סיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
בניין הסיים בוורשה

הסֵיְיםפולנית: Sejm (מידעעזרה)) הוא הבית התחתון של הפרלמנט הפולני ובידיו נמצאות סמכות החקיקה העליונה.

הסיים מונה 460 חברים שנבחרים בבחירות כלליות וחשאיות בהם יכול להתמודד כל אזרח פולין שמלאו לו 21 שנים. כהונת הסיים נמשכת ארבעה שנים מיום בחירתו. אם כי במצבים מסוימים רשאי נשיא פולין לפזרו לפני מועד זה.

עד המאה ה-20, התייחס המונח "סיים" באופן כולל לכל שלושת בתי הפרלמנט של פולין: הבית התחתון ("בית השליחים"; בפולנית: Izba Poselska), הבית העליוןסנאט; בפולנית: Senat) והמלך. מאז כינון הרפובליקה הפולנית השנייה (19181939) ועד ימינו, מתייחס המונח "סיים" רק לבית התחתון של הפרלמנט, והבית העליון נקרא "סנאט".

הסיים בתקופת הרפובליקה השנייה של פולין[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוז'ה פומרנץ-מלצר, האשה הראשונה שנבחרה לסיים

צירים יהודיים בסיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת הרפובליקה הפולנית השנייה נבחרו לסיים צירים יהודיים רבים. בבחירות לסיים המחוקק ב-1919 נבחרו לסיים 11 צירים יהודיים. הם ייצגו את המפלגות היוניות, האורתודוקסים, הפולקיסטים ופועלי ציון. הצירים הקימו יחדיו את ההתאחדות החופשית של הצירים היהודים בני הלאומיות היהודית בסיים. ההתאחדות איגדה שלוש סיעות מפלגתיות: הציונים, האורתודוקסים והפולקיסטים, כשנציג 'פועלי ציון' שיתף עימם איתם פעולה. הנציגות 'בני הלאומיות היהודית' (Narodowosci Zydowskiej) באה להדגיש את שייכותם הלאומית, שהייתה בעלת משמעות בתקופה שבה הם נאבקו על הכרה בהם כנציגיו של מיעוט לאומי.

האשה הראשונה שנבחרה כצירה בסיים היתה ד"ר רוז'ה פומרנץ-מלצר (אנ'), פעילה ציונית מגליציה.

בשנת 1934 פעל השלטון בפולין לצמצם את הייצוג של האופוזיציה ושל המיעוטים בפולין ושינתה את שיטת הבחירות לאיזורית[1]. בעקבות זאת, החרימו הציונים השמאליים את הבחירות שהתקיימו בסתיו 1935[2] ונבחרו רק ארבעה נציגים יהודים: אמיל זומרשטיין איש הציונים הכלליים שהתמודד בגליציה, הרב יצחק רובינשטיין איש המזרחי שהתמודד בוילנה, וצלב וישליצקי שהיה נציג הסוחרים ויעקב לייב מינצברג איש אגודת ישראל שהתמודד בלודז'. זמן קצר לאחר הבחירות נפטר וישליצקי והייצוג היהודי ירד לשלושה[3]. בתחילת 1936, בעקבות ערעור על תוצאות הבחירות[4], נכנס ד"ר יהושע גוטליב לסיים.

בבחירות בסתיו 1938 נבחרו מחדש אמיל זומרשטיין, ומינצברג, ונוספו עליהם יצחק שוורצברט כנציג מחוז קרקוב[5], וזיידנמן מהסוחרים וטרוקנהיים מאגודת ישראל בוורשה[6].

הסיים תחת השלטון הקומוניסטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם תחת השלטון הקומוניסטי, הפרלמנט היה רב מפלגתי (תחת מגבלות שונות). בתחילת ימי פולין הקומוניסטית היה יחס של חבר פרלמנט לכל 60,000 תושבים, אך מפני חוסר מעשיותה השיטה הוחלפה לאחר 2 כהונות שמנו 425 ו-459 חברים (בהתאמה). הסיים היה אחראי על מינוי : ראש הממשלה וממשלתו, מבקר המדינה, מועצת המדינה וחברי בית הדין לחוקה. גם אישור התקציב והתוכניות הלאומיות נזקו לאישור הסיים.

ראשי הפרלמנט בתקופה הקומוניסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופה הקומוניסטית בוטל תפקיד "מרשל הסיים", ויו"ר הסיים נקרא יו"ר נשיאות הסיים

  • סטניסלב שרשבסקי: 1957- 1969
  • ג'רזי באפיה: 1969 - 1972:
  • קז'ימייז ס'וויטאלה: 1972 - 1986
  • מאקייג' וירובסקי: 1986 - 1990
  • ריסארד סטמפלובסקי: 1990 - 1993

הסיים כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשות הסיים עומד מרשל הסיים, שנבחר או מודח על ידי רוב מוחלט של חברי הסיים, מרשל הסיים מנהל גם את הישבות המשותפות של שני בתי הנבחרים של הפרלמנט הפולני. כמו כן המרשל ממלא את מקום הנשיא במקרים הנקובים בחוקה. כיום מכהנת בתפקיד אליזבטה ויטק ממפלגת חוק וצדק.

כהונת הסיים מסתיימת ארבע שנים לאחר תחילתה. חברי הסיים (ברוב של 3\2) יכולים לפזר את הסיים לפני מועד זה. באם לאחר המועד הנקוב בחוקה לא הורכבה ממשלה, חייב נשיא פולין לפזר את הסיים. נשיא פולין רשאי גם לפזר את הסיים אם התקציב לא אושר 4 חודש לאחר שהמממשלה הגישה אותו לסיים.

ועדות הסיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועדת המינהל והפנים , הוועדה לדיגיטציה וחדשנות, ועדת האנרגיה והאוצר (ECOC), הוועדה לביקורת המדינה, הוועדה לפניות הציבור, ועדת הרכוש הציבורי, ועדת השירותים החשאיים, הוועדה לעניני האיחוד האירופי, ועדת החינוך והמדע, ועדת האתיקה, ועדת הכספים, ועדת הכלכלה, ועדת הכלכלה והניווט הימיים, ועדת התשתיות, ועדת התיירות והספורט, ועדת התרבות והמדיה, הוועדה לעניני הפולוניה, הוועדה לעניני מיעוטים, ועדת ההגנה, הוועדה לאיכות הסביבה, הוועדה לאכיפת החוק, הוועדה לעניני קשישים, ועדת הרווחה והמשפחה, ועדת החסינות, ועדת החקלאות, ועדת השלטון המקומי, ועדת החוץ, הוועדה לזכויות אדם, ועדת החוקים, ועדת הבריאות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סיים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

EP Strasbourg hemicycle l-gal.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא רשויות מחוקקות ובנושא פולין. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.