הנרי השמיני, מלך אנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הנרי השמיני
(28 ביוני 1491; ארמון פלסנטיה, לונדון, אנגליה - 28 בינואר 1547; ארמון וייטהול, לונדון, אנגליה) (בגיל 55)
Henry-VIII-kingofengland 1491-1547.jpg
הנרי השמיני, מלך אנגליה
שם בשפת המקור Henry VIII of England
מדינה ממלכת אנגליה
מקום קבורה טירת וינדזור, וינדזור, אנגליה
שושלת
תואר מלך אנגליה ואירלנד
אב הנרי השביעי
אם אליזבת
צאצאים
מלך אנגליה ואירלנד
תקופת כהונה 21 באפריל 1509 - 28 בינואר 1547 (37 שנים)
הקודם בתפקיד הנרי השביעי
הבא בתפקיד אדוארד השישי

הנרי השמיניאנגלית: Henry VIII of England, ‏28 ביוני 149128 בינואר 1547) היה מלך אנגליה מבית טיודור בין השנים 1509‏-1547. בזמנו היה אחד השליטים המשפיעים ביותר. הרפורמות העיקריות שקידם היו ייסוד הכנסייה האנגליקנית, ההתנתקות מהאפיפיור והשלמת האיחוד בין אנגליה לווילס.

הנרי נודע בין היתר בכך שנישא לשש נשים במהלך חייו - משתיים מהן התגרש, ושתיים אחרות הוצאו להורג בפקודתו. הסיבה העיקרית לריבוי הנשים הייתה רצונו בבן זכר שיירש את כיסאו. בנו היחיד, אדוארד השישי אכן ירש אותו. לאחר מות אדוארד שימשו כמלכות שתי בנותיו, מרי הראשונה (Bloody Mary) ואליזבת הראשונה. הבת אליזבת האריכה שנים על כס המלוכה והייתה מהשליטים המשפיעים על הממלכה.

נעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי נולד בשנת 1491, בנו של הנרי השביעי לבית טיודור, אשר השתלט על כס המלוכה האנגלי לאחר קרב בוסוורת' (1485), שנעל את מלחמות השושנים ושבו הודח ריצ'רד השלישי מכס המלוכה. ריצ'רד השלישי היה האחרון לבית יורק ועם עלות הנרי השביעי לכס המלוכה החלה תקופה מפוארת של שלטון בית טיודור. אמו של הנרי, אליזבת, הייתה בתו הבכורה של המלך אדוארד הרביעי לבית יורק, כך שבנוסף לקשר הדם של בית טיודור לבתי המלוכה שקדמו לו, היה הנרי צאצא ישיר למלכי אנגליה הגדולים, מצד אמו.

אחיו הבכור, ארתור, היה יורש העצר. לפיכך הקדיש עצמו הנרי הצעיר ללימודים ובייחוד לימודי תאולוגיה שכן יועד להיכנס לשירות הכנסייה בבוא העת, בעוד שארתור השתלם בממשל ונישא לנסיכה קתרינה מאראגון. קתרינה הייתה בתם של איזבלה הראשונה מקסטיליה ופרננדו השני מלך אראגון, הזוג המלכותי שאיחד את ממלכותיהם ליצירת ספרד, הביס את המוסלמים בספרד והשלים את הרקונקיסטה, שלח את כריסטופר קולומבוס לגלות דרך חדשה להודו מה שלמעשה הביא לגילוי יבשת אמריקה וגירש את יהודי ספרד. נישואים אלו היו הסדר פוליטי בין אנגליה לספרד. זמן קצר אחרי נישואיו, בשנת 1501 מת ארתור והנרי הפך להיות יורש העצר.

בתקופת לימודיו הצטיין הנרי בכתיבת שירה, אמנות ומוזיקה. המפורסמת בין יצירותיו, שאותה חיבר בשלב מאוחר יותר, היא Pastime with Good Company. הנרי גם חיבב ספורט, הימורים ומשחקי קובייה ובמיוחד חיבב תחרויות הפלה ברומח, ציד וטניס מלכותי - ענפים בהם גם עסק.

תקופת שלטונו הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1509 מת אביו והנרי שהיה אז בן 18, הוכתר כמלך אנגליה. מיד לאחר המלכתו הפעיל פרננדו השני לחץ על אנגליה לחדש את הברית ולהשיא את הנרי לקתרינה. הוא קיווה לשלוט כך באנגליה ולרתום אותה למלחמותיו. לחץ זה הביא לכך שנישואי קתרינה לארתור הוכרזו כמבוטלים לאחר שהיא העידה שהנישואים לא מומשו ולכן, תשעה שבועות לאחר המלכתו, נישא הנרי לקתרינה.

הנרי רצה כי קתרינה תלד לו יורש זכר. הרתה פחות משנה לאחר חתונתם אך הפילה את התינוק. פחות משנה לאחר מכן, ב-1 בינואר 1511 נולד בנם הראשון אך הוא נפטר לפני שהגיע לגיל חודשיים. לאחר הפלות נוספות ותינוק נוסף שמת בגיל צעיר נולדה בשנת 1516 בת בריאה בשם מרי, שהייתה ברבות הימים למלכה מרי הראשונה.

הנרי קירב לכתר אנשים מוכשרים ויועצים שהשאירו חותמם על ההיסטוריה האנגלית, וביניהם החשמן תומאס וולזי, אשר שימש בתפקיד המקביל, למעשה, לתפקיד ראש הממשלה כיום, וכן סר תומאס מור. הייתה זו תקופה של פריחה למעמד הכפרי, ולמעשה לאנגליה כולה, שהחלימה מן הפצע הקשה של מלחמות השושנים, ותקופות שלטון של עריצים וילדים.

עם עלותו לשלטון תבע לעצמו את כתר ממלכת צרפת כשאר קודמיו והכריז עליה מלחמה. ב-1513 פלש עם צבאו לצפון צרפת, נחל ניצחונות על הצבא הצרפתי וכבש את הערים טורנה (כיום בבלגיה) ותרואן (כיום בחבל נור-פה דה קאלה בצרפת). ב- 1515 מימן את צבא השכירים השווייצרי שלחם נגד כוחותיו של פרנסואה הראשון, מלך צרפת באיטליה.

שיא מדיניות החוץ של הנרי היה הפגישה עם פרנסואה הראשון ביוני 1520 ב"שדה אריג הזהב" בצרפת. פגישה זו נערכה ברוב טקס והדר, והדהימה את אירופה בראוותנות של שני המלכים. בשיאה של הפגישה, הזמין הנרי, שהיה גברתן, את פרנסואה הצנום לתחרות האבקות, אך פרנסואה הפתיע אותו בלפיתה מהירה וניצח אותו.

אם בגלל כישלונו בתחרות ההיאבקות, או מחמת תככיו של וולזי, הייתה מדיניות החוץ של הנרי הפכפכה, והוא התנדנד כל הזמן בין צרפת לספרד. מחמת חוסר בתקציב נאלץ הנרי להפסיק מלחמה כנגד פרנסואה, שבועות ספורים לפני שזה נחל מפלה בקרב פאביה, באיטליה, אשר עברה לשליטת בית הבסבורג ונאלץ לשלם כופר כבד בו לא היה להנרי חלק. הדבר הביא לקרע בין הנרי לוולזי, אשר גרם לתוצאות הרות גורל.

"עניינו הגדול של המלך"[עריכת קוד מקור | עריכה]

על שלטונו של הנרי העיבה העובדה כי אין לו יורש זכר. הנרי, אשר גדל על רקע מלחמות השושנים, מלחמות הירושה הארוכות שבסופן הוכתר אביו למלך, חשש ממלחמות ירושה עתידיות ורצה כי יהיה לו יורש ברור ולגיטימי, שאי אפשר יהיה לערער על זכותו למלוכה. זיקתן של נשים לכס המלכות באותה תקופה הייתה חלשה יותר. המלכה קתרינה, לאחר שנות נישואין ארוכות הזדקנה ולא נתפשה כמי שתוכל ללדת את היורש הזכר.

במקביל לנישואיו היו להנרי מספר פילגשים אשר מהן נולדו לו מספר לא ברור של ילדים (שלא היו זכאים לרשת את כיסאו). בין פילגשיו היו אליזבת בלאונט שילדה לו את הנרי פיצרוי, דוכס ריצ'מונד וסומרסט ומרי בוליין שיש שטוענים כי ילדה לו שני ילדים (קתרין והנרי).

בשנת 1525 התאהב הנרי באן בוליין, אחותה של פילגשו לשעבר מרי. בוליין, בגיבוי משפחתה, הצליחה לשכנע את הנרי לבטל את נישואיו לקתרינה ולשאת אותה כדי שתוכל ללדת לו בן יורש. וולזי וקתרינה ניסו למנוע את הגירושין מקתרינה שהייתה כבר בשנות הארבעים לחייה, אך לא הצליחו בכך.

הנרי ביקש מן האפיפיור קלמנס השביעי כי יבטל את נישואיו בטענה כי אסור היה עליו לשאת את קתרינה מלכתחילה משום שהייתה נשואה לאחיו. האפיפיור, שהיה נתון לשליטת בית הבסבורג שכבש את איטליה לא הסכים לבטל את הנישואים של הנרי וקתרינה, שהייתה דודתו של הקיסר קרל החמישי לבית הבסבורג.

הנרי לא ויתר ופתח במאמצי שכנוע את האפיפיור וממסדו. נושא זה זכה לכינוי "עניינו הגדול של המלך" (The King's Great Matter). התעקשותה של קתרינה כי נישואיה לארתור, אחיו של הנרי לא מומשו (קרי לא קיימו יחסי מין) ושליטתו של אחיינה באפיפיור, הביאו לידי כך שכל מאמציו של הנרי לשכנע את האפיפיור לא נשאו פרי.

הנרי לא ויתר, כבעל השכלה תאולוגית מקיפה הוא נתפס בעיניו כמוסמך לבחון את החלטת האפיפיור והוא מצא פגמים באישור האפיפיורי שניתן לו לשאת את קתרינה, לכן בשורה של צעדים ניתק את הכנסייה האנגלית מהכנסייה הקתולית בכלל והשפעת האפיפיור בפרט. הוא ייסד את הכנסייה האנגליקנית שראשיה נשבעו אמונים לו בלבד ובראשה העמיד את נאמנו תומאס קרנמר, הארכיבושוף מקנטרברי. משמעות הדבר הייתה מרחיקת לכת, הרבה מעבר לענייניו האישיים של הנרי. מדובר היה בנקיטת צעד ששחרר את אנגליה ממרות האפיפיור, שברוב המקרים לא היה אנגלי, כי אם איטלקי, ובנקיטת עמדה בסכסוך ששיסע את היבשת בתקופה זו בין הקתולים והפרוטסטנטים. שנים רבות לאחר תום שלטונו של הנרי תיקרע הממלכה במלחמות הדת הללו עד שהוכרעו באופן סופי לטובת הפרוטסטנטים רק בשנת 1701 ב"חוק ההסדר" (Act of Settlement) שקבע שמלך בריטניה יהיה תמיד פרוטסטנטי.

מגן האמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפיפיור ליאו העשירי העניק ב-17 באוקטובר 1521 את התואר "מגן האמונה" (Fidei defensor) למלך הנרי השמיני, כאות הוקרה על כך שכתב את הספר "ההגנה על שבעת הסקרמנטים" (Assertio Septem Sacramentorum), בו נאבק ברעיונותיו של מרטין לותר. בספר, שנכתב בתקופה בה האמין הנרי כי האפיפיור ישחרר אותו מנישואיו, הכיר הנרי במעמדו העליון של האפיפיור על כל הנוצרים.

בשנת 1530, בעקבות החלטתו של הנרי השמיני להתנתק מהכנסייה הקתולית, להפסיק לקבל את מרותה של רומא ולעמוד בראש כנסייה עצמאית, היא הכנסייה האנגליקנית, הודיע האפיפיור קלמנס השביעי כי הוא מבטל את התואר והורה על החרמתו של הנרי השמיני.

נשותיו של הנרי השמיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי השמיני ואשתו ג'יין סימור עם בנם אדוארד, נסיך ויילס

לאחר חמש שנות מאבק הוכתרה אן בוליין ב-1 ביוני 1533 כמלכת אנגליה, וב-7 בספטמבר באותה שנה נולדה לה בת בכורה, לימים המלכה אליזבת הראשונה.

במרץ 1534 הכריז הנרי על עצמו כראש הכנסייה וחייב כל אזרח להישבע לו אמונים, לנער חוצנו מהכנסייה הקתולית ולהכיר באליזבת כיורשת החוקית. סר תומאס מור, ההוגה וההומניסט האנגלי הידוע, אשר סירב להישבע, נדון למאסר ארוך, ולאחר חודשים מספר הוצא להורג. יש הרואים בעמידתו של מור נקיטת עמדה כנגד עריצות וכנגד לאומנות בשם השקפה אוניברסלית, יותר מאשר ביטוי לחששו של מור מהגיהנום הצפוי לו אם יפנה גבו לכנסייה הקתולית.

חוסר יכולתה של אן בוליין להביא לעולם יורש זכר להנרי הסיר את חנה. לאחר שהפילה עובר, החליט הנרי כי אין בה עוד תועלת, וטפל עליה אשמת ניאוף. לאחר ש"מאהביה" עונו והודו באשמה, בית דין מיוחד שהוקם מצא את אן אשמה בשלל האשמות שכללו בגידה, ניסיון להרעיל את קתרינה ומרי, ואף גילוי עריות עם אחיה. ב-19 במאי 1536 הוצאה להורג בעריפת ראש. כעבור אחד עשר ימים נשא הנרי את ג'יין סימור לאישה.

ג'יין, שלא כמו קודמותיה, הצליחה ללדת להנרי בן ב-12 באוקטובר 1537, לימים המלך אדוארד השישי, אך היא מתה לאחר מספר שבועות עקב סיבוכים של הלידה שהייתה ארוכה וקשה.

לאחר תקופת אבל ארוכה הרשה הנרי ליועציו לחפש לו כלה אחרת. בשלב זה של חייו, כשכבר היה לו יורש, ראה הנרי בנישואיו צעד פוליטי. הכלה שנבחרה הייתה אן מקליווס, וזאת בניסיון מודע לחזק את הברית עם גורמים פרוטסטנטים ביבשת. ציור מעשה האמן הולביין נשלח להנרי, על מנת שיבחן את הכלה, ועקב כשרונו של הצייר מצאה הכלה חן בעיני הנרי. הם נישאו, אך הנישואים לא צלחו, והנרי התגרש ממנה כעבור שישה חודשים בלבד.

בשנת 1540 הוציא הנרי את תומאס קרומוול להורג, ונפרד באותה שנה מאשתו, אן מקליווס. הנרי החליט לשאת לאישה את קתרין הווארד, בת דודה של אן בוליין. נישואיו לקתרין אפשרו לסיעת נורפוק, שהונהגה על ידי תומאס הווארד, הדוכס השלישי של נורפוק, שהיה דודה של קתרין הווארד, להשתלט, זמנית, על הכתר. הפגם בתוכנית ההשתלטות של תומאס האוורד היה אופייה הבוגדני של אחייניתו קתרין הווארד שהייתה אז בת 22. כפי הנראה קתרין לא יכלה לשאת את נוכחותו הפיזית של הנרי, שהיה אז שמן מאד, וסבל מכיב דלקתי ברגלו. קתרין בגדה בהנרי עם קרובה, תומאס קלפפר, ושילמה את המחיר בהוצאה להורג בפברואר 1542.

אשתו האחרונה של הנרי הייתה אלמנה בשם קתרין פאר אשר טיפלה בו במסירות בימיו האחרונים. בדצמבר 1546 עוד הספיק הנרי לאסור את נורפוק באשמת בגידה, אך ב-28 בינואר 1547 נפטר.

התרשים שלהלן מראה את נשותיו וילדיו של הנרי. השנים אצל הנשים הם שנות הנישואין למלך, ואצל הנרי וילדיו הן שנות הלידה והפטירה. המסומנות ב X הוצאו להורג

חיזוק הכנסייה האנגליקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי עשה רבות לחיזוק האמונה האנגליקנית, ולהחלשת השליטה הקתולית. יועצו החדש תומאס קרומוול פעל בכשרון ובתבונה לפירוק המנזרים הרבים שהיו ברחבי אנגליה, ולמכירתם לגורמים פרטיים - אצילים ובעלי נחלות.

בשנת 1535 הופיע לראשונה התנ"ך המודפס, שתורגם לאנגלית, והנרי הורה לכמרים להקריא לעם את התנ"ך בשפה האנגלית. היה זה צעד משמעותי לקראת ההתנתקות הסופית מן הכנסייה הקתולית דוברת הלטינית וצעד חשוב ביותר בתרבות האנגלית. רק בימי אחד מיורשיו של הנרי, ג'יימס הראשון, כשבעים שנה לאחר מכן, זכה התנ"ך לתרגום מוסמך שהחזיק מעמד עד ימינו כתרגום החשוב ביותר לאנגלית, אך הנרי הוא שעשה את הצעד הראשון בכיוון זה.

למרות כל הצעדים הללו הטקסים של הכנסייה האנגליקנית היו עדיין ברובם טקסים קתוליים והפירוד מהכנסייה הקתולית היה יותר פוליטי מאשר דתי, רק בימי שלטונם של ילדי של הנרי, אדוארד ואליזבת, תערך רפורמה מקיפה בדוקטרינה של הכנסייה שתסלק תזות ומנהגים קתוליים.

שאלת הירושה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר נולדו כל אחת מבנותיו של הנרי הייתה יורשת העצר, אולם כל אחת מהן איבדה את מעמדה כאשר בוטלו הנישואים בין הוריהן וכתוצאה מזה הן איבדו את תאריהן כנסיכות ונחשבו כממזרות ולכן הוצאו מסדר הירושה. לאחר לידתו הנסיך אדוארד קיבל את התואר נסיך ויילס ודוכס קורנוול כנהוג ליורש העצר האנגלי.

כתוצאה מהשפעתה של אשתו האחרונה קתרין פאר הנרי החזיר בשנת 1543 את מרי ואליזבת לסדר הירושה אחרי אחיהם הצעיר אדוארד כתוצאה מהעדפת הבן הבכור כפי שנהוג בהורשת הכתר האנגלי.

השפעתו על הנוף האנגלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפעה נוספת הייתה להנרי בפיתוח התרבות והארכיטקטורה. הנרי יזם את בנייתם - או בנייתם מחדש - של ארמון נונסאץ', כנסיית קינגס קולג', באוניברסיטת קיימברידג', ומנזר וסטמינסטר. חלק מן המבנים ששינה או בנה מחדש הוחרמו מן החשמן וולזי, ביניהם קולג' קרייסט צ'רץ' באוניברסיטת אוקספורד (ובית הספר שליד הקולג', שאותו הקים המלך ב-1564), ארמון המפטון קורט, ארמון וייטהול וטריניטי קולג' באוניברסיטת קיימברידג'.

תקופת שלטונו של הנרי תיזכר כתקופת התפתחות באנגליה בתחומים המדיני, הכלכלי, הדתי והתרבותי. הנרי קיים שלטון שהיה מבוסס במידה רבה על הסכמת ואהבת המוני העם. הוא נתן לעם האנגלי דת משלו, המתאימה לרוחו ולתנאיו התרבותיים, וכן את התנ"ך בתרגום אנגלי. פעולה זו מנעה במידה רבה מאנגליה את המלחמות הדתיות שפיצלו את המדינות הגדולות ביבשת בשנים אלו והביאה לאחדות ולשיתוף פעולה, שהם שיצרו את התנאים להפיכת בריטניה לכח מכריע בימי שלטון יורשיו של הנרי. עם זאת, היו בשלטונו של הנרי אלמנטים רבים של עריצות ושרירות לב, ומספר ההוצאות להורג של אנשי ציבור בתקופתו יישאר ככתם על תקופת שלטונו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דניאל פרידמן, הרצחת וגם ירשת - משפט, מוסר וחברה בסיפורי המקרא, הוצאת דביר, 2000, הפרק "אפילוג: המלכה שלומציון, יוחנן המטביל והמלך הנרי ה-8", עמ' 339-333.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי השמיני, מלך אנגליה - תבניות ניווט
נשותיו של הנרי השמיני, מלך אנגליה

Michel Sittow 002.jpg קתרין מאראגון Anne boleyn.jpg אן בוליין Hans Holbein d. J. 032b.jpg ג'יין סימור AnneCleves.jpg אן מקליווס HowardCatherine02.jpeg קתרין הווארד Catherine Parr from NPG.jpg קתרין פאר