מבוך תמונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבוך תמונה לא פתור נראה כמו מבוך רגיל

מבוך תמונה היא סוג של חידת מבוך שפתרונה יוצר תמונה או ציור כלשהו.

חוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למבוכי תמונה לא נדרשים חוקים מיוחדים או למידה מיוחדת וחוקיו מאוד פשוטים:

  • לצייר מעבר בין הכניסה למבוך ליציאה ממנו תוך כדי הימנעות ממבוי סתום.
  • למלא את הריבועים לאורך המסלול על מנת לחשוף את התמונה.

מעניין לציין כי מכיוון שיש רק שני כללים כל כך פשוטים, מאוד קל להפוך את תהליך פתרון החידה. ממבוי סתום, המעבר מתמלא עד שמגיעים להצטלבות עם שלוש דרכים או יותר לשם. ממשיכים בהליך זה עד שכל הקצוות ללא מוצא מתמלאים, ולעיתים אפשר להבחין כל בדרך הכי קצרה. במבוכים גדולים יותר, זו הדרך היחידה לפתור מבוכים שכאלה, מאחר שישנם מעברים לא נכונים כה רבים עד כדי שמציאת הדרך הנכונה על פי אינטואיציה, היגיון או מזל פשוט היא כמעט בלתי אפשרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במבוך תמונה פתור אפשר לראות תמונה או ציור

החלוץ בהכנת מבוכי תמונה היה פרנצ'סקו סגלה, ארכיטקט בן המאה ה-15 מפדובה אשר באיטליה. הוא יצר עיצובים שונים של חידות מבוכים, בעיקר בצורות סמליות. בעיצוביו היה אפשר למצוא כבשים, דולפינים, סרטנים, כלבים, שבלולים, פרשים ודמויות אדם. השאלה האם חלק מיצירותיו נבנו אי פעם בגדר חיה מוטלת בספק.[1]

בשנת 1975, מעצב המבוכים האנגלי רנדול קוט החל במפעל חייו של יצירת מבוכים "סמליים" רבים, ששילבו תמונה חיצונית ייחודית עם סמלים פנימיים ותמונות נוספות. יצירותיו הראשונות, נבנו כמבוכי גדר חיה בנוף, ביניהם אפשר למצוא את ה"חותם" (עקב ענקית) בגינה פרטית באוקספורדשייר אשר באנגליה בשנת 1975; "יצירה" (בצורת ביצה, הכוללת מינוטאורוס, ועל גבי זה סיפור גן עדן) בורמלנדס שבשוודיה בשנת 1977; ו"פירמידה" שנמצאת בשאטו דה בלואיל שבבלגיה בשנת 1979. קוט המשיך ליצור ולעצב עשרות של מבוכים סמליים נוספים, 15 מהם בשיתוף פעולה עם עמיתו אדריאן פישר.

מבוכי תמונה נוצרו גם ביפן כבר לפני 1986. מאז, יצירת מבוכי תמונה על נייר נהיו פופולריים בכתבי עת יפנים לחידות שפורסמו על ידי גקן, ניקולי, סאן והוצאות לאור נוספות ביפן.

מבוך התירס הראשון בעולם היה מבוך תמונה שיצר צורה של סטגוזאורוס (בשנה זו יצא הסרט פארק היורה לאקרנים). מבוך זה נבנה ב-1993 בקולג' עמק הלבנון שנמצא באנוויל שבפנסילבניה, ארצות הברית. מבוך זה היה הראשון מבין שישה מבוכי תירס שעוצבו בידי אדריאן פישר, ששבר שיאי גינס בבניית מבוכי תירס גדולים יותר ויותר, שכל אחד מהם היה מבוך תמונה.

אלגוריתם מבוכי תמונה במדעי המחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשימוש באלגוריתמים שונים במדעי המחשב למבוכי תמונה, אפשר ליצור מבוכים ברמות קושי שונות על ידי שינוי אורך וצפיפות המעברים שללא מוצא. ישנם מבוכי תמונה בגדלים שונים, ממבוכים קטנים בגודל של 25X25 ועד למבוכי ענק בגודל של 200X200.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ למידע נוסף ראו בספר "Secrets of the Maze" של אדריאן פישר, עמוד 35.