוסי היה 1.1 מטר והיא שקלה כ-29 ק"ג, בערך כמו שימפנזה ממוצע. למרות המוח הקטן, עצמות הרגליים דומות מאוד לאלו של האדם הנבון מה שמראה בביטחון רב כי לוסי ומינים מסוגה הלכו זקוף.

הפליאואנתרופולוג שמצא את השלד, דונלד ג'והנסון, שמע את השיר של להקת הביטלס - "לוסי ברקיע היהלומים" בזמן שחגגו את הגילוי, ולכן הוענק לה כינוי זה.

מציאת לוסי נחשבת למפנה חשוב בחקר האבולוציה של האדם. השלד הובא אז מאתיופיה לקליבלנד שבאוהיו, על ידי פרופסור דונלד ג'ונסון ממוזיאון הטבע שבקליבלנד, שם הוא חקר את השלד יחד עם צוות. אחד השותפים בצוות היה יואל רק שחקר את הפנים. ג'ונסון כתב ספר, בשם "לוסי", שסיכם את תוצאות המחקר. במשך יותר משלושה עשורים נחשבו לוסי ובני מינה לאבות הפרימיטיבים של המין האנושי, מהקדומים ביותר שהלכו הליכה זקופה. אולם מחקר חדש שנערך באוניברסיטת תל אביב מגלה שהאוסטרלופיתקוס אפארנסיס לא היה אלא בן-דוד של אבות המין האנושי, השייך לענף אחר במשפחת האדם שנכחד כבר לפני מיליוני שנים. משמעות הממצא היא שכעת נוצר פער אבולוציוני של מעל מיליון שנה, שבמהלכו לא נמצאו יצורים שניתן להחשיבם לאבות הקדומים של האנושות.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Mammoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים פרה-היסטוריים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.