ליקיאון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ליקיאוןיוונית: Λύκειον), חורשה שהוקדשה לאל היווני אפולו, ליד אתונה.

אחד משמותיו של אפולו היה אפולו ליקיוס Apollo Lyceios, כלומר אפולו מהיישוב ליקיה ועל פי השם הזה נקראה החורשה. ליד החורשה היה גימנסיון בו לימד אריסטו את תלמידיו ומכאן נגזר שמו של בית ספר זה ל"ליקיאון".

בית ספר זה שכן במספר בניינים שהיו מוקפים בשבילים מכוסים. אריסטו נהג ללמד כשהוא מתהלך עם תלמידיו בשבילים אלה (peripatoi ביוונית) ומכאן הכינוי "פריפטטים" שדבק בתלמידיו.

הפריפטטים היו מדענים ומלומדים שהקדישו את זמנם למחקר ועסקו בזואולוגיה, בוטניקה, ביוגרפיה, היסטוריה של המדע, פילוסופיה, ספרות ומשפטים.

אחרי מות אריסטו ב-322 לפנה"ס עמד תלמידו תאופרסטוס בראש הליקיאון, ואחרי מות תאופרסטוס ב-287 לפנה"ס הליקיאון לא שרד זמן רב ולימוד המדעים עבר מאתונה לאלכסנדריה שבמצרים.

שימוש מודרני במושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם ליקיאון התגלגל בשפות האירופאיות ככינוי לבית ספר גבוה (היום בית ספר תיכון) והיה ל"ליצאום" (Lyzeum) בגרמנית (ולעתים גם בעברית), (Liceo) בספרדית, "ליסה" (Lycée) בצרפתית ובעוד שפות רבות המושפעות משפות אירופה. באימפריה הרוסית נקראו בשם זה (ברוסית:Лицей) בתי ספר יוקרתיים להכשרת פקידות גבוהה. בסך הכל בתחומי האימפריה הרוסית היו שישה ליקיאונים, המפורסם מהם היה בבירת האימפריה.