מסע ישראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מסע ישראלי - חיבור, דרך, ארץ
I Belong Israel[1]
שמות קודמים מסע ישראלי - מבראשית
תחום תוכניות חינוך
מטה הארגון גנרל קניג פייר 33, ירושלים, ישראלישראל ישראל
מקום פעילות פריסה ארצית
מייסדים אורי כהן, תנועת "מבראשית" לשעבר
חברים 20 (2019)
נשיא אליעזר שקדי
מנכ"ל אורי כהן
עובדים 436 (2019)
תקופת הפעילות 1995–הווה (כ־28 שנים)
masaisraeli.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עמותת מסע ישראלי (נקראה בעבר גם "מבראשית", באנגלית: I Belong Israel[2]) היא ארגון המפעיל תוכנית חינוכית לגיבוש וחיזוק הזהות האישית היהודית, הציונית והישראלית בקרב בני נוער וחיילים ישראלים. את המסע מארגנת עמותת "מסע ישראלי"[3]. התוכנית החינוכית גובשה במשותף עם אגף של"ח וידיעת הארץ במשרד החינוך ועם חיל החינוך והנוער בצה"ל.

על פי מארגני הפרויקט, מאז הקמתו בשנת 2005 ועד היום, השתתפו בפרויקט כ-150,000 תלמידי כיתות י"א מבתי ספר תיכוניים ממלכתיים וכן מפנימיות, כפרי נוער ועוד. במסגרת צה"ל השתתפו במסע ישראלי כ-20,000 חיילים.[4] עד 2017 העמותה נקראה עמותת מבראשית (מייסודו של הרב מרדכי אלון) ופעלה בנוסף לפעילות מסע ישראלי להעמקת זהות יהודית בבתי ספר וגנים.

מהלך המסע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסע הישראלי מתנהל במגוון אתרים הקשורים בגיבוש הזהות היהודית והציונית ומלווה בסדרה של מעגלי דיון העוסקים בזהות הישראלית והיהודית בשרשרת הדורות. המשתתפים במסע עוברים סדרת חוויות מעצבות זהות, דרך מפגשים עם אנשים, מסלולים ואתרים.

התוכנית החינוכית של המסע מבוססת על תנועה בציר גאוגרפי, מקצות הארץ עד ירושלים דרך שפלת יהודה, ובהתאמה לציר הגאוגרפי נבנה ציר רעיוני העוסק בשישה מעגלי זהות: אני, הקבוצה, החברה, העם, הארץ ומדינת ישראל. המשתתפים בוחנים את הזדהותם עם כל אחד ממעגלי הזהות. למסע קודמים מפגשי הכנה, ולאחריו נערכים מפגשי סיכום.

הרכב יום במסע[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לימוד - "נץ קפה", עם הנץ החמה. חיבור ראשוני אל נושא "המעגל" של היום דרך לימוד של טקסט מארון הספרים היהודי המורחב.
  • חוויה - פעילות, מפגש או מסלול הליכה חווייתי המפגיש את המשתתפים עם נושא היום בשטח.
  • עיבוד - "המעגל המרכזי"- המשתתפים מתאספים במעגל שיח שבו הם מבררים את חיבור שלהם לנושא היום.
  • סיכום - "מעגל סיכום יום"- יחידה המסכמת את חוויות היום ופותחת את יום המחרת. בכל ערב מתקיימת גם פעילות הפגתית ערכית המתאימה לנושא היום.
מעגל שיח במסע ישראלי

ששת מעגלי הזהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ששת ימי המסע מתקדמים מן הראשוני והבסיסי אל המורכב והעמוק:

  1. מעגל "אני ועצמי": היום הראשון עוסק בבחינת זהותו האישית של המשתתף תוך בירור הכוחות הטמונים בו ומגבלותיו, במטרה להביא לחיזוק אמונתו בעצמו ובייחודו כפרט. היום נפתח לרוב במכתש רמון, במדבר יהודה או בכרמל. ביום זה המשתתפים צועדים במסע של עשרות קילומטרים המסתיים בלינת שטח ובישולי שדה.
  2. מעגל "אני והקבוצה": היום השני במסע מטרתו יצירת מערכת גומלין של שותפות, נתינה, קבלה ומנהיגות. מתחדדת ההבנה כי כוחה של הקבוצה מעצים את מימושו העצמי של כל אחד מחבריה. ביום זה המשתתפים לוקחים חלק בפעילות O.D.T[דרושה הבהרה] הכוללת משימות אתגר קבוצתיות.
  3. מעגל "אני והקהילה": היום השלישי במסע עוסק בפיתוח תחושת האחריות כלפי החברה והקהילה, תוך הבנה כי הצלחת תהליכים קהילתיים תלויה באחריות אישית לעשייה חברתית. במהלך יום זה מבקרים התלמידים בערי פריפריה (דימונה, קריית גת, עפולה ועוד), מתנדבים בארגוני חסד, חינוך ורווחה וכן נפגשים עם מנהיגים חברתיים.
  4. מעגל "אני והעם בארץ": היום הרביעי במסע עוסק בבירור הקשר של עם ישראל לארץ ישראל תוך הבנת שורשינו כעם. ביום זה המשתתפים מגיעים לשפלת יהודה והרי ירושלים, ומסיירים באתרים תנ"כיים, אתרים היסטוריים ואתרי מורשת קרב מקום המדינה.
  5. מעגל "אני והמדינה": היום החמישי של המסע עוסק בחיזוק ההבנה כי מימושו של הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל בא לידי ביטוי בקיומה של מדינת ישראל. ביום זה מבקרים התלמידים באתרים בירושלים, כמו הר הרצל ויד ושם.
  6. מעגל "אני והיהדות": היום השישי במסע עוסק בהבנת משמעותה של היהדות. ביום זה המשתתפים עולים לכותל המערבי בירושלים בסמוך לכניסת השבת. ביום זה בוחנים המשתתפים את חיבורם לזהות היהודית ואת משמעות היותם חלק משרשרת הדורות של העם היהודי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]