מבראשית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תנועת מבראשית היא תנועה חברתית אשר הציבה לעצמה מטרה "לחשוף את המכנה המשותף של כל בני העם היהודי סביב ערכי מורשת המוסר והצדק היהודי".

מטרת התנועה, למצוא את נקודות החיבור ו"היחד" בין כלל הציבורים השונים ביהדות, דתיים וחילוניים כאחד, ולחזק נקודות אלה בעשייה משותפת.

התנועה הוקמה בשנת 2002 על ידי הרב מרדכי אלון. המנכ"ל הראשון היה אבי וורצמן. כיום (2012) המנכ"ל הוא אורי כהן.

בסיס הפעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיס הפעילות של התנועה נערך סביב "הדף השבוע", אשר מוציאה התנועה. מעבר לכך, התנועה מקיימת פעילויות שונות בבתי-ספר במהלך השנה אשר מיועדות להורים ולילדים. כמה פעמים בשנה עורכת תנועת מבראשית כנסים ארציים, כדוגמת:

  • העליאדה - אירוע הבאת ביכורים לירושלים. ילדים והורים מכל הארץ ומכל הציבורים מגיעים לירושלים לקראת חג השבועות ומביאים עמם "ביכורים" (חבילות אשר כוללות מצרכי מזון ודברים נוספים) אשר מחולקים לארגוני חסד שונים.
  • סליחות מבית אבא - הוא אירוע סליחות מרכזי של הורים וילדים במסגרתו הם מגיעים לירושלים, מסיירים ברובע היהודי ומסיימים באמירת סליחות ברחבת הכותל.

בתנועה משתתפים ילדים והורים חילונים כדתיים.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה מוציאה מדי שבוע ארבעה סוגי עלונים שנקראים "הדף השבועי": לחינוך הממלכתי דתי, לחינוך הממלכתי, לגיל הרך (גם לממ"ד וגם לממלכתי) ולחו"ל. כמו כן התנועה הוציאה לאור את סדרת "תכלת מרדכי" העוסקת בענייני פרשת השבוע.

לחינוך ממלכתי דתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

למעלה מ-400 בתי ספר וקהילות בכל הארץ משתתפים בתוכנית במסגרתה יושבים הורים וילדים ולומדים יחד בבתי הספר או בקהילה. התוכנית מציעה לימוד משותף וכן מבצעים ופעילויות שונות במהלך השנה, מבצע כיבוד הורים ושבת, כינוסים מיוחדים לקראת פורים, ציורים וסדנאות בתחנות הפעלה ואירוע הסליחות בירושלים.

מרכז הפעילות הוא במפגש השבועי הקבוע של הורה וילד סביב פרשת השבוע.

כיום משתתפים בתוכנית למעלה מ-50,000 ילדים ובכל שבוע מגיעים למקומות הלימוד למעלה מ-16,000 הורים.

לחינוך הממלכתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דפי הלימוד המיוחדים לחינוך הממלכתי מגיעים לבית הספר בכל שבוע ונלמדים בכיתות במתכונות שונות. המורות המלמדות עוברות השתלמויות מיוחדות המציעות רעיונות מגוונים לשימוש נכון ויצירתי בדף הלימוד. לאורך השנה כולה מתקיימים אירועים מיוחדים בהשתתפות ההורים, לדוגמה: פעילות חנוכה, סדרי ט"ו בשבט, סדרי פסח, אירוע קבלת שבת, אירוע ליום המשפחה, פעילות זהירות בדרכים, פעילות משואה לתקומה והפעלות נוספות. כמו כן, פועלת בכיתות ו' תוכנית בני ובנות מצווה המבוססת על הספרים "כח 12" ו"כח 13" שכתב אבי רט (לשעבר מנהל העמותה) ביחד עם סמדר שיר. החומרים כולם מופקים על ידי מבראשית.

הגיל הרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעזרת דף שבועי צבעוני ומאויר יושבים ילדים והורים בכל יום שישי בגן או במעון גוזרים ומדביקים ולומדים יחד. מה שלא מספיקים ממשיכים בבית. דפים אלה משמשים במקומות רבים גם את ילדי כיתות א'. תוכנית זו נמצאת בתנופת התפתחות גדולה הן בגני הילדים הממלכתיים והן בממ"ד.

פעילויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מסע ישראלי - בשיתוף עם אגף של"ח במשרד החינוך נערך בעיקר בבתי-ספר ממלכתיים תיכוניים. צוות המסע כותב ביחד עם צוות בית הספר תוכנית ייחודית, על פי מאפייני בית הספר. בתוכנית: מסע בן שבוע שלם ברחבי ארץ ישראל, התורם להכרת הארץ ונופיה כמו גם לרכישת ערכים. המסע נחתם בתוכנית שבת ייחודית וביחידות סיכום.

תקציב[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 2010 עד 2015 קיבלה העמותה תקציבים ממשרד החינוך בגובה 92 מיליון שקל. כמו כן העמותה גובה תשלומי הורים עבור פעילויותיה, ומקבלת תרומות נוספות מתורמים פרטיים.[1]

איש העסקים מרק בלזברג, בנו של סמואל בלזברג (אנ'), מכהן כחבר בעמותה והוא אחד התורמים המשמעותיים לפעילותה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]