ליריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: תיקוני ניסוח ותרגום.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

ליריקהאנגלית: Lyrics) היא אוסף מילים שיוצרות שיר, אשר בדרך כלל מורכב מבתים ופזמון. כותב הליריקה הוא פזמונאי. המילים ליצירה מוזיקלית מורחבת כמו אופרה, עם זאת, בדרך כלל מכונות לברית והכותב שלהן, לבריתן. המשמעות של המילים יכולה להיות מפורשת או משתמעת מהן. חלק מהמילים הן מופשטות, כמעט בלתי מובנות, ובמקרים כאלה, ההסבר שלהן מדגיש את הצורה, הביטוי והסימטריה של הביטוי.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליריק נובע מהמילה הלטינית λυρικός (lyrikós), צורת התואר של נבל. היא הופיעה לראשונה באנגלית באמצע המאה ה-16 בהתייחסות לתרגום של הנרי הווארד את יצירותיו של פרנסיסקו פטרך והסונטות שלו. השירה הלירית היוונית הוגדרה על ידי האופן שבו שרים אותה בליווי הנבל או קיטארה, בניגוד לאפוסים המזומרים הרשמיים או הקינות הנלהבות יותר בליווי החליל. האופי האישי של רבים מהבתים של תשעת המשוררים הליריים הובילו למה שאנו מכירים כיום כ"שירה לירית" אך המובן היווני המקורי- מילים שנוצרו למוזיקה- בסופו של דבר הובילו לשימוש בהן כ"ליריקה", הופיעו לראשונה במילון למונחים מוזיקליים ב-1876 של סיר ג'ון סטיינר ובארטת. הם עשו שימוש במילה כיחיד מהותי: "לירית, שירה או בית ריק שנועד להיעשות שימוש בו למטרת מוזיקה או לשיר אותו". עד שנות ה-30, השימוש הנוכחי ב"ליריקה" החל, וזהו הסטנדרט מאז שנות ה-50.

פואמות כליריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההבדלים בין פואמה ושיר עשויים להיות פחות משמעותיים היכן שבית מוכוון למוזיקה, עד כדי כך שכל הבחנה הופכת לא אפשרית. זה מוכר אולי בדרך שבה לשירים מוכרים יש מילים.

עם זאת, ייתכן שהבית נכתב לפני המנגינה שלו (כמו במקרה של "Rule Britannia" שנכתב למוזיקה, ו"And did those feet in ancient time" אשר הפך להמנון "ירושלים"), או המנגינה עלולה ללכת לאיבוד עם הזמן אך המילים שורדות, ומותאמות להן מספר מנגינות שונות (הדבר נפוץ במיוחד במזמורים ובלאדות).

יש מגוון רחב של סיווגים אפשריים להתרבות (תחת המנון, בלדה, בלוז, מקהלה, שיר עממי, תפילה, ליברטו, שיר ערש, שירי לכת, שיר הלל, רוחני ועוד). שירי ילדים יכולים להיות שירים, או חרוזים: הטווח אינו מעיד על הבחנה. גאזאל הוא צורה מושרת שנחשבת בעיקר פיוטית. ראו גם סוגי שירה של ראפ, ושורשים של מוזיקת ההיפ-הופ. בדומה לכך, פסקה דרמטית עשויה בדרך כלל להישפט (במיטבה) כשירה, אך לא בהיקף של פואמות (ראה ערך פסקה דרמטית). בתקופת הבארוק (ראה המוזיקה הקלאסית בתקופת הבארוק), מנגינות והמילים שלהן היו פרוזה. במקום שורות מזווגות הם מורכבים ממשפטים רטוריים או פסקאות אשר בנויים ממחוות פתיחה, הגברה (לעיתים מציג המשכיות), וסיום (המציג קצב), למשל, באפילוג הגרמני "German Vordersatz- Fortspinnung- Epilog":

  • When I was a child, (הפתיחה)
  • I spake as a chil, (הגברה)
  • I understood as a child,
  • I thought as a child;
  • But when I became a man, I put away childish things. (הסיום)

המפנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במילים של מוזיקה פופולרית "המפנה" הוא מילה, לעיתים קרובות כינוי, "שבו התייחסות משתנה בהתאם למי שמדבר, מתי ואיפה" כמו למשל: "אני", "אתה", שלי", "שלנו". לדוגמה, מי הוא ה"שלי" של "הדור שלי"?

זכויות יוצרים ותמלוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לעכשיו, קיימים אתרי אינטרנט רבים המציעים רשימה של מילים לשירים. הצעה זו, עם זאת, היא שנויה במחלוקת, שכן חלק מהאתרים כוללים מילים לשירים אשר מוגנים בזכויות יוצרים ללא הרשות המוצעות לקורא ללא רשות של בעל הזכויות. האגודה האמריקאית להוצאה לאור של מוזיקה (MPA), המייצגת את חברות המוזיקה, יצאה בקמפיין משפטי נגד אתרים כאלה בחודש דצמבר 2005, נשיא האגודה, לורן קייזר, אמר כי המילים המפורסמות באופן חופשי באתרי אינטרנט הן "בלתי חוקיות לחלוטין" ורצה כי חלק ממפעילי האתרים ישבו בכלא על כך. רישיונות עבור מילים לשירים ניתן להשיג בצפון אמריקה באמצעות אחת משני התוכנות: "Gracenote Inc." או "LyricFind". החברה הראשונה שמספקת מילים לשירים באופן חוקי הייתה Yahoo!, מהר אחריה הופיעו MetroLyrics ו-Lyrics.com. אתרים רבים נוספים למילים לשירים החלו לספק רשימה של המילים באופן חוקי, כמו למשל "SongMeanings" ו"LyricWiki". אתרי אינטרנט המתחרים זה בזה ומספקים מילים לשירים מציגים תוכן שאינו חוקי, יוצרים אתגרים סביב החוקיות והדיוק של המילים. בניסיון האחרון להפסיק את התופעה של אתרי האינטרנט הללו, בית משפט פדרלי הורה לאתר LiveUniverse, רשת של אתרים המנוהלת על ידי השותף המייסד של מייספייס בראד גרינספאן, להפסיק את הפעלת ארבעת האתרים המציעים מילים לשירים ללא רישיון.

מחקר אקדמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן ללמוד ליריקה מנקודת מבט אקדמית. לדוגמה, חלק מהמילים עשויות להיחשב צורה של פרשנות חברתית. מילים לעיתים מכילות נושאים פוליטיים, חברתיים, כלכליים - וגם אלמנטים של אסתטיקה - וכך יכולות לייצג מסרים תרבותיים משמעותיים שמטרתם לתקשר. מסרים אלו יכולים להיום מפורשים, או משתמעים דרך מטאפורה או סמליות. מילים יכולות גם להיות מנותחות ביחס לתחושת אחדות (או חוסר האחדות) שיש להן עם התמיכה במוזיקה. ניתוח המתבסס על גוונים וניגוד הן דוגמאות מסוימות. פרופסור לשעבר של אוקספורד במחלקה לשירה, כריסטופר ריקס, פרסם ניתוח מפורסם בשם "Dylan's Visions of Sin", ניתוח מעמיק ואופייני לריקס, של המילים של בוב דילן. ריקס נותן אזהרה כי ללמוד את השירה והמילים במקביל למוזיקה הייתה עשויה להביא להישג קריטי הרבה יותר מסובך. כלומר ההמלצה שלו היא ללמוד את המילים בנפרד מהמוזיקה, מהמנגינה.

חיפוש מילות שירים במנועי חיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיפוש מילות שירים הוא בין השימושים הנפוצים למנועי חיפוש. דו"ח שפורסם ב-2009 על ידי McAfee, מצא כי חיפושים בהקשר לליריקה וחיפושים המכילים את המילה "חינם" הם בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר להשיג תוצאות מסוכנות במנועי חיפוש, הן במונחים של סיכון ממוצע של התוצאות וסיכון מרבי של כל תוצאה.

החל מסוף שנת 2014, גוגל שינתה את דפי תוצאות החיפוש שלה כדי לכלול את מילות השיר. כאשר משתמשים מחפשים את שם השיר, גוגל יכולה להציג את המילים ישירות בדף תוצאות החיפוש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליריקה בוויקישיתוף