לקט ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל לקט ישראל

לקט ישראל הוא בנק המזון הגדול בישראל אשר הוקם בשנת 2003 והוא הארגון היחיד בישראל העוסק בהצלת מזון בלבד, למען הזקוקים לו.

פעילויות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצורך ההולך וגדל במזון בקרב חלק ניכר באוכלוסייה, ומנגד – עודפים רבים של מזון שנזרקים, הובילו בשנת 2003 להקמת ארגון לקט ישראל על ידי ג’וזף גיטלר.

עם עלייתו ארצה, נחשף ג'וזף לסיפוריהם של אנשים נורמטיביים, שלמרות עבודתם המאומצת אינם מצליחים לפרנס בכבוד את משפחותיהם. הוא הבין שהסטטיסטיקה המדאיגה של העוני במדינת ישראל איננה משקפת רק את אותן "אוכלוסיות מיוחדות", אלא מתייחסת למאות אלפי ישראלים חרוצים העובדים ונאבקים כדי לשרוד - אך נותרים מתחת לקו העוני. ג'וזף לקח חופשה מהעסק המשפחתי וחקר את הנושא.

הצורך היומיומי של עמותות ומוסדות הסיוע במזון למול כמויות עצומות של עודפי המזון האיכותי המושלכות- הובילו אותו לתובנה כי עליו לייבא ארצה את רעיון הצלת המזון, שהיה נפוץ ומוכר בארצות הברית והוא פשוט וטבעי: חיבור בין כמויות עצומות של עודפי מזון איכותי ומזין, לבין אלו הזקוקים לו. 

כיום, מוביל הארגון את תחום הצלת עודפי המזון והוא הארגון היחיד בישראל שכל עיסוקו הצלת מזון, למען הזקוקים לו.

על פי דו"ח אובדן המזון והצלת המזון לשנת 2017, מתוך כ-2.3 מיליון טון של מזון המושלכים בישראל מדי שנה, ניתן להציל כמחצית מהכמות[1]. מודל הפעילות של לקט ישראל מאפשר להפוך את עודפי המזון של האחד, למזון וביטחונו התזונתי של האחר, שידו אינה משגת.

מדי יום אוסף הארגון עודפי מזון טריים ומזינים ממגוון מקורות: תוצרת חקלאית משדות, מטעים ובתי אריזה, מזון מבושל מבתי מלון, מחברות קייטרינג, מצה”ל ועוד.

את המזון מוביל הארגון ל־175,000 נתמכים באמצעות 195 עמותות בכל רחבי הארץ. הארגון פועל כל העת לחיפוש מקורות נוספים של עודפי מזון מתוך מטרה לממש את חזונו: הצלת כל עודפי המזון הראויים בישראל למען אלה הזקוקים להם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]