טייס חלל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האסטרונאוטית טרייסי קולדוול דייסון, צולם בשנת 2007
יורי גגארין, טייס החלל הראשון

טייס חלל הוא אדם שטס לחלל, או שהקריירה שלו היא טיסה לחלל. טייסי חלל סוביטיים נקראים בתואר קוסמונאוט (רוסית: Космона́вт), האמריקאים נקראים בתואר אסטרונאוט, הסינים בתואר טייקונאוט, וטייסי החלל הצרפתים נקראים ספאסיונאוט.

הקריטריון לקבוע מי שהה בתחום החלל משתנה. בארצות הברית, מי שטס בגובה של מעל 80 קילומטרים מעל האדמה, נחשב לאסטרונאוט, בעוד הפדרציה הבינלאומית לאווירונאוטיקה מחשיבה רק טיסה מעל לגובה של 100 קילומטרים.

נכון ל־20 ביוני 2011, 523 אנשים בילו סך כולל של 30,400 ימים בחלל (על פי ההגדרה של ארצות הברית), כולל ימים של הליכה בחלל. לפי ההגדרה המחמירה של ה-FAI רק 520 אנשים מ-38 מדינות שונות (ובהן ישראל) טסו לחלל.

טרמינולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשפות שונות טסי החלל מכונים מנווטי כוכבים או יקום, ועושים שימוש בסיומת היוונית "נאוט" (ναύτης - נאוטיס, "מלח"). למילה האנגלית Astronaut, שעושה שימוש גם בעברית, התחילית היוונית "אסטרון" (ἄστρον, "כוכב"). ברוסית: למילה "קוסמונאוט" (Космона́вт, "קוסמונאבט" או "קוסמונאפט") התחילית היוונית "קוסמו", כלומר קוסמוס(κόσμος, "יקום").בסינית: "טייקונאוט" נגזר מהמילה 太空 (טייקונג) שפירושה "החלל החיצון". מונח זה משמש למעשה באמצעי התיקשורת באנגלית. בטקסטים סינים רשמיים, טייס חלל סיני נקרא "האנגטיאן יואן"(航天员) - "כח-אדם לניווט בחלל". בצרפתית: המילה "ספאסיונאוט" נגזרת מ-Espace (אספאס)-חלל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שליחת אנשים לחלל החלה בתקופת המלחמה הקרה וסיבותיה היו מלחמת יוקרה בין המעצמות יותר מאשר צורך מדעי טהור. שליחת אנשים לחלל תרמה בעיקר בפיתוח כל הטכנולוגיות הנלוות הדרושות למסע שכזה.

כיום נשלחים אנשים לחלל על מנת לבצע ניסויים ביולוגיים ופיזיקליים בתנאים של אפס כבידה (חוסר משקל) כמו גם חקר כדור הארץ, האקלים והשפעות הסביבה של האדם ועוד מחקרים רבים התורמים רבות למדע. בארצות הברית השתמשו במעבורות חלל רב-פעמיות ואחרי לא מעט אסונות ועלות גבוהה הוחלט בארצות הברית לעצור את שיגור המעבורות. ברוסיה משתמשים בחלליות הסויוז הישנות והחד־פעמיות. בטיחות, יעילות ואמינות יחסית תורמת להמשך השימוש בהן עד היום. טייסי חלל אמריקאים החלו לטוס בהן מאז ה 14 במרץ 1995 כאשר נורמן תגאר נחשב לקוסמונאוט האמריקאי הראשון שטס לחלל בסויוז וכך היום ממשיכים טייסי חלל אמריקאים להשתמש בסויוז וטסים לתחנת החלל הבינלאומית יחד עם קוסמונאוטים רוסים ואחרים.

שיגור אנשים לחלל היה תמיד תחום מסוכן, וגם היום אין ערבויות שאנשי צוות החלל ששוגרו יחזרו בשלום.

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית, כמו גם בברית המועצות לשעבר, טייסי החלל הראשונים נטו להיות בעלי רקע של טייסי ניסוי (טייסי קרב מצטיינים) בצבא. לפני הטיסה לחלל עוברים טייסי החלל הכשרה ממושכת, הנמשכת למעלה משנתיים.

בתנאים של חוסר כבידה נזקקים למזונות שהוכנו במיוחד, מזון בחלל.

מות טייסי חלל בעת מילוי תפקידם[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לאוגוסט 2010, 18 טייסי חלל נהרגו במהלך משימות בחלל, בהם הטייס הישראלי אילן רמון. בנוסף, עשרה נוספים נהרגו במהלך אימונים בכדור הארץ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]