לימפומה של העור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לימפומה של העור היא גידול סרטני של מערכת הלימפה אשר מקורו בעור. לימפומה של העור מתחילה בעור ולעיתים קרובות נשארת שם מבלי להתפשט לאיברים פנימיים. כ -5% מכלל סרטני הלימפה מתחילים בעור. לפעמים לימפומה שמתחילה להתפתח בבלוטת לימפה תתפשט ממנה לעור. במקרים אלה היא לא תוגדר כלימפומת העור אלא כלימפומה.


סוגי לימפומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים 2 סוגים עיקריים של לימפומות:

  1. הודג'קין (המוכרת גם בשם לימפומה על שם הודג'קין או מחלת הודג'קין) על שמו של ד"ר תומאס הודג'קין, אשר תיאר אותה לראשונה בשנת 1832.
  2. לימפומה שאינה הודג'קין - השם הכללי לכל יתר סוגי הלימפומות.

סיווג לימפומת העור[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) והארגון האירופי לחקר וטיפול הסרטן (EORTC), מסווגות לימפומת העור בשתי דרכים. דרך אחת היא על פי אופן ההופעה שלהן תחת מיקרוסקופ, והשנייה, על ידי איתור של חומרים מסוימים המופרשים על ידי תאי הלימפה המעורבים.

לימפומות עור של תאי T[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. מיקוזיס פונגוידס (Mycosis fungoides)- מדובר בלימפומה שאינה הודג'קין. מקורה בתאי T. גיל האבחנה האופייני הוא 60, והמחלה שכיחה פי שניים בגברים בהשוואה לנשים.
  2. לימפומה עורית ראשונית אנאפלסטית מסוג תא גדול (Primary cutaneous anaplastic large cell lymphoma)- למרות שבדרך כלל מאובחנת בגילי 50-60 דווחו גם מיקרים בבני 10. מתחילה כחטט קטן ולעיתים מתפתחת למספר חטטים בעור. המחלה שכיחה פי שניים בגברים בהשוואה לנשים.
  3. לימפומטויד פפולריס (Lymphomatoid papulosis)- שכיח בצעירים וגם בילדים ויותר בקרב גברים. מתחיל כמספר פצעים דמויי-חטטים על החזה והגפיים. בהמשך מתפתח כיב במרכז הפצע.המחלה היא כרונית, אינה קטלנית ולעיתים הריפוי הוא ספונטני.
  4. לימפומה תת-עורית דמוית פניקוליטיס (Subcutaneous panniculitis-like T-cell lymphoma)- תוקפת את השכבות העמוקות של העור, בדרך כלל באזור הרגליים. השכיחות זהה בין שני המינים.
  5. לימפומת עור ראשונית של תאי T פריפריאליים(Primary cutaneous peripheral T-cell lymphoma)- סוג נדיר מאוד אשר נבדל לכמה קבוצות על פי סוג תאי ה-T המעורבים בו.


לימפומות עור של תאי B[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. לימפומת עור ראשונית של שולי בלוטות הלימפה (Primary cutaneous marginal-zone B-cell lymphoma)- סוג המתפתח באופן איטי מאוד ומגיב היטב לטיפול. המחלה יכולה להתפרץ בכל גיל ולעיתים נקשרה הופעתה לזיהום בקטריאלי מבורליה (borelia).
  2. לימפומת עור ראשונית של מרכז הבלוטה (Primary cutaneous follicle-center lymphoma) - סוג זה מאופיין בקצב גידול מהיר ומפוזר בעיקר באזור התחתון של הרגליים. זהו סוג שכיח יחסית מבין לימפומות העור, בעיקר בקרב אוכלוסייה מבוגרת ויותר אופייני לנשים.
  3. לימפומת עור ראשונית מתפזרת (Primary cutaneous diffuse large B-cell lymphoma)-לימפומה נדירה יחסית אשר יכולה להתפתח גם בכלי דם תת-עוריים. מופיעה באזורי גוף שונים למעט ברגליים.