מד גשם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מד גשם שהוצב בעת מחקר של האוניברסיטה העברית במישור ים המלח, שמורת מצוק ההעתקים

מד גשם הוא מכשיר מדידה שבאמצעותו מודדים את כמות המשקעים שיורדים במקום מסוים ובזמן מסוים. המכשיר יכול להיות אוטומטי או ידני, כלומר שאדם יצטרך לבוא ולבדוק את גובה המים במד הגשם.

מדידת כמות המשקעים חיונית לצרכים שונים, החל בחקלאות וכלה באגירת מים במאגרים שונים. מידע על כמות המשקעים הממוצעת באזור מסוים יכולה גם ללמד אודות המצב בו נמצאת מערכת אקולוגית באותו מקום, ומהווה גורם חשוב במחקר.

מד גשם סטנדרטי

מד הגשם הוא כלי פשוט, המודד במילימטרים את כמות המשקעים ומאפשר מדידה אחידה. עם זאת תנאי השטח אינם בהכרח אחידים במרחב אגן ההיקוות באופן שעשוי לעוות את המדידה בנקודה מסוימת באגן.

באגן ההיקוות שבקרקע (שכבת Watershed) קיימים שלושה שימושי קרקע שונים שכבת (LandUse):

  1. מיוער
  2. גידולי שדה
  3. עירוני

כל אחד משימושי קרקע אלו מתאפיין בהתנהגות הידרולוגית שונה, ולכן בפרמטרים שונים של איבוד ראשוני של מים (InitLoss) וכושר חידור (InfilCap).

לכן, מדידה של כמות משקעים אינה מבוססת על מד גשם יחיד. עבור כל אזור בעל שימושי קרקע מסוימים מחשבים את הגשם הממוצע על ידי רשת מדי גשם, המוצבים במקומות שונים, מבחינת תנאי האזור: כדוגמת עוצמת רוחות וטמפרטורה, המשפיעים על האידוי, וכן גובה הקרקע.

משתנים שונים, לדוגמה שבר ענן, עשויים לשנות את דיוק המדידה. על מנת לוודא מדידה מדויקת, ולהתמודד עם הבדלים סטטיסטיים, יש צורך במספר מדי גשם, יש לקיים מדידה יומית, ולחשב ממוצעים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ד"ר אליהו בלנק, "ארץ-ישראל-ספר גאוגרפי",ספריה תמצית מספר 4, תש"א, עמוד 34-36 .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]