מוחמד אבן עבד אל-והאב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מֻחַמַּד אִבְּן עַבְּד אלוַהָאבּ (ערבית: محمد بن عبد الوهاب , 1703 - 20 ביולי 1792) היה תאולוג אסלאמי, מייסד התנועה הווהאבית. הוא הקים את התנועה במטרה "לטהר את האסלאם מן האמונות התפלות שדבקו בו מאז המאה ה-9". עבד אלוהאב היה בעל בריתו של מוחמד בן סעוד ועזר להקים את המדינה הסעודית, החל ברית שושלת וכוח שיתוף הסדר בין משפחותיהם שנמשכה עד היום. צאצאי אבן עבד אלווהאב, הובילו את העלמאא השולטים במוסדות פקידות המדינה בסעודיה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבד אלוהאב נולד ככל הנראה בשנת 1703 לשבט הערבי בנו תמים באלעוינה, כפר באזור נג'ד בסעודיה. הוא החל ללמוד אסלאם בגיל צעיר, בעיקר עם אביו, עבד אלוהאב. משפחתו הייתה חברה באסכולה החנבלית של המשפט המוסלמי. הוא למד בבצרה (בדרום עיראק) עם מלומדים מוסלמים, הוא העיד על עצמו שביקר בערים הקדושות מכה ואלמדינה ואף ביצע את מצוות העליה לרגל ולימוד עם חכמים אסלאמיים שם.

במכה, המופתי החנבלי, אבן הומאידי, הבחין באבן עבד אלוהאב כתלמיד עני, יהיר והתריס מול מוריו, דבר שהדאיג את אביו. כתוצאה מכך, אבן עבד אלווהאב לא סיים את לימודיו, אך לא ידוע האם הועף מבית הספר או שפשוט נשר.

באלמדינה, למד תחת מוחמד חיה אלסינדהי אותו הכיר דרך מורה שנה קודם לכן. על פי המחקר היה זה אלסינדהי שלימד את אבן עבד אלוהאב לדחות את ההערצה הפופולרית לקדושים וקבריהם. אף על פי כן, כמעט כל המקורות ההיסטוריים מסכימים כי הרעיונות הרפורמיסטיים שלו גובשו בתוקפתו בבצרה. בשנת 1740 הוא חזר לבית בו גדל. לאחר חזרתו הביתה, החל אבן עבד אלוהאב למשוך חסידים, כולל השליט המקומי, עת'מאן אבן מועמר. עם תמיכה של אבן מעמר, החל אבן עבד אלוהאב ליישם כמה מהרעיונות שלו לרפורמה. ראשית, בצטטו תורת האסלאם האוסרת תפילה בקבר, הוא שיכנע את אבן מעמר לרמה חמורה של זיד אבן אל ח'טאב, בן לוויה של מוחמד, שעל הקבר היה נערץ על ידי המקומיים. שנית, הוא הורה על מוות בסקילה על ניאוף, מנהג שנעשה נפוץ באזור. אכן, הוא עצמו ארגן את סקילתה של אישה שהודתה בניאוף.

פעולות אלה זכו לתשומת לב של סולימאן אבן מוחמד אבן ג'וריר משבט בני חאלד, העומד בראש שבטי אלחאסה וקטיף, שהחזיק השפעה משמעותית בנג'ד. אבן ג'וריר איים על אבן מועמר שהוא לא יאפשר לו לגבות מס קרקעות תמורת כמה נכסים שהיו בבעלותו של אלחאסה אם הוא לא יהרוג את אבן עבד אלוהאב. אמנם אבן מעמר סירב לעשות זאת, אך אבן עבד אלוהאב נאלץ בכל זאת לעזוב.

הסכם עם אבן סעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר סילוקו מן אלעוינה, אבן עבד אלוהאב הוזמן להתיישב בדירייה השכנה על ידי השליט שלה מוחמד בן סעוד. עם הגיעו לדירייה, מוחמד בן סעוד מוחמד ואבן עבד אלווהאב הסכימו כי יחד, הם יחזירו את הערבים אל עקרונות ה"אמת" של האסלאם כפי שהם ראו אותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]