מגנאט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מגנאט פולני

מגנאטאנגלית magnate מן המילה הלטינית magnas שמשמעותה "גדול") הוא תואר הניתן לאציל או לאדם בעל עוצמה כלכלית. בהקשר החברתי של ימי הביניים וראשית העת החדשה מגנאט הוא אציל בעל אחוזות רבות ותוארו הוא נסיך שולט, בישוף, דוכס או רוזן ובכך הוא מובחן מן האצולה הזוטרה.

בדוכסות ליטא, בפוליןהאיחוד הפולני ליטאי) המגנאטים (magnat) היו מעמד חברתי של אצילים עתירי נכסים בעלי אגד אחוזות שניהלו משק אוטרקי. המגנאטים היו במאבק מתמיד עם האצילים הנמוכים שבבעלותם אחוזות היו האחוזות הקטנות ועם המלוכה שבפולין הייתה לרוב חלשה וחסרת יכולת פעולה. במאה ה-17 הפכו המגנאטים לבעלי הכוח העיקריים בפולין כאשר השתלטו על רוב האחוזות הקטנות ועל הפרלמנט - הסיים. כוחם הגדול של המגנאטים בפרלמנט אפשר להם לקבוע את תקנת ליברום וטו (liberum veto) כלומר זכותו של כל חבר בפרלמנט להטיל וטו על כל החלטה פרלמנטרית. על פי חוקי הסיים אם בתוך שישה שבועות מהצעת חוק לא מתקבלת ההחלטה פה אחד, ההחלטה בטלה. בנוסף, על פי חוקת הסיים בכל מושב פרלמנטרי מאוגדים כל החוקים לקובץ אחד המפורסם בתום המושב, אם אחד החוקים במושב הפרלמנט נידחה (ולו על ידי חבר פרלמנט אחד) כל קובץ החוקים בטל. אופן פעולה זה מנע ממשל אפקטבי בפולין ועודד את שכנותיה רוסיה, פרוסיה ואוסטריה לנגוס משטחה של פולין ללא התנגדות. רק בשנת 1791 ארבע שנים לפני חלוקתה הסופית של פולין בוטל הליברום ויטו. באופן אירוני אחת הפעולות הראשונות של שלטון הכיבוש הרוסי הייתה לחסל את כוח המגנאטים ואף להגלות את חלקם לאזורים מרוחקים ברוסיה.

באנגליה המגנאטים הוא כינויים של אצילים שקיבלו את כוחם ואת עצמאותם היחסית מן השלטון המרכזי בעקבות אופן ההורשה של אדוארד השלישי. מלך זה חילק את ממלכתו בין בניו, כולל בניו הלא חוקיים במקום להוריש אותה לבן יחיד. יצירתם של בתים חזקים בעלי טענות לכתר גרמו קרוב למאה שנות סכסוך חמוש בין המגנאטים לבין עצמם ובינם למלך, שיאם של הסכסוכים היה מלחמת האזרחים הידועה בכינוי מלחמת השושנים 14551485. בתקופה זאת ירושת הכתר לא נקבעה על פי סדר הירושה אלא על פי ניצחונות בשדה הקרב. כוחם של המגנאטים באנגליה חוסל עם עלייתו של בית טיודור לשלטון. הנרי השביעי שלל ממגנאטים רבים את כספם, תאריהם וחסינותם מעינויים ואף הוציא להורג כמה מהם. במלאכת דיכוי המגנאטים המשיך בנו הנרי השמיני.

בממלכות שונות המגנאט היה אציל בעל זכות הצבעה בפרלמנט- בהונגריה הבית העליון בפרלמנט נקרא "בית המגנאטים". מגנאטים התקיימו בממלכות נוספות כגון בספרד שם כונו גרנדה (Grande), בשוודיה שמם סטורמן (Storman).