לדלג לתוכן

מאטץ' קאט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוגמה למאטץ' קאט מתוך הסרט 2001: אודיסיאה בחלל. המעבר החד בין התמונה העליונה לתחתונה הוא מסוג מאטץ' קאט[1].

מאטץ' קאטאנגלית: Match cut; בתרגום חופשי: "חיתוך תואם") הוא מונח בעריכה קולנועית המתאר מעבר חד בין שני שוטים שבו קיים דמיון ויזואלי בין מה שמסיים את השוט הראשון ומה שמופיע בתחילת השוט הבא. המעבר יכול להיות בין שני אובייקטים שונים, שני מקומות שונים או כל שני מוטיבים ויזואליים תואמים, והוא מסייע לבסס המשכיות חזקה של פעולה מסוימת, וקשר מטפורי בין שני השוטים.

ככל שהדמיון בין השוטים בולט יותר (למרות קיומו של הבדל "טבעי" בין האלמנטים) כך מודגשת יותר יצירת המשמעות הסמלית כתוצאה מפעולת העריכה הסינתטית.

תיאור ומשמעויות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים מספר סוגים של חיתוכים תואמים, כגון חיתוכים המתבססים על צורות או דימויים ויזואליים זהים בין שני השוטים, חיתוכים המתבססים על תנועה זהה בין שני השוטים או חיתוכים המתבססים על סאונד דומה בשני השוטים.

אחד ההבדלים המרכזיים בין קאט (חיתוך) רגיל לבין חיתום תואם הוא היווצרותו של קשר עמוק בעת החיתוך בין שני אירועים או רעיונות שנחשבים נפרדים, ובעקבות השימוש במאטץ' קאט נוצר ביניהם חיבור סמלי ורעיוני חדש[2]. בעת יצירת החיבור החדש באמצעות החיתוך היוצרים נשענים על מושג הסאבטקסט וכך יוצרים השפעה חזקה על הצופה דרך משמעויות סמליות הנוצרות בין שני השוטים המחוברים.

בסרט של סטנלי קובריק "אודיסאה בחלל" ישנו שימוש בולט במאטץ' קאט, בעת המעבר בין שוט העצם הנזרקת באוויר לבין ספינת החלל במעופה בסצנה המתרחשת שנים רבות לאחר מכן[3].

בסרט האזרח קיין של הבמאי אורסון ולס קיים שימוש בטכניקה זו מספר פעמים בסיקוונס הפתיחה של הסרט. החיתוכים מאפשרים מעבר בתוך אחוזתו של גיבור הסרט.

סרט נוסף בו נעשה שימוש בולט בטכניקת חיתוך זו הוא לורנס איש ערב, בו מבוצע חיתוך בין שוט ובו לורנס מכבה גפרור לבין שוט של זריחת השמש במדבר. לחיתוך זה השפעות מסרטי הגל החדש הצרפתי[4].

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ "2001: A SPACE ODYSSEY: A critical analysis of the film score by Dariusz Roberte". The Kubrick Site. נבדק ב-30 במרץ 2010. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ SC Lannom, Match Cuts & Creative Transitions with Examples – Editing Techniques, Studio Binder, ‏2019
  3. ^ H. Perry Horton, Made in Movie Heaven: The Best Match Cuts in History, Film School Rejects
  4. ^ The Greatest Cut in Film History: Watch the “Match Cut” Immortalized by Lawrence of Arabia, Open Culture, ‏2019
ערך זה הוא קצרמר בנושא קולנוע. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.