מדמה מעבורת החלל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
C-11A Shuttle Training Aircraft
Gulfstream II Shuttle Training Aircraft.jpg
מאפיינים כלליים
סוג מטוס אימון
ארץ ייצור ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
יצרן גראמן
יחידות שיוצרו 4
משתמש ראשי נאס"א

מדמה מעבורת החללאנגלית: Shuttle Training Aircraft) הוא מטוס אימון של נאס"א המדמה את מעבורת החלל עבור אסטרונאוטים המיועדים לטוס במעבורת האמיתית, ומאפשר לטייסים להתאמן בגישות לנחיתה ובנחיתה עצמה, לקראת הנחיתה האמיתית.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנהו החיצוני של המטוס הותאם כך שיעמוד בכוחות האווירודינמיים שהופעלו עליו במהלך טיסות אימון. תא הטייס של המטוס נבנה מחדש כך שדימה באופן מלא את תא הטייס ומערכות הבקרה של מעבורת החלל כך שאפילו אותם כיסאות הוצבו במטוס בדיוק באותה זווית ואותו מיקום כמו במעבורת.

היסטוריה מבצעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארבעת המטוסים ממוקמים בדרך כלל ב-NASA Forward Operating Location באל פאסו, טקסס, והועברו לבסיס אלינגטון הסמוך למרכז החלל ג'ונסון לתחזוקה. המטוס (שנקרא בקיצור STA) הוצב לפעמים גם במרכז החלל קנדי בפלורידה. המטוס שימש בעיקר את האסטרונאוטים שיועדו להנחית את המעבורת בחזרתם ממשימתם אך שימש גם לבדיקת מזג האוויר לפני שיגור ונחיתת מעבורות החלל.

ב-3 בדצמבר 2003, מטוס גאלפסטרים 2 שדימה מעברות חלל היה בתרגיל הדמיית נחיתת מעבורת במרכז החלל קנדי. על המטוס היה אסטרונאוט לא ידוע ושני מאמנים. המטוס היה בפיינל בגובה 13,000 רגל כאשר המכשירים בתא הטייס הצביעו על תקלה באחד ממנועי המטוס. המטוס נחת בשלום. בבדיקה שנערכה בקרקע התברר כי חלק מהמנוע האחראי על האטת המטוס לאחר נחיתתו נפל מהמטוס. צוללנים מצאו את חלק המנוע שהתפרק בתחתית נהר הבננה הסמוך.

פרופיל טיסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פנים מדמה המעבורת. הטייס המתאמן יושב משמאל ומדריך הטיסה יושב מימין

השימוש במטוס האימון הינו דבר קריטי עבור האסטרונאוטים אשר מנחיתים את מעבורת החלל, מכיוון שבהנחתת המעבורת, יש לטייס רק ניסיון אחד לנחות, מאחר שלמעבורת אין מנועים אשר מותאמים לאוויר שמצוי בכדור הארץ.

על מנת לדמות את קצב הירידה ותכונות הגרר האמיתיות שיש על המעבורת בגובה 37,000 רגל, כן הנסע הראשי (לא כולל הגלגלים הקדמיים) הורד והמנועים הועברו למצב "רוורס". המדפים של המטוס יכלו לנטות כלפי מעלה כדי להפחית את העילוי או לנטות מטה (כמו במטוס רגיל) כדי להגביר את העילוי.

כיסויים הוצבו על חלונות הקוקפיט מצד שמאל כך שהטייס יראה בדיוק מה שיראה כשיהיה במעבורת. מערכות הבקרה והשליטה הרגילות הוחלפו במערכות זהות לאלו שיש במעברות בעוד המערכות הרגילות הועברו לצד הימני של הקוקפיט, שם ישב מדריך הטיסה. גם למדריך הטיסה וגם לטייס המתאמן יש תצוגה עילית זהה לזו שיש במעבורת.

במהלך אימון נחיתה הטייס המתאמן מביא את המטוס למצב זהה למצב הקיים במעבורת ומבצע יעף על פני המסלול בגובה 20 רגל אז לוקח מדריך הטיסה את ההגה לידיו וממריא מחדש כך שהמטוס לא באמת נוחת (באימון).

על כל מפקד משימת מעבורת ועל כל טייס מעבורת לבצע לפחות 1000 נחיתות במדמה[1].

רשימת מדמי המעבורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנאס"א ישנם ארבעה מטוסי גאלפסטרים 2 המשמשים כמדמי מעבורת (ישנם עוד מטוסי גאלפסטרים המשמשים כמטוסי תעבורה רגילים). מספרי הזנב של המדמים הם:

  • N944NA
  • N945NA
  • N946NA
  • N947NA

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדמה מעבורת החלל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]