מבחן אפגאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כרטיס המוצמד לעריסת ילוד בבית יולדות עם פרטי התינוק והלידה, כולל תוצאות שני מבחני אפגאר

"מבחן אפגאר" (Apgar score) הוא בדיקה הנעשית בתינוק מיד בתום הלידה, במטרה להעריך את מצבו הגופני של התינוק מיד לאחר הלידה. הבדיקה קרויה על שם הרופאה שהמציאה אותו, ד"ר וירג'יניה אפגאר, שהייתה רופאה מרדימה. המיילדת או הרופאה המיילדת בודקת את התינוק ומבצעת ההערכה בחמישה מדדים שונים:

הבדיקה נעשית על מנת לאמוד את מצבו של התינוק: האם מצבו תקין או שמא הוא במצוקה.

המבחן מתבצע פעמיים: דקה לאחר צאת התינוק, ולאחר חמש דקות. לכל מדד ניתן ניקוד בין 0 ל־2, כך שלכל היותר ניתן לקבל עשר נקודות.

תינוק אשר קיבל ציון שבע נקודות ומעלה נחשב תקין, ומתחת לשבע נקודות התינוק מצוי במצוקה. תינוקות רבים אשר קיבלו ציון נמוך במבחן אפגאר גדלים ומתפתחים יפה בזכות הרפואה המתקדמת.

בדיקה ראשונה - לאחר דקה:
הציון לאחר דקה אומר לרופא אם התינוק זקוק לטיפול מיידי. ציון של 7-10 בדרך כלל מעיד על כך שהתינוק במצב טוב ולא דורש עזרה רפואית מיוחדת. ציון בין 4-6 מעיד על כך שהתינוק כנראה זקוק להתערבות רפואית מסוימת, לדוגמה - לצורך הקלה על נשימתו. ציון מתחת ל-4 מעיד כי התינוק זקוק לטיפול רפואי מיידי.

בדיקה שנייה - לאחר 5 דקות:
לאחר 5 דקות עושים הערכה מחודשת של המצב. לפעמים תינוקות מקבלים ציון נמוך יחסית בדקה הראשונה אבל לאחר שמקבלים סיוע כדוגמת חמצן, שאיבת נוזלים מהאף, או גירוי, הם מקבלים ציון גבוה יותר. אם הציון של תינוק נשאר נמוך, הוא יועבר למחלקת טיפול נמרץ ילודים כדי לקבל השגחה יותר אינטנסיבית וטיפול רפואי.

הבדיקה/הניקוד 0 נקודות נקודה אחת 2 נקודות
צבע העור חיוור או כחול גוף וורוד, גפיים כחולות ורוד
דופק לב לא נשמע מתחת ל-100 מעל 100
תגובה לקטטר (תגובה לגרוי) אין תגובה עיוות פנים בכי
טונוס שרירים גפיים רפויות תנועות גפיים קלות תנועות גפיים מרובות
נשימה אין נשימה איטית ולא סדירה טובה עם בכי

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.