סאבטקסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סַאבְּטֵקְסְט (באנגלית: Subtext) הוא טקסט סמוי[1]; טקסט ביצירה נרטיבית (ספר, מחזה, יצירה מוזיקלית, סרט, משחק וידאו או סדרת טלוויזיה) אשר לא מועבר לקורא/לצופה בצורה ישירה על ידי הדמויות (או המחבר), אלא בצורה מרומזת, או שהתוכן מתבהר ככל שהעלילה מתקדמת. סאבטקסט יכול להתייחס גם למחשבות ולמניעים של הדמויות, אשר אינם מובאים ביצירה עצמה, אלא מכוסים רק במאמר מוסגר. לעיתים, נעשה בסאבטקסט שימוש על מנת לרמוז לנושאים שנויים במחלוקת, לעיתים קרובות תוך שימוש במטאפורה, וזאת על מנת לצמצם את הרתיעה של ציבור הקוראים/צופים.

בדיאלוגים שבין דמויות ביצירה מועבר לקורא/צופה קונפליקטים, כעס, תחרות, גאווה או רעיונות ורגשות מפורשים אחרים, אולם לא הסאבטקסט. הסאבטקסט איננו מועבר בדיאלוג מדובר בין דמויות ביצירה, כי אם זהו המניע של הדמויות, המחשבות שלהם שלא נאמרות בקול - מה הם באמת חושבים, מרגישים, מאמינים. סאבטקסט שנמצא ממש מתחת לפני השטח של הדיאלוג - הוא שעושה את החיים מעניינים, למרות שלעיתים עלול להיות בלתי מובן לחלק מהאנשים.

במיוחד לאור האופי המעורפל מטבעו, סופרים רבים השתמשו במפורש בסאבטקסט באופן הומוריסטי.

ניתן לטעון כי סאבטסקט שהוא נהיר ומפורש - הוא כבר לא סאבטקסט, כי אם טקסט.

סאבטסקט הוא אמצעי אשר נעשה בו תכופות שימוש בתחום של יצירות בדיוניות לצורך ביקורות חברתיות או פוליטיות. לעיתים קרובות, מוכנס לסיפורים סאבטקסט מאחר שהסיפור עצמו לא מסוגל לדון בצורה מפורשת בנושאים מסוימים, בשל צנזורה או דעת הקהל.

כמו כן, סאבטסקט משמש גם כדי להוסיף למורכבות היצירה, במטרה למשוך צופים.

דוגמאות לסאבטקסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות מהספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות מהטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות מהקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.